Wigilia z koncertem

Szkocka Trupa w Kędzierzynie-Koźlu
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 18 grudnia 2012
Szkocka Trupa Fot. Press
Czas spotkań wigilijnych już trwa w najlepsze. Także żeglarze spotykają się w swoim gronie, w klubach, tawernach czy nawet w prywatnych mieszkaniach. Obok czysto towarzyskich spotkań, zdarzają się w niektórych miejscach jeszcze koncerty wykonawców sceny żeglarskiej. Tak będzie też w najbliższą sobotę w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie wystąpią jedni z najlepszych folkowców wśród żeglarzy.

Mowa tu o Henryku „Szkocie” Czekale oraz Michale „Miśku” Karczewskim, tworzącym duet Szkocka Trupa, znanym fanom muzyki morza przede wszystkim z występów w jednym z najbardziej popularnych zespołów polskiej sceny żeglarskiej - Mechanicy Shanty.

Henryk Czekała, zwany Szkotem, to jedna z bardziej znanych postaci polskiej sceny folku morskiego. Lider Mechaników, autor słów do tak znanych, żeglarskich przebojów jak Green Horn, Maui czy Dziki włóczęga. Wielki fan folku w każdej postaci (m.in. szkockiego), gitarzysta, piosenkarz, tlumacz, autor tekstów. Na scenie działa od prawie 30 lat. Na początku swej przygody z muzyką żeglarską śpiewał szanty i grał piosenki żeglarskie w innej, legendarnej dziś grupie - Ryczące Dwudziestki, którą współzakładał. Wkrótce po powstaniu Ryczących rozpoczął występy z Mechanikami Shanty, w którego powstanie także był zaangażowany. Ostatecznie pozostał przy tym ostatnim, jednocześnie od czasu do czasu śpiewając solo piosenki własne oraz z repertuaru folkowych wykonawców.

Przygoda ze Szkocką Trupą to jeden z ostatnich projektów „Szkota“. Do solowej „drogi” zaprosił kolegę z zespołu, świetnego muzyka, wirtuoza rzadkiego na scenie żeglarskiej instrumentu, jakim jest banjo, który znakomicie dopełnia koncerty „Szkota” - Michała Karczewskiego. Jako Szkocka Trupa poruszają się w nieco innych obszarach muzycznych niż w Mechanikach. Śpiewają i grają chętnie utwory znane z koncertów macierzystej formacji ale głównie prezentują własne interpretacje piosenek znanych z repertuarów m.in. Andrzeja Koryckiego, Jerzego Porębskiego, Witka Zamojskiego, Tomka Opoki czy nawet Leonarda Cohena lub Marka Knopflera.

Wigilia żeglarska w kozielskim domu kultury to będzie szczególny koncert. To okazja do posłuchania i wspólnego z przyjaciółmi pośpiewania kilku żeglarskich przebojów, ale też podsumowania żeglarskiego sezonu, snucia planów na kolejny i umówienia się na wspólny wypad na jeden z najstarszych festiwali piosenki żeglarskiej w Polsce, jakim są „Szantki”, którego kolejna edycja już w marcu 2013 r.

Szczegóły nt. tego wydarzenia oraz informację jak zdobyć podwójne zaproszenie znajdziecie w naszym dziale „koncerty”. Zapraszamy.


Szkocka Trupa, 22.12.2012, DK „Koźle”, Kędzierzyn-Koźle
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Zrealizowano z funduszy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej,
Sponsorzy: Skład Materiałów Budowlanych „Nowa”, Większyce, ul. Głogowska 11; 
Pizzeria K2, Kędzierzyn-Koźle, ul. Piramowicza 11; 
MET Mesh, Kędzierzyn-Koźle, ul. Poniatowskiego 9.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: