Szanty w eterze

Pod żaglami Leliwy
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 19 lutego 2015
Mariusz Wiącek Fot. Press
Rzadko dziś możemy posłuchać szant i piosenek żeglarskich w mediach publicznych, zwłaszcza w audycjach autorskich. Regularnie pieśni morza goszczą jedynie w Radiu Szczecin, w audycji "Tawerna" Katarzyny-Wolnik-Sayny. Jedyna szansa to internet i rozgłośnie lokalne. Od ośmiu lat w Radiu Leliwa, jest miejsce dla szant i piosenki żeglarskiej. W każdy czwartek.

Radio Leliwa, to rozgłośnia lokalna, która nadaje swój program od 16 października 1992 roku. Jest pierwszą stacją komercyjną w Polsce południowo-wschodniej i jedyną regionalną nadającą program na obszarze znajdującym się w widłach Wisły i Sanu. Obejmuje zasięgiem obszar leżący około 80 km wokół Tarnobrzega i Stalowej Woli. Dociera do największych miast w regionie: Stalowa Wola (69 tys. mieszkańców), Tarnobrzeg (50 tys.), Mielec (62 tys.) i Sandomierz (26 tys.).

Jest też obecnie jedyną, znaną nam rozgłośnią lokalną, w której regularnie nadawana jest audycja żeglarska pt. "Pod żaglami Leliwy", w której słychać tyle muzyki morza. Audycja pojawiła się w eterze 12 sierpnia 2007 r.

- Pomysł, jak to zwykle bywa, pojawił się spontanicznie, jako uzupełnienie przeróżnych działań żeglarskich, które podejmowałem, począwszy od założenia klubu żeglarskiego, organizacji festiwalu (Nowy Brzeg - Nowa Fala - przyp.red.), rejsów itp. Chciałem tym kanałem jeszcze bardziej budować kulturę nad nowym jeziorem, które powstało w Tarnobrzegu." - napisał mi Tadeusz Gospodarczyk, jej pomysłodawca i wieloletni prowadzący.

Po wyprowadzce do Warszawy, w 2014 r, niemal z marszu przejął zadania Mariusz Wiącek.

- Bywałem gościem audycji dwa, trzy razy do roku. Gdy Tadeusz zmienił pracę to zaproponował mi prowadzenie audycji. Ja się zgodziłem, a prezes Bogusław Szwedo zaakceptował zmianę. Zacząłem 3 kwietnia 2014 roku. Niedługo minie rok jak prowadzę audycję. Początkowo realizowałem ją z Tarnobrzega, a od grudnia 2014 już ze studia Radia Leliwy w Mielcu - wspomina Marcin.

Od początku audycja realizowana jest na żywo, trwa 2 godziny. W najbliższej (19 lutego), w radiowej messie będzie gościł Jerzy Krakowski, szef mieleckiego klubu Carpatia. Mariusz wypyta o plany wędrówek na 2015 rok. Wszak nie samymi żaglami żeglarz żyje. 

Specjalnie dla Radia Leliwa z Morza Rossa przesłał korespondencję Piotr Kuźniar z jachtu Selma - usłyszymy jak cieszyli się żeglarze pobijając absolutny światowy rekord w żeglowaniu na południu.

I jak zwykle co tydzień znane i mniej znane szanty, piosenki żeglarskie i turystyczne.

Jak pisze do nas Mariusz usłyszymy dwie propozycje piosenek turystycznych przeznaczonych do marynizacji. Znaczy ekspansja muzyki morza na inne gatunki? Czemu nie.

Audycji można słuchać w każdy czwartek, od 21:00 na 104,7 oraz 93,5 FM

Link do  transmisji internetowej

 

"Pod żaglami Leliwy", audycja Mariusza Wiącka, Radio Leliwa
Portal Szanty24.pl jest partnerem medialnym audycji

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: