O szantach w nowym Magazynie FOLK24

Kolejne wydanie periodyku Fundacji Folk24
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 16 lutego 2021
Strony szantowe Magazynu FOLK24 Fot. Folk24
Mimo iż zamykane są kolejne uznane pisma hobbystyczne, jak np. „Żagle”, a te magazyny drukowane, które jeszcze się ukazują, tracą nakłady lub są zawieszane, jak nasz „Shantyman”, który czeka na powrót festiwali, Fundacja Folk24 stara się robić swoje. Na razie ograniczono działalność wydawniczą do jednego tylko tytułu, „Magazynu FOLK24”, ale i tu dla folku morskiego jest sporo miejsca.

Jedenasty numer „Magazynu FOLK24” ukazał się pod koniec ub.r. w sieci, a na początku roku obecnego, tj. 2021, w druku.

Do ostatniej chwili ważyły się jego losy, bo, jak wiecie, przez pandemię kultura cierpi najbardziej. Wsparcie jest znikome i gdyby nie Fundusz Wsparcia Kultury, który przeznaczył na dofinansowanie branży środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, pewnie szybko by się magazyn nie ukazał. 

U W A G A:

jeśli chcielibyście nam pomóc wydawać kolejne numery naszych magazynów, można nas

WESPRZEĆ NA PATRONITE

Na razie udało się wydać kolejny numer, i to dwa razy grubszy niż zwykle. Magazyn nr 11 (1/2020) ma aż 76 kredowych stron! Znalazło się na nich jak zawsze miejsce dla tematyki szantowej – dosłownie. Na kilku stronach przeczytacie bowiem artykuł mojego autorstwa o historii polskich winyli z szantami i muzyką folkową „Morze na winylach”. Artykuł niektórzy znają już częściowo z ubiegłorocznego kwartalnika „Morze”, ale w „FOLK24” dodałem kilka nowych, nieznanych wcześniej wątków (a historia rozwija się dalej, docieram do nowych faktów i historyjek) i być może opowieść doczeka się kolejnych publikacji.

Poza tym na łamach „Magazynu FOLK24” zadebiutował znany wielu miłośnikom piosenek żeglarskich satyryk, bard, poeta i żeglarz – Marek Majewski. Stałym felietonistą tytułu jest natomiast Rafał Zieliński, na co dzień członek wrocławskiej grupy Jan i Klan, a kiedyś Orkiestry Samanta. Są też recenzje – niezwykłej płyty grupy The Old Paroots, która połączyła reggae z szantami (tak, tradycyjnymi marynarskimi pieśniami pracy) i wyszło jej to – moim zdaniem – nad wyraz udanie.

Druga pozycja ciekawa dla miłośników kultury morza opisywana w „FOLK24” to książka Marka Szurawskiego pt. „Razem, bracia, do lin!”.

Co poza tym możecie przeczytać w jedenastym numerze „Magazynu FOLK24”? Zajrzyjcie, bo lektury jest tym razem naprawdę  sporo! Wersję elektroniczną możecie przeczytać na naszym profilu w serwisie ISSUU.com/Folk24 (znajdziecie tam także trzeci numer Magazynu Miłośników Kultury Morza „Shantyman”).

Wersję drukowaną MOŻNA ZAMÓWIĆ i otrzymać do domu po opłaceniu kosztu wysyłki. Piszcie na adres fundacja[małpa]folk24.org, a szczegóły otrzymacie mailem.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: