SzantygRaj zaprasza... do konkursu też

Zbliża się II Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Rajgrodzie
Wieści Katarzyna Marcinkowska 28 maja 2024
Zrefowani Fot. Katarzyna Marcinkowska
Dwa dni muzyki w malowniczym otoczeniu Jeziora Rajgrodzkiego. Tegoroczna edycja festiwalu piosenki żeglarskiej o wymownej nazwie „SzantygRaj” odbędzie się w drugi weekend lipca. Na scenie wystąpią znani wykonawcy, w tym pochodzący z szeroko pojętych okolic Rajgrodu. Debiutanci będą mogli spróbować sił w konkursie.

Druga edycja „SzantygRaja” odbędzie się w dniach 12–13 lipca (piątek–sobota). Podobnie jak zeszłoroczna będzie połączona z obchodami Dni Rajgrodu, dlatego też oprócz koncertów możemy również liczyć na inne atrakcje. Ale przede wszystkim nad Jeziorem Rajgrodzkim królować będzie w ten weekend piosenka żeglarska.

Goście z bliska i z daleka

Organizatorzy ponownie postawili na połączenie gwiazd polskiej sceny szantowo-żeglarskiej z wykonawcami może nieco mniej znanymi, za to reprezentującymi właśnie ten nasz północno-wschodni zakątek Polski. Jeśli chodzi o przybyszów z daleka, w rajgrodzkim amfiteatrze wystąpią w tym roku między innymi takie zespoły jak rzeszowski Klang i trójmiejska Atlantyda oraz warszawscy Zrefowani, którzy planują pochwalić się w Rajgrodzie swoją debiutancką płytą. Z najbliższych miast wojewódzkich przyjadą Mietek Folk (Olsztyn) oraz The Pioruners (Białystok). Stolicę Podlasia reprezentować będą także Aura Mesy oraz Waldemar Mieczkowski z zespołem (no dobrze, może nie do końca, bo kapitan opuścił już dawno rodzinne miasto, ale pamiętamy, że to właśnie tu stawiał swoje pierwsze kroki, zarówno muzyczne, jak i żeglarskie). Do „lokalsów” wśród gości „SzantygRaja” zaliczymy też suwalską Zmianę Wachty i grupę OKAW Sztorm z Giżycka, a z położonego nad Dadajem Najdymowa przyjedzie Krzysztof Malinowski, któremu towarzyszyć będzie Kolor Nieba.

Zgłoszenia do konkursu trwają!

Jeszcze do 12 czerwca jest czas, by zgłosić się do szantygrajowego konkursu. Sześć wybranych przez jury podmiotów wykonawczych będzie miało okazję zaprezentować się na festiwalowej scenie w trakcie piątkowego koncertu. Lista zakwalifikowanych uczestników ma zostać ogłoszona 19 czerwca. Zeszłoroczny skład był naprawdę zróżnicowany, jestem więc ciekawa, kto pojawi się w tym roku. Za to z całą pewnością wiemy już to, że ponownie usłyszymy w Rajgrodzie ubiegłorocznych zwycięzców – zespół Szkutnicy Dźwięków. Wystąpią też zdobywcy trzeciego miejsca – Majtki Prezesa. A jeśli już o konkursowiczach mowa, cieszy mnie także zaproszenie na „SzantygRaj” laureatów przeglądu konkursowego tegorocznych „Shanties”, czyli folkowej grupy Inisheer, której występ w Krakowie był bardzo obiecujący.

O edycji 2023 przeczytacie w relacji „SzantygRaj w Rajgrodzie za nami”.

O tegorocznej edycji „Shanties” pisałam natomiast w artykule „Od morza do... gór?”.

Co jeszcze może zaoferować Rajgród? Z pewnością malownicze krajobrazy, piękne jezioro oraz lokalne wyroby oferowane na towarzyszących festiwalowi straganach, które ponownie pojawią się wokół plaży miejskiej. Poza tym nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Tutaj najważniejszymi punktami będą dwa przygotowane specjalnie dla najmłodszych występy – spektakl „Morskie opowieści” Teatru Katarynka oraz koncert „Mały może w morze”, który poprowadzi zespół Klang.

Czujecie się zachęceni? Mam nadzieję, że tak. Rajgród czeka!

 

II Festiwal Piosenki Żeglarskiej „SzantygRaj”, 12–13.07.2024, Rajgród.
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: