Trzecia Miłość i Lejki na Tamizie

Londyńskie Spotkania Szantowe
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 8 czerwca 2014
Fot. Michał Przech
Stowarzyszenie SetSail to świeża inicjatywa, ale ludzie którzy go tworzą mają już na koncie sporo osiągnięć, bo działają na Wyspach nie od wczoraj. Poza rejsami, jedym z elementów mających integrować środowisko polskich żeglarzy w Londynie (i nie tylko) są koncerty. Ich animatorem od samego początku jest Bernard Wieczorek, zwany Kapitanem Benge. Kolejny koncert już niebawem.

Był 19 lipca 2007, gdy po raz pierwszy w Londynie odbył się koncert, inaugurujący cykl pt. „Londyńskie Spotkania Szantowe“ (London Shanty Meeting). Idea była prosta, zaprosić polskie zespoły na pokład jakiejś jednostki pływającej po Tamizie, by w trakcie rejsu zabrzmiały szanty i piosenki żeglarskie w języku polskim. Statek nazywał się „Dutch Master“, a wykonawcami byli Włodek „Trzeci“ Dębski (dziś Perły i Łotry, kiedyś Spinakery, Trzeci Pokład) oraz Flash Creep. Do tego goście z Anglii, Ian Woods i Graham Metcalfe oraz rezydujący już wtedy na Wyspach - Wiktor Bartczak (wówczas członek grup North Wind i Cztery Refy). Skład mocarny, nic dziwnego, że publiczność dopisała.

Takich koncertów odbyło się jeszcze kilka (zarówno w Londynie, jak i w Birmingham, Oxfordzie czy Bristolu). Do tego parę ciekawych wypraw żeglarskich i to wystarczyło, by wykreowała się pewna grupa zaangażowanych, która postanowiła stworzyć coś bardziej formalnego - Stowarzyszenie Miłośników Żeglarstwa i Kultury Morskiej SetSail.

Hasłem-kluczem jest właśnie „setsail“ (postaw żagiel!) czyli przestań śnić i zacznij działać, jak rozwijają ideę stowarzyszenia jego członkowie. Na koncie mają już rejsy po Morzu Północnym i Kanale La Manche, w których przepłynęli około 200 mil morskich. Plany na ten i przyszły rok są ambitne. Ale poza żeglowaniem, nadal kontynuują pomysł „Londyńskich Spotkań Szantowych“. Koncerty odbywają się przy okazji obchodów Nocy Świętojańskiej, i jest to rejs po Tamizie.

W tym roku rejs zaplanowano na 21 czerwca, znów na „Cutch Masterze“, a wystąpią Trzecia Miłość oraz Leje na Pokład z Polski oraz lokalny The Sea Horses, w którym - uwaga - wokalnie udziela się sam wódz - Kapitan Benge, czyli Bernard Wieczorek. W programie wieczoru goście usłyszą zarówno współczesną piosenkę żeglarską, jak i prawdziwe szanty, śpiewane oczywiście a cappella.
W imieniu organizatorów, wspierając ideę spotkań żeglarzy na obczyźnie, wszystkich, którzy będą w okolicy zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatorów.

„Noc Świętojańska z Szantami“, 21.06.2014, Dutch Master, Londyn
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: