Przed Konsulem

Banana Boat w Kanadzie i USA
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 25 czerwca 2013
Banana Boat Tour 2011 Fot. Press
Sekstet wokalny Banana Boat to jeden z najczęściej obecnie podróżujących po świecie zespołów polskiej sceny żeglarskiej. Na liście państw, które odwiedzili są m.in. Irlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia, USA, Kanada. W lipcu znów zawitają do Kanady i USA. Podczas takich wyjazdów starają się też promować polską scenę żeglarską. W Kanadzie będzie ku temu niezła okazja.

Po raz drugi zespół Banana Boat odwiedzi Kanadę. Tym razem lista miejscowości będzie krótsza niż w 2011 r., ale także będą to miejsca bardzo atrakcyjne. W trakcie trasy po tym przepięknym kraju chłopaki znów odwiedzą St Jean Port Joli, dotrą do Montrealu, zaśpiewają na wyspie lsle aux Coudres, a także zajadą do Gatineau. Pobyt w Ameryce zakończą w połowie lipca, koncertami w Bay City nad jeziorem Huron podczas „The Tall Ship Celebration.

Jednym z ważniejszych koncertów w Kanadzie będzie występ w Konsulacie RP w Montrealu. Tak opowiada o tym Paweł Jędrzejko:
- Podczas tego pobytu, który ponownie organizowała znana już w Polsce Claire Martin, będziemy się starali ugruntować naszą obecność w świadomości Kanadyjczyków, pokazać nasz sposób na szanty, zaprezentować fragment polskiej kultury związanej z morzem. Za każdym razem, gdy jesteśmy zagranicą staramy się promować polską scenę szantową i polskie zespoły, bo mamy się przecież czym chwalić. Dlatego najbardziej cieszymy się na występ przed Konsulem RP w Montrealu, bo mamy nadzieję, że ten koncert otworzy nam, i innym polskim zespołom, nowe możliwości.

I nie są to puste słowa. Przypomnijmy choćby, że ich wizyta w 2005 roku na Cobh Maritime Song Festival w Irlandii zaowocowała m.in. wymianą kulturalną między młodzieżą z Sirius Art Center w Cobh a Happy Crew z MDK nr 1 w Bytomiu, nagraniem polsko-irlandzkiej płyty czy wreszcie wizytą kilku polskich grup na kolejnych edycjach festiwalu marynistycznego w Cobh. Z kolei wyjazd Bananów w 2007 roku do Château-Thierry we Francji zaowocował wymianą pomiędzy młodzieżą francuską a uczniami z MDK w Gliwicach (konkretnie zespołem Indygo), którzy wzięli udział w programie „Via Regia”.

Niestety, mimo usilnych starań i intensywnej pracy w studiu nagrań w ostatnich tygodniach, nie udało się niestety, choć były takie plany, wydać na tą okazję choćby EP-ki. Dobra wiadomość jest taka, że już nagrywają więc szanse na nową płytę coraz większe. 

Szczegóły Banana Boat Canadian Tour 2013 poniżej:

1 lipca - Montmagny (13:00)
4 lipca - St Jean Port Joli (18:00)
6 lipca - lsle-aux-Coudres (18:00)
8 lipca - Montréal, Konsulat RP (19:30)
9 lipca - Gatineau (19:30)
12-14 lipca - Bay City (USA)

Po powrocie zespół będzie można usłyszeć m.in. na „The Tall Ship's Races” w Szczecinie i będzie to drugi zlot żaglowców, na którym wystąpią w ciągu miesiąca.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: