Przed Nad Kanałem

Ruszają przedfestiwalowe koncerty
Wieści Magda Nowak 3 kwietnia 2013
Andrzej Korycki i Dominika Żukowska Fot. Press
„Przed Nad Kanałem” to cykl koncertów muzyki morza planowany w miastach regionu śląskiego. Będą to zapowiedzi mającego miejsce w październiku w Gliwicach Festiwalu Morza „Nad Kanałem”. Koncertów folku morskiego będzie kilka, a rozpocznie je już w najbliższą sobotę w Katowicach duet Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.

Festiwal Morza „Nad Kanałem” to inicjatywa, która zrodziła się z współpracy dwóch osób, Dariusza Opoki ze Stowarzyszenia GTW i Kamila Piotrowskiego z zespołu Sąsiedzi. Nazwa nawiązuje do Kanału Gliwickiego, dzięki któremu miasto ma dostęp do morza. Festiwal odbywa się od 2010 roku w październiku, a jego misją jest propagowanie tradycyjnego folku morskiego, w tym szant oraz jego współczesnych interpretacji.

By nie czekać na koncerty aż do jesieni Stowarzyszenie GTW wraz z Fundacją Folk24 oraz Agencją Invini, postanowili zorganizować cykl koncertów muzyki morza, które będą przedsmakiem tego co będzie się działo w październiku w Gliwicach. Pierwszy koncert w ramach „Przed Nad Kanałem” odbędzie się już 6 kwietnia w Katowicach. Zabrzmią piosenki żeglarskie i pieśni kubryku, ballady rosyjskie, a to wszystko za sprawą duetu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.

Jak większość fanów „mokrego folku” wie, koncerty tego duetu to wydarzenie przez duże „W”. Nastrój jaki oboje tworzą na scenie, klimat, ich opowieści o przygodach z różnych miejsc koncertowych lub rejsów, anegdoty i przede wszystkim muzyka, wspólne śpiewanie z publicznością, sprawiają, że sale wypełniają się do ostatniego miejsca, a koncert nigdy nie kończy się bez bisów.

Młodszemu pokoleniu miłośników żeglarskiej pieśni przypomnimy, że Andrzej Korycki to jeden z członków legendarnej grupy sceny żeglarskiej - Stare Dzwony. Śpiewa i układa własne piosenki od wielu, wielu lat. Występuje z Dzwonami, solo a ostatnio w duecie z Dominiką Żukowską. Rok temu za swoją działalność otrzymali Grand Prix krakowskiego Shanties.

Na program ich koncertów składają się autorskie piosenki Koryckiego, znane i lubiane żeglarskie hity, pieśni kubryku oraz rosyjskie ballady. Ta dwójka za każdym razem zabiera słuchaczy w inny świat. Świat, za którym w codziennym zabieganiu tęsknimy i z którym chętnie, przy każdej okazji się spotykamy. Świat wiatru, wody i przygody. Kto raz trafił na koncert Andrzeja i Dominiki, ten chce więcej i więcej.

Szczegóły w naszym dziale "koncerty".

 

„Przed Nad Kanałem”, Andrzej Korycki - Dominika Żukowska, 6.04.2013, Katowice
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: