Gliwice to miasto portowe pełną gębą, które z morzem, oprócz portu i Kanału Gliwickiego, łączą jeszcze fontanna Neptuna na Rynku, liczne środowisko wodniackie i dwa, uznane w świecie, zespoły szantowe: Indygo i Sąsiedzi. Ci ostatni od 2010 roku są gospodarzem Festiwalu Morza Nad Kanałem. Zatem dowódów na to, że Gliwice mają na pewno dostęp do morza sporo, jesienią to jeszcze ugruntowują.
Niektórzy już prawie stracili nadzieję, ale mamy dobrą wiadomość, że IV Festiwal Morza Nad Kanałem w Gliwicach w tym roku się odbędzie. Lepsza wiadomość jest taka, że potrwa dwa dni, zgromadzi czołówkę żeglarskiego i morskiego grania i śpiewania z kraju i z zagranicy.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Geoff Kaufman, Amerykanin, od 30 lat wykonujący szanty i pieśni morza na najważniejszych imprezach w Ameryce i Europie. Jest jednym z najbardziej szanowanych obecnie wykonawców tradycyjnych na scenie morskiego folku. Zna masę szant, pieśni wielorybniczych czy pieśni kubryku oraz wiele ciekawych historii związanych z morzem. W Mystic Seaport Museum w USA, gdzie od 30 lat dyrektoruje najbardziej prestiżowemu na świecie festiwalowi „Sea Music“, tworzy też i prowadzi programy edukacyjne oraz warsztaty szantowe dla dorosłych i młodzieży.
Zaczynał od muzyki folkowej z kwartetem Stout w latach 70. Gdy w 1976 roku do Nowego Jorku miały wpłynąć żaglowce na wielką operację „Op Sail ‚76“, zaproponował organizatorom stworzenie programu koncertowego z tradycyjnymi pieśniami morza. Pomysł się spodobał, a Geoff wkrótce wciągnął się w świat szant na dobre. Założył i prowadził legendarną dziś grupę Forebitter, z którą objechał niemal całą Amerykę oraz sporo Europy. Grupa już nie działa, ale z niektórymi jej członkami śpiewa szanty do dziś w Mystic Seaport. Geoff słynie z głosu o niesamowitej barwie i sile, jak prawdziwy szantymen, jest w stanie bez nagłośnienia przekrzyczeć sporą grupę ludzi. Wykorzystuje ten atut od początku, wykonując głównie pieśni a cappella, czasem posiłkuje się concertiną, gitarą, fletem lub… kośćmi.
Niebywałą gratką dla fanów będzie to, iż na "Nad Kanałem", Geoff obok solowego koncertu, wystąpi także z Markiem Szurawskim, najkrócej mówiąc, swoim polskim odpowiednikiem. Będzie to ich pierwsze spotkanie na scenie po niemal 20 latach. Szykuje się więc najbardziej klasyczny z tegorocznych koncertów.
Obok nich w Gliwicach wystąpią także przedstawiciele centrum Ameryki - duet Jerry Casault i Bruce Macartney z Bay City znad jeziora Huron. Na co dzień tworzą trio the Hoolie. Jerry gra na gitarze, harmonijce ustnej, komponuje własne pieśni o morzu (z którym miał sporo do czynienia) lub opowiada legendy związane z żeglugą po Wielkich Jeziorach. Bruce towarzyszy mu na bardzo amerykańsko brzmiących skrzypcach, concertinie i dośpiewuje także w chórkach. Już ta czwórka mogłaby zapełnić program festiwalu, ale to oczywiście nie koniec atrakcji.
Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Pod Wiatr z premierą płyty i Marta Śliwa, która pierwszego dnia tylko zapowie krótko to, co wydarzy się dnia drugiego, a więc jej recital w koncercie z kolejnymi gwiazdami Dominiką Żukowską i Andrzejem Koryckim.
Dwa dni, dwa różne koncerty.
Festiwal w tym roku odbędzie się w nowych salach, nowoczesnym Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko" oraz "Stacji Artystycznej Rynek".
Po raz pierwszy będą miały miejsce też wydarzenia okołofestiwalowe. Odbędą się dwa pokazy slajdów, dwóch gliwickich żeglarzy. Pierwszy to Jacek Załuski, który wraz załogą jachtu "Selma", opłynął w tym roku jako pierwszy w historii Przylądek Horn zimą. Drugim będzie, nagradzany za swoje rejsy wielokrotnie, jeden z najmłodszych kapitanów, Jacek Wacławski. Dodatkową atrakcją spotkania z drugim Jackiem będzie promocja jego książki, która ukaże się lada dzień.
Miłośników dalekich rejsów powinna ucieszyć także projekcja dwóch filmów: "Regaty na wyspie Ibo" oraz "Brain Shaker czyli karaibskie reje". To efekt nawiązania współpracy z warszawskim festiwalem Jacht Film.
Więcej szczegółów (i bilety) znajdziecie na stronie festiwalowej oraz w naszym dziale "koncerty".
IV Festiwal Morza Nad Kanałem, 26-27.10.2013, Gliwice
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia