SzantyFolk po latach

2 Przed Nad Kanałem w Gliwicach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 22 marca 2014
Beltaine & Glendalough Fot. Press
Dwie z trzech grup, które wezmą udział w tym koncercie, znają się już od dawna. Można powiedzieć, że zaczynali przygodę z muzyką folkową w tym samym czasie, ba, nawet na wspólnie organizowanych koncertach. Jedni od początku wierni byli morskim klimatom, drudzy, jeszcze pod inną nazwą, od nich zaczynali, by później oddać się urokowi Zielonej Wyspy i innych krain, kiedyś celtyckich.

Mowa tu o grupach Beltaine i Sąsiedzi, które w ostatnią niedzielę marca spotkają się wraz z zespołem Glendalough na scenie gliwickiego "Mrowiska" w koncercie muzyki i tańca irlandzkiego. 

Beltaine i Sąsiedzi to grupy, które zaczynały przygodę z muzyką mniej więcej w tym samym czasie. Spotykali się na różnych festiwalach, a w 2002 roku organizowali nawet wspólnie (jeszcze z bytomskim Passatem) koncerty pod szyldem "SzantyFolk", które odbywały się w miastach pochodzenia danej grupy, czyli Katowicach, Bytomiu i Gliwicach ("szantyfolki" odbyły się w sumie trzy). Później oba zespoły spotykały się sporadycznie na różnych festiwalach, a to w Będzinie, a to w Gliwicach, Tychach czy w Katowicach, ale wspólnie organizowany koncert odbędzie się po raz pierwszy od 12 lat.

Rok temu, w ramach promocji IV Festiwalu Morza „Nad Kanałem“ w Gliwicach, organizatorzy, czyli Fundacja Folk24 i Stowarzyszenie GTW, postanowili zorganizować koncert, który nazwano "Przed Nad Kanałem“. Wystąpili na nim żeglarski bard Andrzej Korycki oraz Dominika Żukowska. Wtedy to powstał pomysł by drugi taki odbył się w temacie muzyki irlandzkiej, w Gliwicach, a do udziału w nim Sąsiedzi zaprosili starych znajomych ze sceny folkowej - zespół Beltaine. Niestety koncert ostatecznie musiał zostać przełożony na wiosnę.

Nie ma tego złego, co by na dobre jednak nie wyszło. Tym razem spotkanie Beltaine i Sąsiadów dojdzie do skutku. Koncert odbędzie się 30 marca, w Gliwicach, w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko“, a w programie dodatkowo oprócz dwóch wymienionych zespołów pojawi się jeszcze grupa tańca irlandzkiego - Glendalough. Dzięki temu widzowie usłyszą muzykę irlandzką w różnych formach: instrumentalnej, wokalnej, mieszanej, do wspólnego śpiewania, do tańca i do pracy... przy linach.

Wbrew pozorom obecność zespołu folku morskiego w tym gronie nie jest przypadkowa. Prawdziwym miłośnikom szant nie trzeba tłumaczyć, że Irlandczycy stanowili swego czasu dość sporą społeczność wśród marynarzy. Jak tam trafiali? Głównie tak:

W ten sposób irlandzka muzyka, kultura była też kanwą do powstawania żeglarskich opowieści, zawartych m.in. w pieśniach pracy czy pieśniach kubryku.

Te na "Przed Nad Kanałem" w wykonaniu Sąsiadów pojawią się na początku. Później Mrowiskiem zawładną już Beltaine i Glendalough. Obu grup, Czytelnikom przedstawiać chyba nie trzeba. Muzycy pierwszej z wymienionych od lat łączą granie na irlandzką nutę z rytmami, technikami z innych kultur, to samo, tylko w tańcu robi Glendalough. Ich wspólny program koncertowy zatytułowany "Beltaine&Glendalough - muzyka i taniec“, to właśnie połączenie tradycyjnej muzyki irlandzkiej i bretońskiej oraz irlandzkiego tańca, "ubranych" we współczesne brzmienia i aranżacje oraz charakterystyczne instrumentarium, zarówno dla muzyki irlandzkiej, bretońskiej, ale także, co ciekawe hiszpańskiej i indyjskiej.

Jak widać poniżej nie będzie to ich pierwszy wspólny występ na imprezie żeglarzy:

Koncert ten będzie wyjątkowy nie tylko z powodu łączenia "światów", ale i z tego, że wszystkie trzy zespoły to czołówka w swoich nurtach, nie tylko w Polsce, ale liczące się też w świecie. Zarówno Beltaine, Glendalough, jak i Sąsiedzi, są zapraszani na najważniejsze festiwale, pokazy, warsztaty na świecie (odpowiednio celtyckie czy marynistyczne w charakterze). Stąd ich wspólny koncert to będzie wydarzenie.

Na koncert bilety dostępne są w "Mrowisku" i w sklepie folk24, a na pierwszych 20 Czytelników czeka w tym ostatnim specjalny 25% rabat, by go otrzymać należy podczas zamówienia, w pole "kod rabatowy“, wpisać następujący ciąg znaków: LHZEVPMPOY

Koncert wspiera marka twojezagle.pl.
Patroni medialni: Magazyn ŻAGLE, Folk24.pl, Szanty24.pl, HydePark News, Radio Plus, DwaMiasta.pl.
Produkcja koncertu: BeltArt, Invini

 

Przed Nad Kanałem - Beltaine, Glendalough, Sąsiedzi, 30.03.2014, Gliwice

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: