Filmy na dwóch biegunach

Jacht Film w Katowicach i Gdańsku
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 7 lutego 2014
Mystic Seaport Fot. Kamil Piotrowski
W połowie lutego, w katowickim Kinoteatrze Rialto, tydzień później w Auli Kinowej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się projekcja filmów, znanych Przeglądu Filmów Żeglarskich „Jacht Film“. Tym samym impreza, za sprawą jej organizatora, Andrzeja Minkiewicza zaprezentuje się prawie równocześnie na dwóch przeciwległych krańcach Polski.

Przegląd Filmów Żeglarskich „Jacht Film“, który od kilku lat odbywa się w Warszawie (pisaliśmy o nim tutaj) rusza w Polskę. Idea organizatorów, by promować imprezę w różnych środowiskach nabrała mocy i oto, niemal na dwóch krańcach kraju, w Katowicach (15 i 16 lutego) i w Gdańsku (22 i 23 lutego) odbędzie się pokaz ciekawszych filmów o tematyce żeglarskiej.

Program pokazów, zarówno w Gdańsku jak i Katowicach obejmuje dwa bloki projekcji, w sumie 8-9 filmów, od kilkudziesięciominutowych, po kilku-kilkunastominutowe, od fabuł po reportaże i dokumenty.

Lista filmów w poszczególnych miastach nieznacznie się różni. Widzowie w Katowicach nie zobaczą
np. filmu „Antarktyczna podróż Sir Ernesta Shackletona” w reż. Alfreda Lansinga, z 2009 r., o legendarnej już dziś wyprawie i akcji ratunkowej z początku XX w., czy „O łodziach i braciach”, w reż. Toma Garbera, 1985 r. - historię braci Johna i Nathaniela Herreshoffów, projektantów i budowniczych przede wszystkim najważniejszych jachtów w historii amerykańskiego żeglarstwa regatowego. Z kolei widzowie w Gdańsku nie znajdą w programie filmu „Siostry” (reż. Michał Dąbrowski/ Jerzy Boj z 2011 r. opowiadającego o mało znanym wyścigu pomiędzy „Darem Młodzieży”, a bliźniaczym  „Mirem”, zorganizowanym w 30 rocznicę wodowania tego pierwszego. 

Za to na obu pokazach pojawią się m.in. filmy „Optimista” Kryspina Pluty i „Nieugięci” Moxie Marlinspike, oba w pewnym sensie opowiadajace o tym samym, o marzeniach i zmaganiach z przeciwnościami na drodze do ich realizacji.

Oto jak sam dyrektor, Andrzej Minkiewicz, opowiada o tych pokazach:

Szczegóły programu znajdziecie na stronie internetowej Jacht Filmu.

 

Przegląd „Jacht Film“, 15-16.02 Katowice, 22-23.02 Gdańsk

Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: