Dwa duble

Werdykt jury Shanties 2013
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 25 lutego 2013
32 Festiwal Pioseni Żeglarskiej Shanties Fot. Kamil Piotrowski
Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties w Krakowie należą do tych, których wręczanie śledzi się i komentuje co roku. Różnie z tymi werdyktami bywało, jurorzy też ludzie, ale jakie by te decyzje nie były, nie zmieni to faktu, że polska scena folku morskiego nie dorobiła się bardziej prestiżowych nagród i Kraków nadal wiedzie w tej dziedzinie prym. Nieprzerwanie od lat.

Podczas minionej, 32 edycji krakowskiego festiwalu Shanties, jednego z najważniejszych dla szantymenów oraz żeglarskich bardów, przyznano m.in. dwie nagrody, które mogą ucieszyć miłośników tradycji. Chodzi tu o Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za debiut oraz Nagrodę im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej. Obie zgarnął, entuzjastycznie przyjęty na festiwalu, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” (na zdjęciu powyżej).

Chór powstał w ubr. w Trójmieście, a tworzy go ponad 30 chłopa, w tym kapitanowie, marynarze, żeglarze, muzycy, słowem prawdziwi ludzie morza. Większość z nich to amatorzy, nigdy dotąd nie występujący na scenie. Panowie, pod wodzą Jacka Jakubowskiego (członek m.in. grup Formacja, Słodki Całus od Buby) wzięli na tapetę szanty, morskie pieśni pracy i śpiewają je tak, jak onegdaj na morzu bywało (a właściwie na pokładach żaglowców, które te morza przemierzały) - mocno, surowo, po męsku. Zdobyli sobie tym serca publiczności i dwie z nagród Shanties.

Drugi występujący w Krakowie chór, Akademi Marynarki Wojennej, także wyjechał z nagrodą. Nagrodę im. Jerzego Fijki, „Galion” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni, otrzymała Małgorzata Rolak - dyrygentka tego chóru, którą Kraków pokochał od pierwszego wejrzenia. już rok temu (zdjęcie na głównej stronie).

Podwójnie też został nagrodzony Andrzej Korycki. Po pierwsze Nagrodą publiczności, wraz z Domniką Żukowską, z którą występuje od dawna. Druga nagroda dla niego, już indywidualna to Nagroda Jakuba Sepielaka, Komandora MKM Szkwał, za osobowość na polskiej scenie szantowej.

Pozostałe nagrody otrzymali:

  • Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, za autentyzm i wysoki poziom wykonania - przyznano zespołowi Mietek Folk
  • Nagrodę za najlepszą piosenkę premierową („Na dnie”) - przyznano Waldemarowi Ślefarskiemu 
  • Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą przebytą liczbę mil morskich w drodze na festiwal otrzymała grupa Lodja (rosyjska grupa szantowa, która na festiwalu przyjęła właśnie taką nazwę, czyli po naszemu... „Łódź”).

Grand Prix 32 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties w Krakowie otrzymał zespół Zejman & Garkumpel za reżyserię i prowadzenie koncertu dla dzieci.

Mirosław „Zejman” Kowalewski, lider grupy, prowadzi koncerty dla dzieci od 20 lat. Tegoroczny program na Shanties był wyjątkowy, z kilkoma nowymi piosenkami i jak wielu podkreślało w kuluarach - śwetnie prowadzony. Dzieci były przeszczęśliwe. Nic dodać nic ująć.

Komentarze

dodaj własny komentarz
  • Gość 26 lutego 2013, 0:10
    Niestety, na Shanties w tym roku zabrakło nagrody za "najwyższy poziom wykonania".

    I zdrowia życzę.
    Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
    • Gość 26 lutego 2013, 9:51
      jeszcze tylko doczekać wyjaśnienia sprawy z konkursem "debiutantów" i można temat tegorocznego festiwalu zarchiwizować ;-)
      Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • Gość 26 lutego 2013, 10:12
    No to na płytę "Zawiszaków"czekać :)
    Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: