Gdzie te festiwale?

Wakacyjna lista festiwali - lipiec
Prezentacje Kamil Piotr Piotrowski 30 czerwca 2014
Scena szantowa na The Tall Shops Races Fot. Kamil Piotrowski
Obraz lipcowych festiwali piosenki żeglarskiej nie wygląda źle. Jest skromniej, ale nadal ciekawie. Niestety, tradycyjnego folku morskiego (w tym szant) za dużo nie będzie. Dominują wykonawcy współczesnej piosenki żeglarskiej, za to różnorodni, od śpiewu a cappella, przez instrumentarium akustyczne po bardziej rockowe. Na „atak“ wykonawców zagranicznych nie liczcie.

Cóż, wakacje rządzą się swoimi prawami, na festiwalach w tym roku goszczą raczej "głośniejsi wykonawcy", ale taki urok imprez plenerowych. Rzadko goszczą one solistów. Niestety nikt z organizatorów nie pokusił się też o gościa z zagranicy. Niewiele jest też konkursów. Poziom utrzymuje tylko festiwal w Mikołajkach, który nadal trzydniowy i nadal z konkursem, deklasuje w tym roku odwiecznego rywala - Szanty w Giżycku. Poniżej przedstawiam krótką prezentację tego co udało mi się wygrzebać w sieci lub wyciągnąć w rozmowach telefonicznych. Zastanawia fakt, iż niewielu organizatorów uaktualnia swoje strony internetowe, niewiele te żfestiwali takie dedykowane strony posiada.

Na początek jednak chciałbym zaprosić, w imieniu kolegów, do Sztynortu, gdzie już za chwilę rozpocznie się...

I Szklanka Żeglowania Bez Barier (Sztynort, 6 lipca)

O fundacji Żeglowanie Bez Barier i planie wybudowania śląskiego żaglowca, autorstwa Arka „Kosmosa” Wąsika (Stonehenge) już pisaliśmy. Teraz przyszedł czas na pierwszy, oficjalny zlot fundacyjny. Impreza będzie miała charakter otwarty. Organizatorzy nie przewidują wielkiej gali, a jedynie spotkanie towarzyskie sympatyków, okraszone koncertami wykonawców powiązanych z fundacją. Usłyszymy duet Arka „Kosmosa” Wąsika i Wojtka Domino, Waldka Mieczkowskiego oraz Perły i Łotry, więc będą i pieśni z pokładu żaglowców. Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 19:00.

XV Międzynarodowy Festiwal Szanty pod Żurawiem” (Gdańsk, 4-5 lipca)

Festiwal ma już swoją tradycję, choć czasy, gdy trwał trzy dni, gościł więcej niż 3 zespoły na dzień, a w programie miał jeden z bardziej liczących się konkursów na scenie piosenki żeglarskiej, na razie ma chyba za sobą. Dziś „Szanty pod Żurawiem“ są częścią większej imprezy, Międzynarodowego Zlotu „Baltic Sail”. Choć muzycznie będzie skromnie, to i tak ciekawie. Koncerty odbywać się będą na Scenie na Targu Rybnym, a wystąpią w nich m.in. niemiecki chór Schulschiff Deutschland Chor (warto posłuchać jak „to robią“ Niemcy), Klang, Stare Dzwony, Trzy Majtki. W programie jubileuszowej edycji „klasyków“ reprezentować będzie Męski Chór Szantowy im. Zawiszy Czarnego.

Niech was nie zmyli koncert piątkowy „Szanty i Jazz” (wystąpią Jerzy Porębski, Przemek Dyakowski, Detko Band). To festiwalowa tradycja, jednak szant tam nie usłyszycie. Za to być może kilka piosenek o żeglowaniu i morzu, w jazzowych aranżacjach. Warto posłuchać. Czynny też będzie Klub Festiwalowy - Klub „Zejman”. To dla wielu była zawsze największa atrakcja festiwalu. Tam widzowie i artyści, przy pełnym spektrum muzyki morza, integrowali się do rana (zaproszenia w biurze festiwalowym - nie zwlekajcie, bo dużo ich nie ma).

Organizator festiwalu: Fundacja Gdańska
Strona internetowa festiwalu: www.szantypodzurawiem.pl

XVI Festiwal Muzyki Morskiej „Słona Woda (Mrzeżyno, 12 lipca)

Ten festiwal zawsze jakoś umykał mojej uwadze, a miejsce to ciekawe. Scena, na której odbywają się koncerty w ramach tego festiwalu usytuowana jest tuż przy nabrzeżu portowym, obok cumujących kutrów rybackich. Rzadko kiedy podczas festiwalu piosenki morskiej i żeglarskiej słychać w tle szum morza. Idealny klimat dla piosenek na przykład Jerzego Porębskiego. Kiedyś festiwal odbywał się dwa dni, w programie miał konkurs dla młodszych wykonawców. Dziś tylko na jeden dzień, z koncertami do Mrzeżyna przybędą Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, oJ taM, Stara Kuźnia, Marek Majewski.

Organizator festiwalu: Trzebiatowski Ośrodek Kultury.
Strona internetowa festiwalu: brak

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Szantowej „Jeziorska Cuma” (Warta, 12 lipca)

Festiwal pioseni żeglarskiej, organizowany przy okazji XX Regat o Błękitną Wstęgę Zbiornika Jeziorsko. W mieście Warta, nad rzeką Wartą, wystąpią: Mechanicy Shanty, Flash Creep, Tonam & Synowie, Smugglers i Mordewind. Będzie dużo szant i to w różnych interpretacjach - od klasycznej a cappella, po folkową i folk-rockową. Okazja do posłuchania na żywo Tonam & Synowie - rzadko występujący w minionych latach. Ciekawostką w tym programie jest Mordewind, grupa interpretująca piosenkę żeglarską na rockowo, która ogłosiła na początku roku zakończenie występów. Na finał imprezy koncert… Bayer Full, ciekawe czy będą „szanty po chińsku“.

Organizator festiwalu: Wareckie Centrum Kultury
Strona festiwalu: brak

VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg, Nowa Fala” (Tarnobrzeg, 12 lipca)

Edycja z numerem szczęśliwym, choć skromniejsza od lat ubiegłych. W tym roku nad jeziorem Tarnobrzeskim, w Marinie Tarnobrzeg, zaśpiewają głównie swoje autorskie piosenki o żeglowaniu, o dawnych żaglowcach i bitwach grupy: Yank Shippers oraz Orkiestra Samanta. Będzie raczej folk-rockowo.

Organizator festiwalu: Jacht Klub „Kotwica“
Strona internetowa festiwalu: www.nowybrzeg-nowafala.pl

XXII Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku” (Giżycko, 19 lipca)

W tym roku będzie tylko jeden dzień z piosenką żeglarską w Amfiteatrze Twierdzy Boyen i bez konkursu, a program koncertowy skromniejszy, ale za to z samymi gwiazdami. Jeśli ktoś nie trafi na poniższych wykonawców: Jerzego Porębskiego,
 Dominikę Żukowską i Andrzeja Koryckiego,
 Banana Boat,
 Ryczące Dwudziestki,
 Drake, Zejmana i Garkumpla 
lub Mietek Folk, gdzieś w Polsce z pewnością spotka ich 19 lipca w Giżycku.

Organizator festiwalu: Giżyckie Centrum Kultury
Strona internetowa festiwalu: www.szantywgizycku.pl

XXIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szanty Kunice (Kunice, 19-20 lipca)

Będzie konkurs, a w programie będą przedstawiciele Dolnego Śląska, a konkretnie Wrocławia (Za Horyzontem, Orkiestra Samanta), będą przedstawiciele Górnego Śląska, a konkretnie Bytomia (Ryczące Dwudziestki) oraz przedstawiciele centrum (Drake) i północy kraju (Własny Port, Mietek Folk). Koncerty odbywają się na scenie nad jeziorem Kunickim. Będzie tawerna festiwalowa, a w niej koncert młodegu, acz dobrze zapowiadającego się duetu… Młode Wyjce. No i... Shantażyści ;)

Organizator festiwalu: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach
Strona internetowa festiwalu: www.gokis-kunice.pl/szanty

XXXIV Festiwal Szantowy (Mikołajki, 25-27 lipca)

Trudno zliczyć edycje festiwali w Mikołajkach, gdyż co jakiś czas zmienia się organizator, nazwa (w momencie zamykania artykułu nie była jeszcze znana). Samych festiwali w wiosce żeglarskiej i okolicach było na przestrzeni lat już ponoć ponad 35. W tym roku, jako jedna z niewielu letnich imprez, Mikołajki kontynują tradycję i zapraszają na konkurs zespoły zaczynające przygodę z piosenką żeglarską. Sam festiwal potrwa 3 dni, a wystąpią na nim (obok konkursowiczów): Mechanicy Szanty, Zejman i Garkumpel, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mietek Folk, Atlantyda i Shantaż, Ryczące Dwudziestki. Będą prawdziwe szanty, będzie sporo piosenek żeglarskich. To obecnie najprężniejszy festiwal letni na Mazurach, deklasujący już słynne „Szanty w Giżycku. Ma też dobrą atmosferę i otoczenie. Scena festiwalu w piątek i sobotę postawiona będzie tradycyjnie na wodzie w Wiosce Żeglarskiej, a koncerty niedzielne odbędą się w amfiteatrze miejskim.

Organizator festiwalu: Wioska Żeglarska
Strona internetowa festiwalu: brak

XV Europejski Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Eko-Cypel 2014 (Polańczyk, 25-26 lipca)

W tym roku „Cypel stawia na energię, na zupełnie inne nurty od tradycyjnie morskich. Będzie więc nieco punk-folku i folk-rocka (Paddy and the Rats, Orkiestra Dni Naszych), będzie turystycznie (Wolna Grupa Bukowina). Scenę piosenki żeglarskiej reprezentować będą: Yank Shippers, Formacja (piątek), Drake, Klang (sobota), Pod Wiatr (niedziela). Piękna okolica, góry wokół, scena nad jeziorem Solińskim - cóż dodać.

Organizator festiwalu:
Strona internetowa festiwalu:
www.festiwalcypel.pl

X Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Burczybas (Wdzydze, 26 lipca)

W przepięknym miejscu, nad jeziorem Wdzydzkim, w miejscowości Wdzydze (kiedyś Kiszewskie) odbędzie się dziesiąta edycja tego festiwalu. Też skromniejsza niż na początku (dawniej dwudniowa z konkursem), ale nadal klimatyczna. W programie tegorocznych koncertów znalazły się zespoły: Old Marinners, Poszedłem na Dziób (być może z nową płytą) oraz Atlantyda. W wykonaniu tych grup piosenka żeglarska brzmi bardziej folkowo, ale jest szansa, że widzowie usłyszą też kilka tradycyjnych szant.

Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Przyjaciół Wdzydz
Strona internetowa festiwalu: www.burczybas.pl

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: