Periodyk też o szantach

Premiera Magazynu Folk24
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 1 października 2013
Magazyn Folk24 1/2013 Fot. Press
W połowie października ukaże się drukiem, pierwszy w Polsce magazyn poświęcony szeroko rozumianej muzyce folkowej, etnicznej, tradycyjnej i world music. Nasz starszy brat, portal Folk24, doczekał się właśnie papierowego odpowiednika. Folk morski, w tym szanty i pieśni dawnych pokładów znajdą tam swoje miejsce, może nie od razu rozkładówkę, ale z czasem...

Na początek, by wprowadzić fanów folku w tematykę morza, w Magazynie ukaże się nieco o kabestanie i roli szanty w tej pracy. A ponadto, na 48! kolorowych stronach dużo o world music, folku celtyckim (m.in. wspomnienie z koncertu The Dubliners podczas XX "Szant we Wrocławiu"), kilka wywiadów, recenzji płytowych (te z naszej sceny już w kolejnym wydaniu), sporo, dużych kolorowych zdjęć (m.in. fotoreportaż, wspomnienie o Janie Gacy autorstwa Piotra Baczewskiego) i to, co stanowi siłę każdego magazynu - felietony. Wśród ich autorów uznani dziennikarze i muzycy folkowi: Dariusz Anaszko (etno.serpent.pl), Tadeusz Konador (folk.pl), Wojciech Ossowski (Polskie Radio), Janusz Prusinowski (Janusz Prusinowski Trio), Maciej Świątek (Magazyn Dyliżans - country). Wśród teamu autorów znaleźli się też znani fanom szant i piosenki żeglarskiej, Rafał Chojnacki (folkowa.art.pl) - który jest redaktorem prowadzącym pierwszego wydania Magazynu Folk24, oraz Tomasz Drozdek (muzyk m.in. zespołu Canau). W składzie autorów pierwszego wydania są też oczywiście redaktorzy Folk24.pl, Anna i Witt Wilczyńscy, Ewelina Grygier. Są też pierwsi "korespondenci zagraniczni": Monika Samsel-Chojnacka oraz Vasil Sadouski. Projekt całości wykonał Robert Derda.

Tematem wiodącym numeru jest rozmowa z Michałem Czachowskim, gitarzystą flamenco, o jego nowej płycie, niesamowitego, międzynarodowego, wielokulturowego projektu Indialucia. Sesję fotograficzną (wraz ze zdjęciem okładkowym) wykonała dla nas, także związana ze sceną marynistyczną - Marzena Dec. Poza tym kilka stron poświęcono scenie celtyckiej, bliskiej niejednemu miłośnikowi szant. Oczywiście na łamach znajdziecie także coś o szantach, a konkretnie o pracy przy kabestanie. Na początek skromnie, ale będzie lepiej.

Pierwszy numer Magazynu Folk24 trafi do sprzedaży w połowie października, ale dla tych, którzy zakupią go w przedsprzedaży (w ten sposób wspierając też jego wydanie), redakcja przygotowała prezenty w postaci:

 • wersji elektronicznej PDF do ściągnięcia natychmiast
 • oraz płyty za jedyne 15 zł!, którą można wybrać z poniższego zestawu - są tu też z naszej działki: 

 1. Brasy "Live"
 2. North Cape "a cappella dookoła świata"
 3. Sąsiedzi "Broceliande"
 4. Shannon - "8th"
 5. Babooshki - "Vesna"
 6. R.U.T.A. - "Na uschod. Wolność albo śmierć"
 7. Stilo - "Venus de Stilo"
 8. Molly Malone's - "Obłęd"
 9. Kozak System - "Shablia"
 10. Haydamaky "No more peace"
 11. Michał Rudaś - "Changing"
 12. Atmasfera "Internal"
 13. Yejku "Etno-miasto"

Zamawiając Magazyn w "uwagach do zamówienia" należy podać tytuł płyty, którą wybraliście. Ich liczba jest ograniczona więc nie zwlekajcie z zamówieniami, jeśli coś sobie upatrzyliście.

Osobno można też nabyć wersję elektroniczną, której prezentację możecie podejrzeć tutaj.

UWAGA! Cały dochód ze sprzedaży Magazynu wspiera Fundację Folk24, a co za tym idzie dalszy rozwój wydawanych przez nią tytułów (w tym naszego portalu Szanty24.pl).

Tych, którzy zakupią pierwszy historyczny numer Magazynu w imieniu kolegów proszę o uwagi (redakcja@folk24.pl), wszelkie. Wszystkich fanów szant, piosenki żeglarskiej, turystycznej, autorskiej, prosimy też o pomoc w poinformowaniu zainteresowanych o pojawieniu się Magazynu Folk24 - pierwszego takiego na rynku.

Wspominając czasy świetności Magazynu Miłośników Pieśni Morza Szantymaniak, licząc na takowe dla Magazynu Miłośników Pieśni Morza Shantyman, pozostaje mi na razie zaprosić do zakupu Magazynu Folk24 i życzyć miłej lektury.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: