Pszczyńska reGeneracja

Szantana i North Cape na folkowo
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 14 września 2012
Szymon Szczepańczyk Fot. Witt Wilczyński
O tej płycie słychać było już w naszym światku od jakiegoś czasu. Oto jeden z muzyków zespołu związanego ze sceną żeglarską, skrzyknął zespoły ze swojego miasta, w tym inny zespół żeglarski i zagonił do nagrania płyty, na której znalazły się „inne” wersje utworów ludowych z ich regionu. Płyta jest już dostępna.

Pomysł narodził się w Pszczynie. Płyta, to składanka, zatytułowana „Pszczyńska Folk reGeneracja. Artyści i zespoły, które wzięły udział w nagraniach to grupy reprezentujące różne nurty muzyczne występujące w Pszczynie, od ciężkiego rocka czy folkmetalu, po bluesa czy rozrywkę. Pomysłodawcą, project managerem i współwydawcą jest Szymon „Simon” Szczepańczyk z zespołu Szantana. Innymi muzykami z naszego, żeglarskiego podwórka, którzy wzięli udział w nagraniu tej płyty byli zespół North Cape oraz muzycy, legendy polskiej szanty, grupy Tonam & Synowie, którzy dziś w zmienionym składzie i z zupełnie innym, rozrywkowym repertuarem, działają jako Avocado.

- Pszczyna to małe miasto o wielkim potencjale muzycznym. Pomysł takiej płyty chodził mi po głowie od paru lat. Udało się namówić miejscowych muzyków i zespoły grające różne style muzyczne od szant i bluesa po metal do nagrania po jednym ludowym utworze z naszego regionu. Zespoły zaproponowały swoje aranżacje, nie ingerowaliśmy w wykonanie. Płyta jest bodajże jedynym takim projektem w Polsce, gdzie tak liczna grupa muzyków z danego miasta nagrała utwory ludowe z jego okolic - mówił z dumą Szymon Szczepańczyk w wypowiedzi dla portalu Folk24.pl.

Na składance znalazło się 13 utworów. Szantana wzięła na tapetę dwa: „Przy pięciu stoła” i „Kowol”, podobnie North Cape: „Listeczku dębowy” i „Ten moiczek”, Avocado - pod wodzą Michała Czernka, dziś dyrektora Pszczyńskiego Domu Kultury - jeden: „Nasza koza beczy”. Wszystkie to ludowe pieśni z Ziemi Pszczyńskiej.

Płyta będzie dostępna za chwilę w naszym folkowym sklepie a dla czytelników Szanty24.pl w przyszłym tygodniu będziemy mieli konkurs, w którym będzie można wygrać kilka egzemplarzy. Śledźcie nasze newslettery, tam go zapowiemy.

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • Gość 14 września 2012, 19:38
  swoją drogą coraz częściej słychać, że "szantymeni" interesują się folkiem szerzej... cieszy, oby tylko o tych prawdziwych szantach, pieśniach pracy nie zapomnieli.
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
  Gość 17 września 2012, 20:18
  Szymon - gratuluję przedsięwzięcia. Choć nie wszystko na tej płycie chwytam to jest tu niemało fajnych utworów, muzycznych momentów. Oby więcej takich pomysłów.
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 1 października 2012, 19:52
  "oby tylko o tych prawdziwych szantach, pieśniach pracy nie zapomnieli" Racja. Może nie zapomną?:-)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 2 października 2012, 13:56
  Płyta już do nas idzie od jutra, najpóźniej od czwartku będzie dostępna w naszym sklepie!
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
   Gość 9 października 2012, 1:54
   no i dotarła :D
   Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: