Nominowani i nie tylko

Przegląd konkursowy Shanties 2017
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 14 grudnia 2016
Aqua Marina z Gliwic Fot. Basia Wójcik
Już tylko przez tydzień można zgłaszać się do konkursu konkursów, najważniejszego przeglądu "żeglarskiego narybku" w Polsce - Przeglądu konkursowego "Shanties" w Krakowie. To cenna informacja zwłaszcza dla tych, którzy nie zdobyli dotąd t.zw. nominacji, startując w innych, odbywających się cały rok konkursach piosenki żeglarskiej, a chcieliby jeszcze o laury powalczyć.

Jak podają organizatorzy, swą pierwszą edycję miał 13 grudnia 2003 roku w CK Rotunda. Na potrzeby promocji młodych, utalentowanych artystów stworzono wówczas cykliczną imprezę, której zadaniem było wyłanianie na drodze konkursu zespołów do udziału w krakowskim festiwalu "Shanties".

Większość grup, działających dziś na scenie żeglarskiej (t.zw. młodej fali, czyli te ze stażem 15-25 lat), wcześniej czy później na Przegląd konkursowy Shanties musiała trafić, bo bez tego nie było co marzyć o podbijaniu festiwalowych dech. Kto chciał się pokazać, musiał stanąć do konkursu w Krakowie, a nie było to wcale takie proste. Wcześniej trzeba było zdobyć t.zw. "Nominację", którą wygrywało się stając do konkursu na festiwalu, który mógł taką nominację przyznać. Były to m.in. "Kubryk" w Łodzi, "PPP" w Tychach, "Szanty we Wrocławiu", "Szanty w Giżycku" i wiele, wiele innych.

Gdy już się miało tę upragnioną nominację, trzeba było wykupić miejsce na słynnych wówczas "warsztatach szantowych" (obowiązkowo!). Miejsce to - płatne od głowy uczestnika - nieźle nadszarpywało budżety - i tak marne - młodych adeptów morskiego śpiewania. Ale chyba było warto, bo chętnych było zawsze więcej, niż miejsc. Nie można się było ot tak na konkurs zgłosić.

Dziś jest nieco inaczej. Lista nominujących festiwali znacząco się skurczyła, bo i konkursów coraz  mniej, a i te, które są, straciły wiele na swej atrakcyjności. O nagrodach jak np. rejs na festiwal do Anglii, czy finansowych można już tylko powspominać. Zdarza się jeszcze nagranie płyty, ale sporadycznie, nawet zaproszenie zwycięzcy na kolejny rok do już płatnego koncertu, kiedyś norma, dziś też już nie tak częste. Mimo to, choć coraz ich mniej, konkursy nadal się odbywają, z lepszym lub gorszym skutkiem. W tym roku odbyło się kilka konkursów, a do tej pory organizatorzy zgłosili do Przeglądu Shanties następujących "Nominowanych":

  • Festiwal "Kopyść" w Białymstoku - Gumowe Szekle
  • Festiwal w Charzykowych - Jakub Paluszkiewicz
  • Festiwal "Tratwa" w Chorzowie - Aqua Marina (na zdjęciu powyżej), Voce Segreto
  • Festiwal "Rafa" w Radomiu: Niezbędny Balast, The Tamblers
  • Festiwal "Szanta Claus" w Poznaniu - IGA'cki Band

Tym organizatorom, którzy nie dopełnili obowiązku przekazania do Krakowa protokołu z posiedzenia jury swego konkursu, przypominamy, że bez tego wasi "Nominowani" nie wezmą udziału w Przeglądzie.

Przypominamy też, że można zgłosić się do Przeglądu Shanties samemu, bez konieczności posiadania "Nominacji" jakiegokolwiek festiwalu. Termin zgłoszeń upływa 20 grudnia! Karta zgłoszenia do pobrania tutaj

W 2017 roku Przegląd konkursowy Shanties odbędzie się 28 stycznia w klubie Żaczek. Jak zawsze dla publiczności wstęp jest wolny, a po zmaganiach konkursowych wszystkich gościć będzie tawerna Stary Port, gdzie nastąpi ogłoszenie werdyktu Jury i koncerty zespołów konkursowych.

Przy tej okazji, organizator, Fundacja "Hals" zaprasza także wykonawców na "Warsztaty szantowe" w dn. 25-28.01.2017 oraz na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties", który odbędzie się w dn. 23-26 lutego 2017 r. Program możecie sprawdzić m.in. w naszym dziale "koncerty" oraz na stronach organizatora, Fundacji HALS.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: