Podobno Leonid Teliga całe życie marzył o tym by popłynąć samotnie dookoła świata. W tamtych czasach, koniec lat 60 XX wieku, musiał ponieść wiele wyrzeczeń, pokonać wiele przeszkód, wydać sporo pieniędzy, których nie miał, by wypłynąć zza "żelaznej kurtyny" w świat. Rejs zorganizował sam, bez wsparcia żadnej mniej lub bardziej oficjalnej organizacji czy instytucji i udało mu się. Jako pierwszemu Polakowi i jednemu z kilkunastu żeglarzy ze świata.
W hołdzie dla tego wyczynu, redakcja Magazynu Żagle powołała specjalną nagrodę, którą nagradza osoby, instytucje, media, wydawnictwa, które swoją działalnością przyczyniają się do popularyzacji żeglowania, kultury morskiej, historii polskiego żeglarstwa.
Nagroda im. Leonida Teligi jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju. Przyznawana jest przez jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego "Żagli". Uroczystość wręczenia nagród odbywa się zawsze w terminie zbliżonym do rocznicy zakończenia rejsu Leonida Teligi.
W tym roku jury w składzie:
- Przewodniczący Jury: Redaktor naczelny miesięcznika "Żagle" Waldemar Heflich
- Sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego: Zbigniew Stosio
-
Członkowie redakcji "Żagle": Krystyna Szloser, Jacek Czajewski, Jerzy Pieśniewski, Jerzy Klawiński, Jerzy Kubaszewski,
ustalając listę nominowanych do Nagrody za rok 2012, za promowanie kultury żeglarskiej w muzyce i poezji, wskazało także dwóch szantymenów:
Jerzego Porębskiego i Marka Szurawskiego.
Obaj na scenie szantowej działają od co najmniej 30 lat, obaj są członkami legendarnej grupy Stare Dzwony (na zdjęciu powyżej), obaj zjechali z szantami i piosenką żeglarską wiele festiwali na całym świecie.
Marek Szurawski dostał już Nagrodę Główną im. Teligi w 1992 r. za książkę "Szanty i szantymeni". Wśród laureatów znanych nam ze scen szantowych w poprzednich latach znaleźli się też:
1998 - Mirosław Kowalewski i Zespół "Zejman i Garkumpel" za popularyzację żeglarstwa i problematyki morskiej wśród dzieci (Honorowe Wyróżnienie)
- Jerzy Rogacki za długoletnią współpracę z "Żaglami" (Wyróżnienie Specjalne)
1999 - Zespół "Cztery Refy" za popularyzację żeglarstwa poprzez piosenkę żeglarską (Honorowe Wyróżnienie)
2010 - Jolanta i Sławomir Klupsiowie - za wieloletnią pracę na rzecz popularyzacji i promocji żeglarstwa i kultury morskiej oraz za pełen pasji program telewizyjny "Opowieści wiatru i morza". (kat. Popularyzacja żeglarstwa)
Kto z dwójki tegorocznych nominowanych - Porębski, Szurawski (a może obaj?) otrzyma nagrodę dowiemy się podczas ogłoszenia wyników i uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie w dn. 16-19 maja. Na razie pozostaje nam trzymać kciuki.