Gdzie śpiewają w lipcu?

Wakacyjny przewodnik festiwalowy cz. 1.
Prezentacje Kamil Piotr Piotrowski 1 lipca 2017
Letnia scena festiwalowa Fot. Kamil Piotrowski
Poniżej znajdziecie spis lipcowych festiwali, których program udało mi się znaleźć w necie lub wyciągnąć w rozmowach z organizatorami. Coraz mniej niestety tych dużych wydarzeń, znikają konkursy, na wykonawców zagranicznych nie ma raczej co liczyć, a i szanty słychać rzadziej, bo od lat dominuje już u nas współczesna, bardziej lub mniej piosenka żeglarska.

Wakacje już, przyda się zatem każdemu informacja o tym, gdzie latem odbędą się festiwale – i jakie, by się zorientować, czy w okolicy urlopowania da się gdzieś posłuchać piosenki żeglarskiej, a może i szant? Na szczęście w tym sezonie odbywają się dwa wielkie zloty żaglowców (Gdańsk w lipcu i Szczecin w sierpniu), a szanty zawsze tam słychać, więc może z tradycyjną muzyką morza nie będzie jednak tak źle.

XVIII Ogólnopolski Festiwal „Szanty pod Żurawiem” (Gdańsk, 29 czerwca - 1 lipca)

Program festiwalu w sieci dostępny był b. późno, ale jest i to cieszy. W tym roku 18 edycja znów odbywa się w ramach BalticSail, czyli zlotu żaglowców. W koncertach na ul. Długiej wystąpią m.in. Kamil Badzioch z zespołem, Flash Creep, Mechanicy Shanty, Klang, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, a nawet… Carrantuohil!

XXVII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szanty Kunice” (Kunice, 8-9 lipca)

Kunice wyrastają dziś na jeden z większych lipcowych, plenerowych festiwali. Będzie znów konkurs, a w programie koncertowym m.in. Shantażyści, Za Horyzontem, Orkiestra Samanta, W Stronę Portu, Drake, EKT Gdynia, Banana Boat, North Cape, Młode Wyjce, Sąsiedzi, Stara Kuźnia. Koncerty jak zawsze odbywają się na scenie nad jeziorem Kunickim. Będzie też tawerna festiwalowa.

Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty z Folkiem” (Giżycko, 14-15 lipca)

Druga edycja nowego pomysłu na piosenkę żeglarską w Giżycku. W sobotę, na plaży miejskiej wystąpią Ryczące Dwudziestki, Drake, Koval, Yank Shippers, EKT Gdynia i folkowy Rhiannon Celitc Band. Dzień wcześniej koncerty i konkursy dla dzieci. Z dawnych „Szant w Giżycku” została już tylko tematyka koncertów, ale impreza jest rozwojowa.

XIII Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Burczybas” (Wdzydze Kiszewskie, 22 lipca)

Nad przepięknym Kaszubskim Morzem, na Scenie Letniej Gminy Kościerzyna odbędzie się po raz trzynasty spotkanie miłośników żeglarskiego grania i śpiewania. W programie Tomasz Kuręda, Poszedłem na Dziób (gospodarze), Szkocka Trupa – nowy projekt Henryka „Szkota” Czekały, lidera Mechaników Shanty oraz Atlantyda.

Święto Jezior Wolsztyńskich (Wolsztyn, 22 lipca)

Na żeglarską nutę gra się tego lata także w Wolsztynie. W programie Święta Jezior m.in. Zbyszek Murawski z zespołem (to nowy projekt członka Zejmana i Garkumpla), Jakub Paluszkiewicz, Shanties Team, Marta Śliwa, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska i - uwaga - Dziecięcy Zespół Taneczny "Rego" z półgodzinnym pokazem tańców marynarskich (sic!). A na finał parada łodzi.

XXXIX Festiwal Szantowy (Mikołajki, 29-30 lipca)

Trudno zliczyć dziś edycje festiwali w Mikołajkach, gdyż co jakiś czas zmieniał się organizator, nazwa. Samych festiwali w wiosce żeglarskiej i okolicach było ponoć już blisko 40. W tym roku znów dwie sceny, w sobotę, na tej na wodzie, w Wiosce Żeglarskiej zagrają Zejman & Garkumpel, Żeglarze Portowi, Mietek Folk. W niedzielę Zejman dla dzieci i Atlantyda.

A poza tym…

Reprezentację tych najbardziej znanych wykonawców polskiej sceny muzyki żeglarskiej będzie można też posłuchać w Sztynorcie. W sezonie, znów odbywać się będą tam regularne koncerty. W parzyste dni tygodnia, w amfiteatrze można będzie posłuchać Kovala, Andrzeja Koryckiego i Dominikę Żukowską czy grup Mietek Folk i Orkiestra Samanta.

P.S. Na koniec prośba
Jeśli w tym zestawieniu nie ma waszego festiwalu, dajcie znak na redakcja@szanty24.pl. Przypominam również, że możecie do mnie podsyłać informacje o koncertach, które odbędą się w wakacje - jeśli wiecie, podeślijcie link. Postaram się uzupełniać na bieżąco nasz dział „koncerty”, choć w sezonie nie jest to łatwe.

A za miesiąc imprezy sierpniowe.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: