Gdzie te festiwale - cz 2.

Wakacyjna lista festiwali - sierpień
Prezentacje Kamil Piotr Piotrowski 1 sierpnia 2014
Interceltique w Lorient Fot. Kamil Piotrowski
Obraz sierpniowych festiwali piosenki żeglarskiej troszkę skromniejszy niż lipcowy, ale parę spektakularnych imprez się wydarzy, choćby żeglarskie śpiewanie podczas zlotu żaglowców w Gdyni. Różnorodności na scenach festiwalowych nie zabraknie, a i tradycyjnego folku morskiego (w tym szant) trochę posłuchacie. Wykonawców zagranicznych niestety nadal nie widać w programach.

Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Jeziorak Szanty” (1-2 sierpnia)

Sierpień zaczynamy nad Jeziorakiem w Iławie, gdzie od lat odbywa się festiwal „Jeziorak Szanty”.  W dniach 1-2 sierpnia, na Plaży Miejskiej przy ul. Kajki od godziny 19:00 będzie można posłuchać tradycyjnych pieśni morskich (Ryczące Dwudziestki, Pod Wiatr, Old Marinners), współczesnych piosenek żeglarskich (EKT Gdynia) oraz muzyki folkowej rodem z Irlandii, także nieodzownie związanej z morzem (SAUIN, Ceili). Impreza blisko wody, więc można też podpłynąć.

XVII Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach (8-9 sierpnia)

Przez dwa dni koncerty odbywać się będą zarówno na scenie głównej nad jeziorem Charzykowskim, jak i na rynku w Chojnicach. Tradycyjny morski repertuar (szanty i pieśni kubryku) usłyszymy z pewnością w wykonaniu grup: Ryczące Dwudziestki, Perły i Łotry, Banana Boat. Folkowe pieśni zaserwuje Atlantyda. Rockową wersję współczesnej piosenki żeglarskiej zaprezentują: F.A.N.T., Orkiestra Smanata, Zejman & Garkumpel, bardziej akustyczną - Znienacka Project, Trzecia Miłość, Canau (nie bez inklinacji w stronę tradycji), no i dużo odniesień w stronę irlandzkiego folku usłyszeć będzie można w autorskim repertuarze grupy Drake. A co się wydarzy na konkursie, jeden Neptun wie (na razie).

XXX Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak” (15-17 sierpnia)

W Świnoujściu w tym roku wielka feta! To już trzydziesta edycja Pływającego Festiwalu Piosenki  Morskiej „Wiatrak” w Świnoujściu. Trzy dni koncertów piosenki żeglarskiej, jak i szant, w tym ten najważniejszy dzień drugi, jubileuszowy (16 sierpnia). Koncert galowy pt. „Gdzie ta keja....” odbędzie się na Wybrzeżu Władysława II, a w programie m.in. Kochankowie Rudej Marii, Stare Dzwony, Mechanicy Szanty, Ryczące 20, Stary Szmugler, Majtki Bosmana. Nie zabraknie oczywiście słynnego wiatrakowego rejsu promem na trasie Świnoujście-Ystad-Świnoujście. Niestety tu już wszystkie bilety sprzedano, trzeba szukać okazji.

Gdynia Sails” (15-17 sierpnia)

Nie zabraknie także morskich pieśni podczas tegorocznego zlotu wielkich żaglowców w Gdyni. Na razie wydobycie programu szczegółowego koncertów okazao się... trudne. Czekamy. Wiadomo, że w programie są dwa dni koncertów na terenie Dalmoru, a trzeciego na pokładach Zawiszy Czarnego i Generała Zaruskiego. Nie zabraknie pierwszego dnia Atlantydy oraz Drake. Będą także Perły i Łotry i Marek Szurawski. Drugiego dnia, obok Pereł pojawią się jeszcze Banana Boat, Orkiestra Samanta, Mietek Folk.

Szanty w górach (17 sierpnia)

Nie tylko w Bieszczadach słychać szanty i piosenki żeglarskie. Od kilku lat muzyka morza brzmi na Starówce w Bielsku-Białej. W ramach tegorocznej edycji koncertu „Shanties na Starówce” wystąpią Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty i ostatnio często widywani na scenach tego lata - Tonam & Synowie. Słowem, wielka trójka. Gratka!

XIV Festiwal „Port Pieśni Pracy (23-24 sierpnia)

Po raz 14 latem, a po raz 29 w ogóle, fani mokrego folku spotkają się nad jez. Paprocańskim w Tychach by posłuchać zespołów: Ryczące Dwudziestki, Banana Boat, Perły I Łotry, Leje na Pokład, Trzecia Miłość, Klang.

II Festiwal „Piosenki spod żagli (30 sierpnia)

Po raz drugi odbędzie się w Żninie spotkanie miłośników pieśnie spod żagli, a wystąpi m.in. grupa Smugglers.

Na Zachodzie bez zmian

Tym, którzy będą spędzać wakacje w Niemczech lub Holandii, polecam odwiedziny podczas „Vegesack Maritim Festival” w Bremie (1-3 sierpnia) czy na „International ShantyFestival Bie Daip” w Appingedam (29-31 sierpnia), gdzie też nie zabraknie polskich wykonawców (m.in. Brasy, Happy Crew w Bremie, czy Sąsiedzi, Perły i Łotry, Banana Boat w Appingedam).

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: