Shanty Roots z Hugillem, Sąsiedzi z Grand Prix

Werdykt Jury 43 Festiwalu "Shanties" w Krakowie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 26 lutego 2024
Finał 43. Festiwalu "Shanties" w Krakowie Fot. Shanties / Press
Jak co roku twardy orzech do zgryzienia miało Jury Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, który w tym roku w Krakowie odbył się po raz czterdziesty trzeci. Największą dyskusję oczywiście wywołała nagroda za najlepszy tekst piosenki premierowej, ale i w innych kategoriach łatwo nie było. Prezentujemy ostateczny werdykt, a wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

W tym roku Jury 43. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2024
w Krakowie obradowało w składzie: Anna Łaszewska, Agnieszka Maciejewska, Piotr Zadrożny, Wawrzyniec Szwaja, Arek Wlizło oraz organizatorzy.

Po wysłuchaniu występu wszystkich wykonawców i po długiej naradzie postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2024” dla kobiety na scenie festiwalu Shanties 2024 otrzymuje
    Anna Dębicka, której kreacja sceniczna wywołuje w widzach niezwykle pozytywne emocje.

  • „Ty jednym słowem zmienisz tę burzową pogodę”. Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej otrzymuje Paweł Hutny.
    Autor trzech premierowych piosenek tegorocznego festiwalu i współautor wraz z Elżbietą Stołowską tekstu piosenki „Matki płacz” dla zespołu Flash Creep, którego występ Jury pragnie również zauważyć.

  • Rozstrzygnięcie tej kategorii było w tym roku niezwykle trudne, ponieważ na krakowskiej scenie pojawiło się wyjątkowo dużo bardzo dobrych tekstów. Dlatego Jury z radością postanowiło wyróżnić też Witolda Zamojskiego za słowa piosenki „Oddajcie mi moje morze” oraz Jakuba Paluszkiewicza za tekst zatytułowany „Latarnik”.

  • Nagrodę Organizatora Festiwalu Shanties 2024 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymuje zespół „Shanty Roots”, którzy są najlepszym dowodem na to, że także na scenie szantowej „genu nie wydłubiesz”.

  • Nagrodę im. Jerzego Porębskiego za wybitną osobowość sceniczną otrzymuje Jacek Jakubowski – „Master and commander” spinający swomi umiejętnościami muzycznymi tak wiele.

  • Nagrodę GRAND PRIX Festiwalu Shanties 2024 otrzymuje zespół „Sąsiedzi”, którzy z roku na rok udowadniają, że to, co wydawało się być perfekcyjne, może być jeszcze lepsze.

Jury pragnie wyróżnić:

  • Cezarego „Czarka” Rogalskiego, który z podniesionym czołem i rozwianym włosem zwycięsko zmierzył się z wyzwaniem wsparcia składu zespołu „Słodki Całus od Buby”.

  • Łukasza Wiśniewskiego grającego na harmonijkach ustnych w zespole Waldek Mieczkowski Band, których brzmienia nie powstydziliby się nawet Sting czy Steve Wonder.

  • Nagrodę specjalną – zaproszenie na tournee po USA i Kanadzie ufundowaną przez amerykańsko-kanadyjskich żeglarzy polonijnych – Polish Yacht Clubu z Chicago, Polsko-Kanadyjskiego Yacht Clubu „Zawisza Czarny” w Hamilton dla wybitnego wykonawcy Shanties 2024 otrzymuje zespół The Nierobbers.

Jury pragnie podkreślić wysoki poziom tegorocznego festiwalu zarówno w sferze artystycznej, jak i organizacyjnej. Wykonawcy uwolnili kreację nie tylko muzyczną, co przejawiało się w niebanalnych składach i aranżacjach, ale również sceniczną, czego najlepszym dowodem była pieczołowitość kostiumowa (co się nie dośpiewa, to się „dowygląda”) zespołu Klang.

Coraz częściej dowiadujemy się, że świat szant jest różnorodny i niezwykle urozmaicony. Jest tu miejsce zarówno dla sekstetu smyczkowego, tańca towarzyskiego, disco polo jak i kapeli góralskiej. Cytując klasyka, „niech każdy sobie żegluje jak lubi”, a organizatorów zobowiązujemy, żeby ten „Kubryk Rozmaitości” mógł nadal się rozwijać.

 

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: