W minioną niedzielę, ruszyła piąta seria koncertów szant, piosenki żeglarskiej i folku, w ramach cyklu „Sail Szczecin - Płyńmy do Szczecina”. Zainaugurowały ją wspólnym koncertem w studiu im. Jana Szyrockiego dwa zespoły - North Wind, jeden z najbardziej tradycyjnych zespołów folku morskiego w Polsce oraz gwiazda muzyki bretońskiej, grupa Spontus.
Tradycyjnie koncert dzielił się na dwie części. Pierwsza, godzinna emitowana była na żywo przez Radio Szczecin. Druga część była już tylko dana publiczności zgromadzonej w studiu, jak zawsze w komplecie.
Jak dotąd odbyły się cztery edycje, każda rozpoczynała się jesienią, a swój finał miała podczas szczecińskich „Dni Morza” w czerwcu roku następnego. W koncercie finałowym na Wałach Chrobrego brały wówczas udział wszystkie grupy, które w ciągu danego roku pojawiły się na radiowym „Sail Szczecin”. Każdy cykl zamykało również ukazanie się specjalnej płyty z wybranymi nagraniami, zarejestrowanymi podczas koncertów w Polskim Radiu Szczecin. Płyty te nie były ogólnie dostępne, dlatego są dziś gratką kolekcjonerską. Ich wydawcą są organizatorzy cyklu czyli Biuro ds. Morskich Urzędu Miasta Szczecina oraz Polskie Radio Szczecin.
W ramach ośmiu koncertów pierwszej edycji wystąpili: Ryczące Dwudziestki, Tonam & Synowie, Qftry, Dair, Jerzy Porębski, Arek Wlizło, Stary Szmugler, Marek Szurawski i chór UAM z Poznania, Prawdziwe Perły, Waldemar Mieczkowski, Grzegorz Tyszkiewicz, Sąsiedzi, Klang. Na finale w Szczecinie, pojawił się m.in. gość specjalny, Simon Spalding z USA (na zdjęciu powyżej z Ryczącymi Dwudziestkami).
Druga edycja gościła zespoły: Cztery Refy, EKT Gdynia, Formacja, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Mechanicy Shanty, Klang, Sailor, Flash Creep oraz solistów, Marka Majewskiego i Mirka Kowalewskiego. Odbył się też koncert specjalny, promujący muzykę mniejszości zamieszkujących okolice Szczecina. Wystąpiły na nim grupy Łemko Tower oraz Malcziki.
Na trzeciej edycji zaśpiewali: Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Brasy, Qftry, Chór Akademii Morskiej, a muzykę mniejszości prezentowały grupy Serencza i Semamo Qmno Drom. Efektem tej edycji jest wydana niedawno płyta „Live” zespołu Brasy, zawierająca materiał właśnie z grudniowego koncertu w Studiu im. Jana Szyrockiego.
Edycję czwartą swoimi koncertami uświetniły grupy: Beltaine, GreenWood, Sąsiedzi, Brasy, Zejman&Garkumpel, Stare Dzwony, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.
Na piątą edycję zaplanowano co najmniej osiem koncertów. Pierwszy już za nami, a kolejne, jeszcze w tym roku to Stonehenge (25.11) i Banana Boat (9.12) - w dwóch koncertach, dla dzieci i dla dorosłych. Następne planowane daty to 6 stycznia, 10 lutego, 10 marca, 21 kwietnia (folkowy), 12 maja. Na dzień dzisiejszy wykonawcy nie są znani. Być może jednym z nich będzie grupa Shannon, w kwietniu może wystąpić morski chór z Niemiec, w maju być może ktoś z zagranicy. To wszystko jednak na razie tylko przymiarki.
Finał tej edycji będzie nieco inny od poprzednich. Z powodu organizacji przez Szczecin w 2013 r. jednego z etapów The Tall Ships' Races (po raz drugi) prawdopodobnie nie odbędą się Dni Morza i cykl zakończy się w sierpniu, podczas tego wielkiego dla żeglarzy i nie tylko święta.
Bardzo prawdopodobne jest to, jak informuje nas pani redaktor, że będzie to ostatnia już seria radiowych koncertów. Dlatego płyta finałowa też będzie wyjątkowa, bo podwójna.
- Na pierwszej chcemy by pojawiły się piosenki i szanty, śpiewane przez naszych gości w różnych językach, angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, itp. Mamy bogate archiwa z koncertów, nie wszystko udało nam się dotąd wykorzystać. Na drugiej płycie z kolei znajdą się największe, żeglarskie przeboje - zdradza nam plany wydawnicze Kasia Wolnik-Sayna.
Zanim jednak pojawi się piąta, podwójna płyta „Sail Szczecin - Płyńmy do Szczecina”, my mamy dla was 3 egzemplarze ostatniej, czwartej z serii.
Zadanie dla was jest następujące:
podajcie propozycje zespołów szantowych i żeglarskich, które zaprosilibyście na przyszłoroczne, cztery koncerty radiowe „Sail Szczecin - Płyńmy do Szczecina”, kolejno w styczniu, lutym, marcu i maju. Warunek, muszą to być zespoły i wykonawcy, którzy występują nadal aktywnie, i nie mogą to być ci, którzy już w Polskim Radiu Szczecin wystąpili (lub wystąpią w tym roku).
Spośród najciekawszych propozycji wylosujemy trzy, które nagrodzimy wspomnianą płytą. A może Kasia weźmie czyjąś propozycje pod uwagę? Zobaczymy.
Wasz „program koncertów” ślijcie na maila redakcja@szanty24.pl, do 8 listopada br. W mailu podajcie też, imię, nazwisko, adres korespondencyjny, formułkę, że wyrażacie zgodę na przetwarzanie waszych danych na potrzeby niniejszego konkursu, a w temacie maila koniecznie wpiszcie: „Konkurs Sail Szczecin 5”. Tylko maile zawierające wszystkie te elementy będą brane pod uwagę w losowaniu.
I proszę - są!
A żebym nie wyszedł na jedynie marudę - to uzupełniam:
że nie można nie wspomnieć o kapitalnych realiach koncertowego szczecińskiego studia S1. I technika i ludzie, którzy ją obsługują (a właściwie na pierwszym miejscu właśnie o nich trzeba by...) - prima sort!
A gdy jeszcze obejrzeliśmy (i podotykali - jak to North Wind) to, co mają w pozostałych studiach... ech, w końcu wyganiać nocą nas musieli, bo już było dawno po koncercie.
Przebywanie i występowanie tam, to jak bajkowy sen dla muzyka, wycierającego zwykle "zwykłe" polskie estradki...
Popatrzcie, poczytajcie: http://www.radioszczecin.pl/index.php?idp=178&idx=209
Pozdrawiam.