Znów nasi w PL

Indygo i Qftry na Festival du Chant de Marin
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 4 lipca 2013
Tom Lewis i Qftry Fot. Kamil Piotrowski
Jeden z największych festiwali pieśni morza w Europie, bretoński Festival du Chant de Marin, znów będzie gościł Polaków. Co prawda już nie w takiej liczbie jak dwa lata temu, ale nie ilość wszak a jakość się liczy. A jakość to będzie. Dwie grupy śpiewające szanty i morskie pieśni a cappella będą reprezentować naszą scenę w Paimpol w tym roku.

Jak ten czas szybko biegnie, jeszcze pamiętam zapach basenu portowego, z ostatniej wizyty w Paimpol, a tu już za chwilę kolejna edycja, tego największego chyba w Europie festiwalu z morskimi pieśniami w programie. Impreza odbywa się co dwa lata i w jej ostatnich edycjach bierze udział średnio ponad 100 000 ludzi. Ponad sto tysięcy sprzedanych biletów za każdym razem!!! Nie do uwierzenia, do zobaczenia - chciałoby się powiedzieć.

Ale to nie za sprawą szant i szantymenów. Od lat w programie pojawiają się największe gwiazdy muzyki celtyckiej, folku, a ostatnio modnego world music. Bywają nawet gwiazdy pop-rocka (Simple Minds, Sinead O'Connor). Festiwal stał się bowiem imprezą masową, aż do bólu, ale dla folku morskiego, zwłaszcza jego bretońskiej odmiany, ciągle jest tutaj sporo miejsca. Przybywa tu cała bretonska, francuska i europejska czołówka. Kiedyś nazywał się „Fete du Chant de Marin”, ale w 2007 r. „fete” zamieniono na zwykłe „festival”.

Właśnie ogłoszono program kolejnej, 11 edycji festiwalu, a wśród zaproszonych gości znalazły się dwie szantowe grupy z Polski: Indygo i Qftry oraz jedna celtycka - Beltaine.

Dodajmy, że Qftry, z racji pobytu w Paimpol także Toma Lewisa, zaprezentują w PL program słynnej płyty „Poles Apart”.

Jak tylko ekipy wrócą z wojaży podpytamy ich jak było, a poniżej występ Indygo w porcie, wieczorową porą - zobaczcie sami jak tam klimatycznie.

Dotychczas w Paimpol wystąpili:

 • 2001 - Qftry z Grzegorzem Majewskim

 • 2005 - Banana Boat, Qftry, Wodny Patrol
 • 2007 - Segars
 • 2009 - Banana Boat
 • 2011 - Banana Boat, Indygo, Sąsiedzi
 • 2013 - Beltaine, Indygo, Qftry

Galeria

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • Gość 9 lipca 2013, 14:05
  Poprawka, Qftry będą w Paimpol po raz trzeci.
  Pierwszy raz trafili tam w 2001 roku, zamiast Pereł i Łotrów Shanghaju
  PiŁS w 2000 r. odwiedzili dwa zacne festiwale we Francji: Brest i Douarnenez (który wygrali) i tam otrzymali zaproszenie do Paimpol. Niestety, na skutek konfliktu w zespole, ostatecznie Grzegorz Majewski pojechał do Paimpol z Qftrami.

  A tu macie lineczkę do fajnego artykułu na temat pewnej panny z Paimpol, autorstwa Jurka Rogackiego, który ukazał się w nieistniejącym już Magazynie Rejs

  http://www.kormoran.aplus.pl/rejs/rok3/04_2001/paimpolaose.html
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: