Anglicy nad kanałem

V Festiwal Morza „Nad Kanałem” w Gliwicach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 6 października 2014
The Young'Uns Fot. Press
To już piąta edycja festiwalu tradycyjnej muzyki morza (w tym szant), piosenki żeglarskiej i folku w Gliwicach. Od trzeciej edycji to już międzynarodowa impreza, a w tym roku trzydniowa. W programie: cztery koncerty (w tym dwie programowe nowośc), w których weźmie udział 31 artystów, w tym czterech z zagranicy, i cztery wydarzenia, w tym projekcja wyjątkowego filmu.

Festiwal Morza „Nad Kanałem” jest imprezą nastawioną na promowanie tradycyjnej muzyki morza. Stąd w programie dominują artyści, którzy w repertuarze mają szanty, pieńśi kubryku oraz ci, którzy bardzo inspirują się morską tradycją. Formuła programu, gdzie zespoły poza własnymi koncertami, łączą się też na scenie by zaśpiewać, zagrać wspólnie, nie jest nowością, choć występuje już na niewielu imprezach. Organizatorzy: Stowarzyszenie GTW, Fundacja FOLK24 i gospodarze, zespół Sąsiedzi, wypracowali też własne pomysły, na to by swoją imprezę wyróżnić na tle innych.

„Nad Kanałem” to festiwal, na którym artyści wspólnie nie tylko kończą koncerty tradycyjnym „All hands”, czyli wspólnym odśpiewaniem pieśni na pożegnanie, ale też razem je rozpoczynają odpowiednią „pieśnią na wyjście”. To jedyny festiwal, na którym pojawia się specjalny pkt programu, coś specjalnego na otwarcie, niespotykanego. A to lokalne grupy z pochodniami śpiewają pieśń z repertuaru Czesława Niemena, a to na scenie wybrzmiewa aż pięć concertin! W tym roku też szykują coś specjalnego, więc warto być na „Nad Kanałem” od początku.

Dzień pierwszy

W tym roku po raz pierwszy festiwal potrwa trzy dni. I znów pojawi się kilka nowości (rok temu były to All hands” na Rynku, pokazy slajdów i projekcje filmowe). 

W piątkowy wieczór, na inaugurację festiwalu, szanty i pieśni morza zabrzmią na gliwickim Rynku, gdzie odbędzie się żeglarski „All hands” - czyli wspólne śpiewanie szant. Zaraz potem, w pobliskiej Stacji Artystycznej Rynek, odbędzie się projekcja cudownego filmu „Optimista”. Trwają starania o zaproszenie reżysera, Kryspina Pluty. Nowością za to w programie „Nad Kanałem” będzie koncert folkowy. Rolę tawerny festiwalowej tego wieczoru pełnić będzie klub 4Art, a do północy muzykę irlandzką będzie w nim grać zespół Duan.

Dzień drugi

Jeśli chodzi o koncert główny, w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Wczoraj i dziś” - czyli łączymy pozornie odległe światy - tradycji i współczesności. Na scenie pojawią się więc ci, którzy wierni są dawnym pieśniom i starają się je odtwarzać w miarę klasycznie, jak i ci, którzy się nimi inspirują, ale prezentują je bardziej współcześnie.

Znów będzie międzynarodowo. Tym razem zaproszono reprezentantów Anglii - mistrza nad mistrze - Jima Mageeana i młodą krew Albionu - The Young’Uns. Pojawią się na „Nad Kanałem” także polscy mistrzowie - Marek Szurawski i Ryszard Muzaj (członkowie legendarnych Starych Dzwonów), z programem z przygotowywanej właśnie płyty oraz gość specjalny, członek legendarnej już grupy Cztery Refy, lider North Wind - Jerzy Ozaist, który podobnie jak jego kolega Jerzy Rogacki rok temu, pociągnie kilka klasyków szantowych w składach mieszanych. Będzie gwiazda młodego pokolenia - Banana Boat i reprezentacja najmłodszych (co roku promujemy tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z muzyką morza) - gliwicka, żeńska grupa Wbrew Pozorom. No i oczywiście gospodarze - Sąsiedzi - szykują nowości. Jak zwykle można się spodziewać niespodzianek, występów wykraczających poza festiwalowe ramy. Wieczór tradycyjnie zakończy wspólne śpiewanie i muzykowanie w festiwalowej tawernie, którą będzie klub Spirala.

Dzień trzeci

Kolejna nowość w programie festiwalu to specjalny koncert dla dzieci - niedzielny poranek z żeglarską pieśnią uświetni zespół Flash Creep. Podobnie jak rok temu będzie spotkanie ze slajdami, o rejsach wokół Przylądka Horn opowie Tomasz Szewczyk. Festiwal zakończy niedzielny koncert współczesnej piosenki żeglarskiej w wykonaniu Flach Creep oraz Henryka „Szkota” Czekały ze Szkocką Trupą.

Podczas festiwalu dostępna będzie płyta Marty Śliwy „Pośrodku”, której prapremiera miała miejsce rok temu w Gliwicach. Wówczas materiał dostępny był tylko w wersji elektronicznej, sama płyta ukazała się później. Przypomnijmy, że jej wydawcą jest jeden z organizatorów festiwalu - Fundacja FOLK24. Marta prawdopodobnie do Gliwic nie dotrze, gdyż lada moment zostanie po raz drugi mamą, ale jej muzyka będzie tu obecna.

Szczegóły programu znajdziecie jak zawsze na festiwalowej stronie i w naszym dziale koncerty

 

V Festiwal Morza „Nad Kanałem”, 24-26.10.2014, Gliwice
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: