Trzeciego nie przyznano

XVII Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach
Relacje Jolanta Gacka 14 sierpnia 2014
17 Festiwal w Charzykowych Fot. Krzysztof Tuz
Każdy Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach ma swój niepowtarzalny klimat. Lokalizacja w amfiteatrze nad Jeziorem Charzykowskim zawsze nadaje mu tę nutkę niepewności - przyjdzie ta burza, czy też nie? Po siedemnastu edycjach, festiwal ma już związaną z tym tradycję. W tym roku znów cały amfiteatr śpiewał „Rwijmy stąd, bo burza na nas wali”. Tym razem z dobrym skutkiem.

Już po raz szósty podczas festiwalu odbył się konkurs. Wzięło w nim udział (nomen omen) sześciu wykonawców. Pomiędzy występami gwiazd zaprezentowali się kolejno Zwrot przez Twarz (nietypowy, bo jednoosobowy zespół), Krzysztof Bartłomiejczyk, znany z zespołów Aura Mesy i North Wind Przemek Maruchacz, Gdańska Grupa Folkowa, The Nierobbers oraz W stronę Portu. W skład Jury weszli: Agnieszka Krajewska (Shanties, Kraków), Paweł Alex Aleksanderek (Orkiestra Samanta), Michał Smolinski (Perły i Łotry), Błażej Rosiński (GOK Chojnice).

Najwyższe uznanie powyższego grona zdobył Przemek Maruchacz, który otrzymał Wielki Pagaj Ottona Weilanda, łódź wiosłową ufundowaną przez Gańcza Yacht i 3000 złotych brutto. Tuż za nim, na drugim miejscu, uplasował się Krzysztof Bartłomiejczyk. Obydwaj Panowie otrzymali również nominację do Przeglądu Konkursowego „Shanties 2015”, przyznawane przez kierownika programowego, Agnieszkę Krajewską. Trzeciego miejsca Jury postanowiło nie przyznawać.

Tradycją festiwalu stało się także - wzorem zagranicznych festiwali szantowych - uliczne śpiewanie w Chojnicach. Tym razem, dzięki firmie Enea, dźwięki piosenki żeglarskiej można było usłyszeć na scenie ustawionej na rynku w sobotę i niedzielę. Firma zorganizowała również konkurs dla najmłodszych szantyfanów i ufundowała drobne upominki dla laureatów.

W tym roku udało się również wrócić do trzydniowej formuły festiwalu, dzięki czemu w sumie odbyło się pięć koncertów - piątkowy i sobotni w Charzykowach, sobotni i niedzielny w Chojnicach w tym koncert dziecięcy, jak zwykle poprowadzony przez zespół Zejman&Garkumpel.
W ciągu tych trzech dni festiwalu, na deskach obu scen, mogliśmy zobaczyć i wysłuchać koncertów takich zespołów jak Atlantyda, Banana Boat, Canau, Drake, F.A.N.T., Trzecia Miłość, Orkiestra Samanta, Ryczące Dwudziestki, Zejman i Garkumpel, Znienacka Projekt oraz oczywiście uwielbiane przez charzykowską publiczność Perły i Łotry.

W trakcie koncertów zafundowano publiczności również innego typu rozrywki. W piątek były to konkursy: „wyścig na kistach” oraz „podaj belę bawełny” - a także wspólna, patriotyzmem podszyta konsumpcja rodzimych jabłek. W niedzielę natomiast wspomniane bele bawełny przekształciły się w cukier, który należało ulokować w ładowniach w trakcie wykonywania przez Perły i Łotry odpowiedniej szanty. „Cukier” (czyli jutowe worki wypełnione sianem), przerzucany przez rozochoconą publiczność, ostatecznie wylądował nie tylko w ładowni, ale dosłownie wszędzie, nawet na scenie, skąd rozpoczęła się jego dalsza wędrówka.

Z uznaniem i dużym zaangażowaniem widowni spotkały się także wspólne tańce. Co prawda nie był to matelot, czy inny sailor’s horn pipe, lecz współczesna zumba, niemniej wciągnięci do zabawy zostali wszyscy widzowie oraz zespoły, a także prowadzący. Wziąwszy pod uwagę ich gabaryty, widok był naprawdę niecodzienny i wzbudził zasłużony aplauz.
Festiwal w Charzykowach od lat cieszy się opinią jednej z najsympatyczniejszych imprez szantowych w Polsce. Zarówno wykonawcy jak i publiczność, która co roku specjalnie w tym sierpniowym terminie wraca nad Jezioro Łukomie, zgodnie podkreślają wyjątkowość miejsca i rodzinnej atmosfery tam panującej.

Za to, i za dotychczasowe edycje organizatorom festiwalu - Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Chojnicach oraz Agencji Artystycznej HARPEL - należą się serdeczne gratulacje.
A nam znów pozostaje czekać na przyszły rok z niecierpliwością.

Do zobaczenia w drugi weekend sierpnia!

 

17 Festiwal Piosenki Żeglarskiej, 8-10.08.2014, Charzykowy/Chojnice
Portal Szanty24.pl był patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: