Najlepsza płyta folkowa

Plebiscyt Wirtualne Gęśle
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 4 marca 2013
Wirtualne Gęśle 2013 Fot. Press
Po raz dziesiąty rusza plebiscyt na najlepszą płytę folkową zdaniem internautów "Wirtualne Gęśle" organizowany przez folk.pl oraz grupę pasjonatów muzyki folkowej. Zespołów z naszej sceny nie było nigdy za wiele, choć ostatnimi laty się to zmieniało. Mieliśmy też swoich w pierwszych piątkach. W tym roku mamy tylko dwóch reprezentantów, za to bardzo mocnych - Brasy i Smugglers.

Wśród zespołów ze sceny żeglarskiej, których płyty znalazły się w plebiscycie wymienić można grupy: Mordewind, Banana Boat, Stary Szmugler, Paweł Leszoski i DNA, Sąsiedzi, Pchnąć w tę łódź Jeża, Hambawenah, Prawdziwe Perły, Drake, Cztery Refy, Qftry. Do pierwszej piątki udało się dojść (zmobilizować odpowiednią liczbę fanów do głosowania) niewielu. Najwyżej w historii notowań dotarła płyta Na wygnaniu Prawdziwych Pereł - została wicenajfolkową płytą internautów roku 2010. Szczegółowe zestawienie (rok/płyta/wykonawca/miejsce/zdobyte pkty) poniżej:

 • 2011 - Legenda - Drake - 6 (882 pkty)
 • 2010 - Na wygnaniu - Prawdziwe Perły - 2 (1757 pkt)
 • 2008 - Broceliande - Sąsiedzi - 5 (984 pkty)
 • 2003 - Fala - Mordewind - 3 (163 pkt)

Jak widać z powyższego zestawienia, nie trzeba wielu punktów by wejść do TOP5. Już w plebiscycie na "Ossobliwą płytę wszechczasów", konkursie organizowanym przez redaktora Wojtka Ossowskiego, w trójkowych "Ossobliwościach muzycznych" środowisko folku morskiego pokazało, że trzeba się z nim liczyć. Swoimi głosami wywindowali Smugglersów dość wysoko.

Znów jest szansa na zademonstrowanie siły, jedności i wsparcia. Kolejna, jubileuszowa edycja internetowego głosowania na ulubiony fonogram rozpoczęła się dziś w południe i potrwa do 27 kwietnia. Zasady i formularz głosowania, opisy płyt oraz wszelkie inne niezbędne informacje można znaleźć na stronie plebiscytu. Wśród uczestników zabawy rozlosowane zostaną nagrody - płyty z muzyką etniczną i folkową. Miłej zabawy zatem i niech wygywają najlepsi. A w tym roku każdy głos na wagę złota, bo płyt przyjętych do plebiscytu jest 79!

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • Gość 5 marca 2013, 19:23
  No TRZEBA GŁOSOWAĆ!!! Tylko w zasadzie "szkoda", że trzy płyty wypada jakoś tam popierać - jeszcze dochodzi Pszczyńska reGeneracja - w której to wmieszane są osoby z naszego "nurtu"...

  w zasadzie to te 2 tysiące głosów to niby mało - na festiwalach słuchaczy o wiele więcej, tylko jak ich zaktywizować? Fankluby zespołów potrafią "wygłosować" pierwsze miejsca na listach przebojów... może też czas nie tylko słuchać, ale i wspierać choćby w głosowaniach... bo o KUPOWANIU płyt to na razie nie piszę ;-)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: