Nasi Ludzie Roku

Plebiscyt powiatu pszczyńskiego
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 20 stycznia 2013
Michał Czernek i Szymon Szczepańczyk Fot. Kamil Piotrowski
Często bywa tak, że ludzie związani z piosenką żeglarską mają wiele pasji. Są aktywni na różnych polach i za tą aktywność w swoich miastach czy regionach są nagradzani. Na Śląsku trwa właśnie plebiscyt na „Człowieka Roku 2012“ powiatu pszczyńskiego. Wśród nominowanych, Simon i Atari, dwaj znani nam doskonale muzycy i działacze.

Na początku roku redakcje Dziennikza Zachodniego oraz serwisu naszemiasto.pl ogłaszają plebiscyt na „Człowieka Roku“, którego celem jest zaprezentowanie ludzi, którzy w znacznym stopniu zasłużyli się dla danego miasta lub powiatu. Listy Kandydatów zostały zaproponowane przez redakcję Dziennika Zachodniego. Wśród nominowanych z powiatu pszczyńskiego znalazły się dwa nazwiska znane z naszej sceny: Michał "Atari" Czernek oraz Szymon "Simon" Szczepańczyk.

Ten pierwszy znany jest miłośnikom morskiego folku jako członek nieistniejącej już grupy Tonam i Synowie (choć wróble ćwierkają, że ponownie chcą występować). Zespół ten, działał na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku (i trochę na początku XXI w) stając się legendą szantowej sceny. Uważani za prekursorów t.zw. „silesian sound“, wprowadzili do piosenki żeglarskiej elementy klasycznej harmonii. Dla jednych byli objawieniem dla innych zaprzeczeniem tradycji. Sam Michał realizuje się dziś w wokalnym zespole Avocado, który wyłonił się ze składu Tonamów. Ale nominację otrzymał za udane dyrektorowanie Pszczyńskiego Centrum Kultury. W uzasadnieniu nominacji podano:

- Dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury i członek zespołu Avocado. Inicjator wielu imprez kulturalnych w Pszczynie, Współtwórca m.in. Teatralnej Maszyny Pszczyny i koncertu Pszczyńska Folk Regeneracja Live. Wspiera również młodych zdolnych artystów.

Szymon Szczepańczyk z kolei, znany w naszym środowisku członek formacji Szantana, ale też realizujący się w regionalnym zespole ludowym. Aktywnie działa na niwie folkloru. Nominację otrzymał za niezwykły projekt prezentujący regionalny folklor w nowoczesnym ujęciu - płytę Pszczyńska Folk reGeneracja.

Obaj panowie oddani są swojej pasji - kulturze, i jak widać świetnie się w niej realizują. Głosowanie odbywa się sms-em i potrwa do 1.02.2013 do godz: 23:59. Publikacja nazwiska zwycięskiego kandydata w plebiscycie wraz z wywiadem na łamach portalu naszemiasto.pl pojawi się 8 lutego, zaś publikacja wywiadu ze zwycięzcą na łamach właściwego Tygodnika Dziennika Zachodniego będzie miała miejsce 09.02.2013 r.

Szczegóły plebiscytu oraz regulamin znajdziecie tutaj, my trzymamy kciuki za obu i Simona i Atariego, oby dalej ta pasja przynosiła im satysfakcję.

Komentarze

dodaj własny komentarz
  • Gość 2 lutego 2013, 21:25
    No i stało się! Simon Człowiekiem Roku Powiatu Pszczyńskiego!
    Hip hip hurraaa!!! Gratulujemy!
    Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: