Tom Lewis w Polsce

Scena szantowa na The Tall Ships' Races
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 31 lipca 2013
Tom Lewis Fot. Tomasz Goliński
Znany jest w Polsce głównie ze współpracy z Grzegorzem Majewskim i zespołem Qftry przy projekcie „Poles Apart”, który ujrzał światło dzienne w 2002 r. Gościł już w Polsce kilka razy, po raz drugi zawita na Tall Ships' Races do Szczecina. Wspaniały człowiek, z ogromną wiedzą o tradycyjnym folku, charyzmą i dużym poczuciem humoru. Marynarz, folkman i szantyman najwyższej próby.

Po raz drugi Tom Lewis pojawi się w Szczecinie i wystąpi podczas finału The Tall Ships' Races. Poprzednio gościł w 2007 roku, był też z Qftrami na Shanties w 2010 r.

Tom to bardzo barwna postać. Zna morze jak mało kto, poznał je służąc przez 24 lata w brytyjskiej marynarce. Gdy opuścił służbę przeniósł się do Kanady i poświęcił muzyce. Wykonuje tradycyjny repertuar morski i folkowy, komponuje także własne utwory. Urodził się w Belfaście (Irlandia Północna), stąd jego kompozycje nawiazują do irlandzkiej, celtyckiej stylistyki. Śpiewa a cappella lub akompaniuje sobie na ukulele lub akordeonie guzikowym. Z Qftrami nagrał już dwie płyty, wspomnianą „Poles Apart” - z tradycyjnym morskim repertuarem, i dziesięć lat później wydana „Poles Part Too”, gdzie dominuje już bardziej folkowy repertuar. Obie płyty to niesamowita dawka folku, wykonywanego głównie a cappella.

W Szczecinie Tom Lewis i Qftry pojawią się na scenie na Łasztowni w niedzielę ok. godziny 17:00.

Tego dnia wystąpi też m.in., licznie reprezentowana ekipa śląsko-zagłębiowska: Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Szkot z Mechanikami Shanty i Banana Boat. Dzień wcześniej, na scenie folkowej pojawią się też Sąsiedzi. Najbliższy weekend stoi zatem pod znakiem wiatru, żagli i morskiego folku najwyższej próby. Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale "koncerty".

Poniżej Tom Lewis w akcji, w legendarnym Mystic Seaport, polecamy zwłaszcza 5:37 minutę, gdy wyjaśnia znaczenie tytułu „Bully in the Alley” - piękne.

Zachęcamy również do zajrzenia na jego stronę internetową, zwłaszcza posłuchanie wywiadu radiowego, w którym opowiada m.in. o swoim spotkaniu z Qftrami i utworach z ostatniej wspólnej płyty, którą oczywiście możecie nabyć w naszym sklepie.

Polecamy również galerię zdjęć z pobytu Toma Lewisa w Szczecinie w 2007 r. (jedno powyżej) autorstwa Tomka Golińskiego.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: