Rozśpiewany rejs w Krakowie

41. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties"
Wieści Katarzyna Marcinkowska 10 lutego 2022
38 Shanties w Krakowie Fot. Basia Wójcik

Już za dwa tygodnie do Krakowa po raz czterdziesty pierwszy ściągną rzesze fanów oraz wykonawców szant i folku morskiego oraz współczesnej piosenki żeglarskiej, którzy tłumnie zjadą się tu z całej Polski i nie tylko. W tym roku na hasło festiwalu wybrano słowa „Rozśpiewany rejs”, które doskonale oddają klimat „Shanties”. A co czeka nas podczas tegorocznego „rejsu”?

Po zeszłorocznym jubileuszu czterdziestolecia „Shanties”, który odbył się w całości wirtualnie, festiwal powraca w gościnne mury krakowskiego kina Kijów. Rozpoczniemy jednak tradycyjnie w Studio S5 Radia Kraków, gdzie w czwartek 24 lutego odbędzie się koncert ballad pod hasłem „Rzuć mnie mała”. Wystąpią na nim między innymi Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski oraz Ryszard Muzaj.

W piątek 25 lutego, już w Kijowie, wspólnie będziemy wspominać nieodżałowanego Jerzego Porębskiego, bez którego „Shanties” nadal trudno sobie wyobrazić. W hołdzie „Porębie” zagrają m.in.: Banana Boat, Trio Con Brio, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Old Metropolitan Band, Ryczące Dwudziestki, Roman Tkaczyk i Arek Wlizło. Koncert poprowadzą Sławomir Gołąb, Paweł Delikat i Marek Szurawski, który z pewnością podzieli się niejedną historią o bohaterze tego wydarzenia.

W sobotę 26 lutego spotkamy się na krakowskim rynku podczas odbywającego się już od kilku lat wspólnego szantowania w plenerze. Imprezę poprowadzi Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, nie zabraknie też innych wykonawców tegorocznego festiwalu. Zachęcamy do zabrania ze sobą własnoręcznie przygotowanych transparentów. Pokażmy wszystkim, że Kraków szantami stoi! (Albo może raczej płynie?)

O godzinie 17:00 rozpocznie się koncert pamięci Miry Urbaniak zatytułowany „Ptaki oceanów”. Poprowadzą go Sławomir Klupś i Marek Szurawski, a wystąpią m.in. Atlantyda, Cztery Refy, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Waldemar Mieczkowski Band, Ryszard Muzaj, Marek Szurawski, a także tegoroczny gość z zagranicy: The Exmouth Shanty Men. Po jego zakończeniu (czyli ok. 22:00) przyjdzie czas na „Afterparty 40. Shanties”, które poprowadzą Piotr Kowalewicz i Waldemar Krasowski. Na scenie zobaczymy takich wykonawców jak: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mietek Folk Olsztyn, Ryszard Muzaj, Stara Kuźnia, Marek Szurawski, The Nierobbers, The Pioruners oraz Zejman i Garkumpel.

27 lutego (niedziela) rozpoczniemy w samo południe koncertem szanty klasycznej, który w tym roku otrzymał tytuł „Jak o prawa upominać się, czyli czego można nauczyć się na gretingu?”. Poprowadzi Jacek Jakubowski, a zaśpiewają The Exmouth Shanty Men, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Marek Szurawski i The Pioruners. Festiwal zakończymy natomiast niedzielnego wieczora koncertem finałowym, podczas którego swoje 30. urodziny świętować będą Perły i Łotry. Wśród gości zespołu usłyszymy m.in. Atlantydę, Formację, Andrzeja Koryckiego i Dominikę Żukowską, Mechaników Shanty, Sąsiadów, The Nierobbers, Trzecią Miłość oraz Własny Port.

Niestety, pomiędzy znanymi i uznanymi artystami nie zobaczymy jak co roku uczestników Przeglądu konkursowego – jednego z nielicznych, które wciąż ostały się na naszej scenie festiwalowej. W tym roku miał on formę wirtualnych prezentacji i jak dowiedzieliśmy się u organizatorów, być może to był powód małej liczby uczestników, a co za tym poszło braku na tyle ciekawej propozycji, by wyróżnić ją zaproszeniem na festiwal.

Jak zwykle na „Shanties” nie zabraknie też oczywiście koncertów dla najmłodszych. Standardowo poprowadzą je Klang (w piątek o 11:00) oraz Zejman i Garkumpel wraz z zespołem Krzykaśki (w sobotę, również o 11:00).

Wszystkie koncerty – z wyjątkiem balladowego w Radio Kraków oraz szantowania na Rynku Głównym – odbywają się w tym roku w kinie Kijów Centrum. Jednak jak zwykle towarzyszyć im będą mniej oficjalne nocne zabawy i wspólne szantowanie w festiwalowej tawernie, czyli Starym Porcie. W trosce o bezpieczeństwo uczestników organizatorzy podjęli decyzję, że wstęp na wszystkie wydarzenia (łącznie z imprezami w Starym Porcie) możliwy jest tylko za okazaniem aktualnego paszportu covidowego (potwierdzającego komplet szczepień lub status ozdrowieńca aktualny na dzień danego koncertu).

Do zobaczenia w Krakowie!

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: