Szanty24.pl - W nowy świat w rytmie szant

Marta Kania
Od ponad roku objeżdża wszystkie możliwe festiwale piosenki żeglarskiej prezentując swoją twórczość. Zdobyła uznanie jurorów wielu konkursów, w tym Festiwalu Bardów OPPA. Pisze, komponuje, wykonuje własne piosenki. Krakowianka ze Stalowej Woli, mieszka obecnie we Wrocławiu, laureatka, jednej z trzech Nominacji Przeglądu Konkursowego „Shanties 2020”.
Marek Szurawski
W tym roku grupa Stare Dzwony obchodzi jubileusz czterdziestolecia działalności. Z tej okazji rozmawiamy z Markiem Szurawskim o początkach zespołu, o osiągnięciach, ale też o Marka własnej ścieżce muzycznej, zainteresowaniach i planach. Pytamy go o inspiracje, o mistrzów szantowych, sukcesy i o polską scenę szantową, o polskich wykonawców i... oczywiście o rum.
Tomasz Marasek
Z  prezesem nowo powstałego Stowarzyszenia pamięci Jerzego Rogackiego „Niech zabrzmi pieśń” rozmawiamy o tym jak i po co powstało stowarzyszenie, kto je zakładał, kto w nim działa jakie są jego cele i przede wszystkim czy i kiedy odbędą się kolejne, już trzydzieste piąte, Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”.
Jerzy Porębski, rozmowa w Żaglach

Podczas 28 Festiwalu „Shanties“ w Krakowie, Jerzy Porębski obchodził swoje 70. urodziny. Z tej okazji, w krakowskiej „Rotundzie“ (tydzień później także na XX „Szantach we Wrocławiu“), odbył się niezwykły koncert. Na scenie, przed szacownym jubilatem wystąpili jego przyjaciele, uczniowie, i najwierniejsi fani zarazem. Przy tej okazji podpytałem Mistrza o kilka ważnych dla niego spraw…

Okładka Magazynu Szantymaniak
W tym roku minie 6 lat, odkąd go nie ma. Michał „Lucjusz” Kowalczyk, jedyny jak dotąd, prawdziwy, mazurski, żeglarski bard, zmarł po ciężkiej chorobie 1 maja 2010 roku. Pozostawił po sobie mnóstwo wspaniałych, trafnie oddających mazurską rzeczywistość, piosenek. Który prawdziwy pasjonat wody, będąc nad Wielkimi Polskimi Jeziorami, nie śpiewał choć raz „Na Mazury”, „Białą sukienkę”.
Jerzy Rogacki
Cztery Refy są jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup folku morskiego na polskiej scenie i za granicą. Przez 30 lat działalności propagują tradycyjne folkowe muzykowanie i śpiewanie - od pieśni wielorybniczych, kubryku przez irlandzkie i angielskie melodie ludowe po szanty - dawne marynarskie pieśni pracy. Są mentorem dla wielu młodych grup, wydają płyty, organizują własny festiwal.
North Cape
To rok jubileuszy i to zacnych, bo świętują wielcy mistrzowie, którzy przecierali szlaki mokrej muzyki w Polsce, a także ich uczniowie, którzy inspirowani przez swoich idoli zakładali zespoły i czerpali garściami z nieprzebranych źródeł morskiego folku. Do takich zespołów należy North Cape,  któremu w tym roku mija dwadzieścia lat od powstania. Wiele się u nich od 1995 r. zmieniło.
Marta Śliwa
Marta Śliwa to reprezentantka nowego pokolenia śpiewających żeglarzy. Od lat pisze teksty i komponuje autorskie melodie do piosenek o tematyce żeglarskiej. Prezentowała je później w konkursach, występując częściej w składach kilkuosobowcyh. Od paru lat działa już na scenie współczesnej, autorskiej piosenki żeglarskiej jako solistka, i właśnie nagrała pierwszą płytę.
Andrzej Grzela

Ryczące Dwudziestki są zespołem, który towarzyszy w rejsach kolejnym pokoleniom żeglarzy. Pomyśleć, że kiedy zaczynali, uważano ich za zespół nowej fali piosenki żeglarskiej! Z upływem lat zatarły się jednak granice między nimi, a takimi grupami jak Stare Dzwony czy Cztery Refy. Dziś Dwudziestki tworzą prawdziwy panteon polskiej sceny piosenki żeglarskiej.

Sławomir Klupś
Współzałożyciel Mechaników Shanty, lider zespołu Atlantyda, autor wielu żeglarskich przebojów, za teksty do których wielokrotnie był nagradzany Nagrodą im. Tomka Opoki na festiwalu Shanties w Krakowie. Dziennikarz radiowy, prasowy, a ostatnio telewizyjny. Opowiada nam o tej pracy, o tym jak powstają jego teksty i co najważniejsze o planowanej w tym roku nowej płycie.

KONCERTY

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: