Wisłą na oceany

36 Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 23 lutego 2017
Piotr Zadrożny Fot. Kamil Piotrowski
Od czwartku do niedzieli potrwa w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties". Oprócz koncertów, które tym razem nie odbędą się w słynnej i związanej już z festiwalem "Rotundy", czeka nas kilka niespodzianek, w tym szantowe pospolite ruszenie w sobotnie popołudnie na krakowskim Rynku, gdzie wszyscy razem "Pożegnamy Liverpool".

Dziś rusza 36 edycja Festiwalu "Shanties", który w tym roku przeniósł się do innych lokalizacji. I tak koncertów posłuchać będzie można w Kinie Kijów, Klubie Studenckim "Żaczek" oraz studiu S5 Radia Kraków.

Pierwszy dzień festiwalu należy do poetów, bardów. Wieczorem, w Klubie Studenckim "Żaczek" o
godzinie 19:00 festiwal zainauguruje koncert ballad „Ocean marzeń”. Poprowadzą go Mirosław Kowalewski i Piotr Zadrożny (na zdjęciu powyżej), a wystąpią, poza wymienionymi, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Kaczor i Piraci, Waldemar Mieczkowski i Jacek Ronkiewicz oraz Aleksander Rzepczyński, Jakub Paluszkiewicz, Jerzy Porębski, Marta Śliwa, Arkadiusz Wlizło.

Kolejne dni to koncerty dla dzieci (piątek Klang, sobota Zejman i Garkumpel), koncert piosenki żeglarskiej "Mazurscy Kolumbowie", który wyreżyseruje i poprowadzi Włodzimierz Dębski, koncert folkowy „Tysiące mil” - reżyseria i prowadzenie zespół Mietek Folk, koncert pieśni nie tylko z kubryku „Morza i oceany grzmią”, pod wodzą zespołu Atlantyda, koncert rumowych opowieści „Zakołysał się widnokrąg” w reżyserii i prowadzeniu Marka Szurawskiego, koncert szanty klasycznej „Pod żaglami Zawiszy” - reż. i prow. Jacek Jakubowski i koncert finałowy „Pora w morze nam”, który wyreżyseruje i poprowadzi Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz.

Nowością i niewątpliwą atrakcją w tym roku będą: koncert poezji żeglarskiej „Struna za struną” w krakowskim Radiu, w Studiu S5, w którym usłyszymy m.in. solo Wojtka "Sępa" Dudzińskiego z Ryczących Dwudziestek oraz wspólne odśpiewanie w sobotnie popołudnie, na krakowskim Rynku prawdziwej szanty pt. "Pożegnanie Liverpoolu" (oryg. "Leaving of Liverpool", tłum. Jerzy Rogacki).

Z gości zagranicznych do Krakowa przybędą Anglicy - the Exmouth Shanty Men i Norwegowie - chór Slogmakaane. My jak zawsze polecamy ten najbardziej z tradycyjnych koncertów - niedzielny, szanty (t.zw. "klasycznej"). Poza tym przez cztery dni fani morskich klimatów będą mogli posłuchać czołówki polskich wykonawców zarówno tradycyjnej pieśni morza, jak i współczesnej, żeglarskiej.

Jak zwykle pękać w szwach będzie z pewnością tawerna Stary Port

Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale "koncerty" i na stronach organizatora.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: