Kto za Kubę?

Zmiany u Sąsiadów
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 9 stycznia 2014
Sąsiedzi na Tratwie Fot. autor nieznany

Na Śląsku znów zmiany. Jakub Owczarek, ojciec-założyciel grupy Sąsiedzi żegna się z zespołem. Wokalista, bodhranista, autor kilku piosenek, współautor wielu aranżacji, producent płyt, frontmen i lider, przez pewien czas także i menedżer, ogłosił zaprzestanie działalności muzycznej. Z osób, które zakładały Sąsiadów, w składzie pozostanie już tylko Dominika Płonka.

Jakub Owczarek w Sąsiadach był od początku. Stał na czele grupy inicjatywnej, wraz z Adrianem Poznachowskim, Rafałem Krzysztoniem i Dominiką Płonką, która spotykała się w słynnym wśród gliwickich studentów pubie „U Sąsiada“, na cotygodnowych śpiewankach. To oni zmontowali ekipę, i jeszcze nie mając nazwy zagrali pierwszy, oficjalny koncert w nieistniejącym dziś pubie „Krypta“, 16 października 2001 roku. Nazwa Sąsiedzi pojawiła się kilkanaście dni później. Kuba przejechał z zespołem Polskę wszerz i wzdłuż, zdobył najważniejsze nagrody konkursowe, wydał (i wyprodukował) 3 płyty, wystąpił na najważniejszych festiwalach w Polsce i zagranicą. W sumie na ponad 400 koncertach. Przez te lata na scenie był liderem grupy, osobą decydującą też w dużym stopniu o jej repertuarze. 

Ta decyzja dla fanów zespołu będzie sporym zaskoczeniem. Na profilu zespołu w facebooku pojawiły się już pierwsze posty „protestacyjne“, ale przypomnijmy, że Sąsiadom już zdarzyło się parę razy bez niego wystąpić.

Przed nami ostatnie koncerty z Kubą w składzie Sąsiadów, podczas Portu Pieśni Pracy oraz Szant we Wrocławiu, na które zespół na swojej stronie www serdecznie wszystkich fanów zaprasza.
Kto zastąpi Kubę? Tego jeszcze nie wiadomo, na razie zespół będzie występował w piątkę, a jak się trafi ktoś wyjątkowy - jak mówią - wtedy się zastanowią.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: