Szanty, musical i goście z Kanady na PPP

39. Port Pieśni Pracy w Tychach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 26 lipca 2023
Pressgang Mutiny z Kanady Fot. Press
Jak każdego lata od 22 lat, także w tym roku spotykamy się w Tychach na Porcie Pieśni Pracy, który tym razem odbędzie się tydzień wcześniej, niż zwykle. Oprócz koncertów szant, żeglarskich piosenek i muzyki folk na Dzikiej Plaży Paprocany zabrzmią one też w Pubie pod Browarem oraz w sali Mediateki, gdzie wyjątkowo można będzie też zobaczyć musical „Captain WHO”. Nudzić się nie będziemy.

Tyski Port Pieśni Pracy od lat oznacza wędrowanie między miejscami festiwalowymi. Podczas Zimowej Rozgrzewki odbywającej się zawsze w styczniu poznaliśmy już Mediatekę, do której można będzie trafić także podczas letniej edycji wydarzenia. To nie jedyne miejsce festiwalowe – koncerty w piątek 18 sierpnia rozpoczną się w klimatycznym Pubie pod Browarem, też już znanym szantowej publiczności. Weekend dobrze rozpocząć w miejscu takim jak to, by przestawić się z trybu pracy w ten weekendowy czy urlopowy, mimo iż Port Pieśni Pracy odbywa się zawsze w drugiej połowie sierpnia, a więc raczej już pod koniec wakacji. Tego wieczoru w żeglarskie i folkowe klimaty wprowadzać nas będą: gość z zagranicy, kanadyjska grupa Pressgang Mutiny (na zdjęciu powyżej) oraz Atlantyda, Brasy, Cztery Refy, Formacja, The Nierobbers, Old Marinners, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi i Shanty Roots czyli Marek Szurawski i Filip Dąbrowski.

Wracamy nad Paprocany, te! Paprocany

Festiwal nie mógłby się odbyć bez koncertu na Paprocanach, ale w tym roku wracamy do starej, pierwszej lokalizacji, czyli na północny brzeg jeziora (k. Piramidy). W sobotę 19 sierpnia odbędą się regaty, a po południu – na Dzikiej Plaży rozbrzmiewać będą piosenki żeglarskie, szanty, muzyka folkowa, głównie tzw. celtycka w wykonaniu zespołów: The Nierobbers, Old Marinners, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Shanty Roots czyli Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, Trzecia Miłość i Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” oraz Pressgang Mutiny.

Nie zapomina się tu także o dzieciach i dla nich – specjalne „szanteczki” wyśpiewa zespół Klang. Swą obecność zapowiedziały też lokalne kluby żeglarskie z animacjami i sprzętem wodnym.

Dwudniowa tawerna festiwalowa

Wieczorem czeka nas odpoczynek (choć znając podobne wydarzenia z innych festiwali dobrze wiemy, że ten relaks wymaga nie lada kondycji) w tawernie festiwalowej browaru, gdzie organizatorzy zapraszają z instrumentami i gardłami gotowymi do wspólnego śpiewania. No bo kto oprze się wspólnemu śpiewaniu z ponad 30-osobowym chórem z Gdyni czy rzeszowianami?

Finalny dzień Portu Pieśni Pracy

Po szaleństwach sobotniej nocy w niedzielę 20 sierpnia ugości nas wspomniana już Mediateka – a warto o niej wspomnieć ponownie, bo właśnie tu będziemy mieć okazję zobaczyć musical – a więc formę, do której szantowa brać powraca po latach nieobecności. „Captain WHO”, autorstwa Wojcieca Stępnia z librettem Pawła Jędrzejki wystawiany był zaledwie kilka razy (premiera odbyła się w listopadzie 2022 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie). W musicalu na scenie zobaczymy zespół Brasy, a towarzyszyć im będą śpiewacy operowi Karolina Borodziuk, Maciej Bartczak, Artur Plinta i Remigiusz Nowak. Całości dopełnią skrzypce jazzowe Mikołaja Kostki i egzotyczna viola da gamba Krzysztofa Firlusa. Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć tego rodzaju teatru – lepszej okazji trudno szukać w Tychach i na Śląsku, a póki co także w całym kraju.

W drugiej części szantowej niedzieli Portu Pieśni Pracy w Mediatece zagrają ponownie ulubieńcy publiczności, ale warto pamiętać, że koncerty pod dachem charakteryzują się zupełnie inną dynamiką niż te w plenerze. Kto więc zechce wsłuchiwać się w teksty szant na siedząco, z pewnością doceni taką możliwość, którą zapewnia jedna z lepszych obecnie sal koncertowych w Polsce.

Chór Zawisza Czarny z nową płytą

W tym roku do Tychów ponad 30-osobowa dziarska grupa Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” przyjedzie w ważnym dla siebie momencie – niespełna miesiąc po kolejnym chórowym rejsie (tym razem obierają kurs na północny zachód, do Norwegii) oraz ciut ponad miesiąc po wodowaniu kolejnej, tak innej od poprzednich, płyty pt. „Because of those ships”. Nagrano ją z wyrazistą wokalistką Joanną Knitter, jedną z bardziej charakterystycznych jazzmanek w Polsce, która w towarzystwie Zawiszaków czuje się jak ryba w wodzie, a efekt ich współpracy na pewno zaskakuje. Moc chóru i Asi Knitter poczujemy także w Tychach – to jedna z pierwszych okazji, by usłyszeć ich razem po wydaniu czwartego krążka tej najliczniejszej – i jednej z niewielu prawdziwie szantowej – grupy w Polsce.

Wstęp wolny ale i biletowany

Wstęp na koncerty w piątek (Pub pod Browarem) i sobotę (Dzika Plaża Paprocany i Pub pod Browarem) jest wolny, na niedzielny musical i koncerty w Mediatece obowiązują bilety.

 

Link do biletów w naszym dziale koncerty: „39. Port Pieśni Pracy w Tychach


Jak co roku, Port Pieśni Pracy wspiera działania charytatywne – organizatorzy kolejny raz przygotowali koszulki z motywem festiwalu, którym w tym roku jest fantazyjna ośmiornica.

Organizatorzy

Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Wydarzenie zorganizowane ze środków miasta Tychy


Partnerzy

MOSiR Tychy, Pub pod Browarem, Klub Żeglarski Ziemowit, Gang Żeglarzy, Ticketmaster.pl

Sponsorzy

FCA Poland, Kompania Piwowarska S.A. producent marki Tyskie, Invenio Polska

Patroni Medialni

Szanty24.pl, Magazyn WIATR, Tawerna Skipperów, szantymaniak.eu, Radio Katowice, Twoje Tychy, tychy.pl

 

Port Pieśni Pracy – edycja letnia, 18-20.08.2023, Tychy
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: