Nowe wydawnictwo North Cape zatytułowane a’cappella dookoła świata jest nowe pod wieloma względami. Nagrał je inny skład od tego, który rejestrował „Pieśni spod żagli” w 2002 r. Inny w charakterze jest repertuar, tam więcej było szant i pieśni kubryku, tu panowie szerzej eksplorują folk. Inne jest wreszcie brzmienie samego zespołu. Głosy się zmieniły, barwa, inspiracje i umiejętności również.
Najnowsze wydawnictwo kwintetu z Pszczyny zawiera 16 utworów, plus jeden bonusowy, w sumie ponad 40 minut śpiewu a cappella. Zgodnie z tytułem płyty. Zgodny z tytułem jest także repertuar, który prowadzi słuchacza faktycznie prawie dookoła świata. Są tu tradycyjne szanty i pieśni kubryku z Wysp Brytyjskich, ale jest też pieśń znad Morza Czarnego, z Kaszub, a nawet z ziemi Pszczyńskiej. Są wątki kanadyjskie i afrykańskie. Językowo też niezła Wieża Babel - polski, angielski, ukraiński, francuski a nawet afrykański Suahili.
Aranżacje wszystkich utworów stworzył Maciej Jureczko, nagrań dokonano w PC Studio w Pszczynie od listopada 2011 do kwietnia 2013. Realizacją i masteringiem zajmował się były członek North Cape - Łukasz Drzewiecki (dziś Ryczące Dwudziestki).
Premiera płyty już 25 maja podczas koncertu na 29 Festiwalu „Kubryk” w Łodzi. Jak tylko płyta dotrze do nas natychmiast pojawi się też w sklepie folk24.pl. Uwaga: dla naszych newsletterowiczów będziemy mieli specjalne rabaty. Dziś, by wam umilić oczekiwanie jako pierwsi prezentujemy w całości trzy utwory z tej płyty. Są to: Generał Taylor, Alleluja i Kapitan Kidd. Tak opisuje je zespół:
Generał Taylor
Słowa tej kabestanowej szanty, znanej również jako Walk Me Along Johnny, lub Walk Him Along John traktują o bitwie pod Molina del Rey (luty 1847), w której to amerykański generał Zachary Taylor pokonał wojska prezydenta Meksyku Antonia Lopeza de Santa Anny. W wyniku wygranej wojny Taylor stał się 12 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Z biegiem czasu szanta ta przekształciła się w bardziej znaną melodią o kapitanie Stormalongu i jako taka znana jest do dnia dzisiejszego. North Cape prezentuje wersję pierwotną.
Alleluja
Oryginalna wersja tej ballady została napisana przez kanadyjskiego barda i kompozytora Leonarda Cohena i wydana pod tytułem „Hallelujah” w albumie „Various Positions” z 1984 r. W pierwotnej wersji jest utworem w rytmie 12/8 łączącym styl walca i muzyki gospel. W wersji zespołu North Cape utwór jest nostalgiczną balladą o starym żeglarzu, który żegna się z przyjaciółmi i odpływa w swój ostatni rejs do Hilo.
Kapitan Kidd
Na brzegu Tamizy w Londynie, 23 maja 1701 został powieszony jeden z najsłynniejszych korsarzy XVII w. kapitan William Kidd. Najnowsze badania dowodzą, że jego ponura sława była nieco przesadzona, a proces i egzekucja mogły być wynikiem sądowej pomyłki, lecz werdyktem współczesnych mu ludowych twórców, Kidd pozostanie już chyba na zawsze łajdakiem. Od początku wieku XVIII powstała niezliczona ilość pieśni o Williamie Kiddzie. My prezentujem jeszcze jedną, której polskie słowa i współczesna nawiązują do najsłynniejszej wersji z 1701 r.
North Cape - „a’cappella dookoła świata“, 2013
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa