Pierwszy konkurs w sezonie

II Ogólnopolski Przegląd Konkursowy Szantogranie
Relacje Kamil Piotr Piotrowski 28 czerwca 2021
II Ogólnopolski Przegląd Konkursowy Szantogranie Fot. Press

Nasza scena piosenki żeglarskiej odradza się powoli. Za nami już pierwsze koncerty, pierwszy duży festiwal (we Wrocławiu) i pierwszy konkurs. W trzeci weekend czerwca w Słupcy odbyła się druga edycja przeglądu konkursowego piosenki żeglarskiej. W jury znawcy tematu, na scenie konkursowej siedmiu wykonawców, w repertuarze utwory autorskie i opracowania żeglarskich hitów.

Na szczęście zamieszanie wirusowe na razie za nami, imprezy – przekładane wielokrotnie – zaczynają powoli wracać do kalendarzy szantyfanów. W drugi weekend czerwca odbył się pierwszy festiwal z publicznością, czyli „Szanty we Wrocławiu”, tydzień później z kolei miał miejsce pierwszy w tym sezonie konkurs piosenki żeglarskiej, czyli Ogólnopolski Przegląd Konkursowy Szanty i Piosenki Żeglarskiej Szantogranie w Słupcy.

Do konkursu zgłosiło się dziewięciu wykonawców, ale na finał ostatecznie dotarło siedmiu (solistów i zespołów). Najbardziej doświadczeni w tym gronie to grupa Węże z Poligonu, która ma za sobą już kilka konkursów.
Sam Przegląd to nowość na żeglarskiej mapie festiwalowej, bo w tym roku odbył się po raz drugi. Jak zastrzegają organizatorzy – zespół Gumowe Szekle ze Słupcy – czerwiec nie jest docelowym terminem konkursu.

Kolejne edycje będziemy starali się organizować w kwietniu, kiedy pogoda zachęca do wyjścia z domu, a podobne imprezy nie kolidują ze sobą terminami – pisał w mailu Andrzej Pałasz, członek Gumowych Szekli.

Jury tegorocznej edycji, w składzie: Wojciech „Sęp” Dudziński (Ryczące Dwudziestki), Wojciech „Muzyk” Harmansa (Perły i Łotry) i Krystian Bartczak, postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • I miejsce i nagrodę w wysokości 800,00 zł dla zespołu Węże z Poligonu
  • II miejsce i nagrodę w wysokości 500,00 zł dla zespołu Pilersi
  • III miejsce i nagrodę w wysokości 300,00 zł dla Piotra Weinerta.

Wyróżnienie dla zespołu Kropka Pod i.

Ponadto:

– zespołowi Węże z Poligonu przyznano zaproszenia do wzięcia udziału w festiwalach: „Szantogranie Powidz 2021”, „Port Pieśni i Pracy 2022” w Tychach oraz Festiwal Piosenki Żeglarskiej Charzykowy 2022,
– zespołowi Pilersi przyznano nominację do udziału w konkursie podczas 50 Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2022.

W tym roku nie przyznano nominacji do konkursu na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties 2022” w Krakowie.

Przegląd zakończyły koncerty laureatów oraz gwiazd wieczoru, którymi w tym roku były zespoły: Trzy Majtki, duet jurorów – Wojciech „Sęp” Dudziński i Wojciech „Muzyk” Harmansa, a także gospodarze wydarzenia zespół Gumowe Szekle.

Organizatorzy Ogólnopolskiego Przeglądu Konkursowego Szanty i Piosenki Żeglarskiej Szantogranie (Burmistrz Słupcy, Miejski Dom Kultury oraz zespół Gumowe Szekle) pragną podziękować wszystkim artystom za udział w tym przeglądzie oraz serdecznie zaprosić na kolejną edycję już za rok.

My z kolei przypominamy, iż czwarta edycja festiwalu „Szantogranie Powidz”, który także organizuje zespół Gumowe Szekle, odbędzie się 13–14 sierpnia. W ramach festiwalu na dwóch scenach odbędzie się nawet osiem koncertów dziennie, podczas których zobaczymy znanych i mniej znanych wykonawców. Wkrótce podamy więcej szczegółów.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: