Grupa istnieje od 2006 roku, kiedy to jeden z członków i założyciel nieistniejącej już ostrowieckiej formacji The Grogers, Radosław Wójtowicz postanowił opuścić dotychczasowych kompanów i powołać do życia nowy zespół Pod Wiatr, mający opierać repertuar na twórczości własnej. Pod Wiatr zaczynali jako trio, następnie grali w kwartecie, w kwintecie, a obecnie jest ich sześcioro. Co ciekawe, dziś większość członków zespołu to właśnie byli muzycy pierwszego składu Grogersów. Początki działalności zespołu Pod Wiatr to oczywiście starty w konkursach przeglądów piosenki żeglarskiej. Mimo młodego wieku pokazali się jako wprawni muzycy, co zaowocowało wieloma laurami, w tym Nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego za Najlepszy Debiut na Shanties 2008.
Pierwsze cztery lata działalności zespół zwieńczył wydaniem debiutanckiego albumu „Pod deckiem i na decku” (wyd. Joter-Music, 2011 r.). Nie tylko grają, ale i sami dają innym możliwość do grania. Od kilku lat zapraszają zespoły do Ostrowca Świętokrzyskiego na Ostrowieckie Spotkania Szantowe, których są gospodarzami i współorganizatorami.
Ostatnimi czasy zapragnęli poszerzyć swoją twórczość kierując swoje tory w stronę piosenki turystycznej, bo przecież z Gór Świętokrzyskich pochodzą, a to jak sami twierdzą do czegoś zobowiązuje. Idąc tym tropem wystartowali w kilku festiwalach piosenki turystycznej plasując się na czołowych miejscach, a ich utwory znalazły się na kilku składankach związanych z nurtem turystycznym. Za nowymi piosenkami powstawały kolejne i tak zgromadzili pokaźny materiał, który postanowili wreszcie zarejestrować w studiu.
Druga płyta zespołu nosi tytuł „Za górą, za wodą”, a zarejestrowana została wiosną tego roku podczas tygodniowej sesji w „Papaya Studio” w Lipinkach k. Gorlic, pod okiem realizatora Rafała „Boniego” Boniśniaka, który także dokonał miksowania materiału i masteringu. Już sam tytuł wskazuje, że zespół postanowił pokazać jak wiele łączy świat wędrówek górskich i żeglarskich, zatem miłośnicy mokrej muzyki, a także piosenek turystycznych znajdą coś dla siebie.
W porównaniu do poprzedniej płyty, gdzie w większości utworów usłyszeć można było śpiew Radka Wójtowicza, tu jako solistka pojawia się także Małgorzata Wilczyńska, odciążając lidera w pięciu utworach. W jednym śpiewa w duecie z Radkiem.
W nagraniach nie zabrakło również gości. W dwóch utworach pojawił się Rafał Nosal, wokalista, gitarzysta i kompozytor występujący na co dzień z grupą Bohema. Pierwszy to „Dwa Mosty”, którego Rafał jest także autorem melodii, drugi to „Przebudzenie”, którego charakter jest bliski jego utworom autorskim, stąd w jego wykonaniu brzmi on dość ciekawie. Dodatkowo wspomniany już realizator nagrań Rafał „Boni” Boniśniak okrasił utwory tu i ówdzie instrumentami perkusyjnymi.
Wszystkich smaczków zdradzać nie wypada, a zachęcić do posłuchania może solidne, folkowe instrumentarium, bo prócz skrzypiec, gitar, banjo i akordeonu usłyszymy flet poprzeczny, tin whistle, a także pianino, altówkę, low whistle, sopiłkę, a nawet smakowite akcenty w postaci dzwonków chromatycznych. Mocną stroną tej płyty z pewnością jest różnorodność stylistyczna. Jest tu bluegrass, folk irlandzki (w tym reel i jig), a także klimatyczne brzmienia z pogranicza poezji śpiewanej. Na płycie znalazło się 15 piosenek o łącznym czasie 55 min, więc pozostaje życzyć miłego słuchania. Premiera zapowiadana jest podczas IV Festiwalu Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach, 26 października.
Tytuły utworów:
- Butterfly
- Do Wetliny
- Kiedyś popłynę
- Tych parę nut
- Nasza droga
- Przebudzenie
- Pociąg do gór
- Morze, moje morze
- Moje serce jest w Irlandii
- Anioły z Rozsypańca
- Dwa mosty
- Sen o burzy
- Zadumane góry
- Za górą, za wodą
- Mortgage burn
Skład zespołu:
- Małgorzata Wilczyńska - flet poprzeczny, tin whistle, low whistle, sopiłka, pianino, śpiew
- Grzegorz Mazur - akordeon, mandolina, dzwonki chromatyczne
- Piotr Wisowski - skrzypce, altówka, chórki
- Marcin Taćkiewicz - gitara akustyczna, chórki
- Jakub Kozłowski - gitara basowa akustyczna
- Radosław Wójtowicz - banjo, gitara akustyczna, śpiew
"Za górą, za wodą" - Pod Wiatr
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa