Perły i Łotry poświętują na PPP

38. Port Pieśni Pracy w Tychach
Wieści Katarzyna Marcinkowska 9 sierpnia 2022
Szanty we Wrocławiu 2021 Fot. Basia Wójcik

Już niedługo nad jeziorem Paprocany ponownie zabrzmią pieśni mórz i oceanów. Letnia edycja legendarnego tyskiego festiwalu jak co roku ma wiele do zaoferowania fanom szant oraz piosenek żeglarskich – ale i nie tylko. W ciągu trzech dni imprezy czekają nas koncerty, animacje oraz warsztaty dla najmłodszych, seans filmowy, spotkanie autorskie, a także regaty o Złoty Róg Miasta Tychy.

Port Pieśni Pracy jak zwykle może pochwalić się różnorodnością wykonawców i atrakcji. Trzy dni (19–21 sierpnia), siedem scen zlokalizowanych w różnych częściach Tychów (od Paprocan po Teatr Mały), osiemnaście podmiotów wykonawczych i ciekawe wydarzenia towarzyszące – tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Opowieści Siurawy i finał w Browarach Tyskich

Festiwal rozpocznie się może odrobinę niecodziennie, za to bardzo ciekawie – spotkaniem autorskim z Markiem Szurawskim i jego rumowymi opowieściami. Do swojej krainy łagodności zaprosi nas też czarująca głosem i tekstami żeglarska bardessa Marta Śliwa. Piątkowy wieczór zakończy się jednak znacznie bardziej imprezowo, bo koncertem nocnym w Pubie pod Browarem, gdzie bawić się będzie można nie tylko przy, nomen omen, browarze, ale przede wszystkim przy dźwiękach muzyki takich wykonawców jak Węże z Poligonu, Gumowe Szekle, Znienacka Projekt, Orkiestra Samanta, Happy Crew oraz Banana Boat. Ale lirycznie też będzie, zadba o to choćby Liryczny Duet Folkowy ABC, który tworzą Bogdan Kuśka (Ryczące Dwudziestki i Arkadiusz Wąsik (Stonehenge).

Pereł i Łotrów trzydziestka

W sobotę Tyszanie będą mogli doświadczyć odrobiny morskiego folkloru na placu Baczyńskiego, gdzie wystąpią Kapitan Thorn, North Cape, Znienacka Projekt oraz Gumowe Szekle. Ale prawdziwą wisienką na torcie (jabłkiem na topie masztu?) sobotniej części PPP będzie bez wątpienia koncert jubileuszowy Pereł i Łotrów. Gospodarze tyskiego festiwalu obchodzą bowiem w tym roku okrągłe trzydzieste urodziny. Na deskach Teatru Małego świętować będą nie tylko obecni, ale i dawni członkowie tej supergrupy, a także liczni goście: Trzecia Miłość, Dominika Żukowska i Andrzej Korycki, Sąsiedzi, Marek Szurawski oraz Banana Boat.

Carrantuohill na zakończenie

Ostatniego dnia festiwalu na dobre już zarzucimy kotwicę nad jeziorem Paprocany. Najpierw na tutejszym statku – placu zabaw, gdzie na wyjątkowy rejs najmłodszych festiwalowiczów zabiorą wilki morskie z zespołu Klang. Następnie zaś przeniesiemy się na Dziką Plażę Paprocany, gdzie od godziny szesnastej bawić się będziemy przy muzyce zespołów: Mietek Folk, Trzecia Miłość, Kapitan Thorn, Klang, Dominika Żukowska i Andrzej Korycki, Marek Szurawski, North Cape oraz Carrantuohill.

Regaty o Złoty Róg Miasta Tychy

W trakcie Portu Pieśni Pracy miłośnicy sportowych zmagań będą mieli okazję przyglądać się rywalizacji podczas regat o Złoty Róg Miasta Tychy. Fanów kinematografii z kolei zapraszamy w sobotni wieczór do ogrodu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, gdzie w ramach Plenerowego Kina FreeLove zaprezentowany zostanie film „W sieci” (reż. K-duk Kim), opowiadający historię prostego rybaka uwikłanego w sieć walki dwóch politycznych gigantów, dwóch Korei, tej komunistycznej i kapitalistycznej (opis za organizatorami PPP).

Najmłodsi żeglarze także nie będą się podczas Portu Pieśni Pracy nudzić. Oprócz wspomnianego już zespołu Klang o animacje i warsztaty dla dzieci zadba Klub Żeglarski Ziemowit. A co poza tym? Piękne okoliczności przyrody, liczne okazje do integracji i wspólnej zabawy z innymi wielbicielami piosenek żeglarskich i żeglarstwa, a do tego okazja wsparcia szczytnego celu poprzez nabycie festiwalowej koszulki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program znajduje się w zakładce „Koncerty”. Zapraszamy do Tychów!

38. Port Pieśni Pracy, 19–21.08.2022, Tychy
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: