Bytomskie szantowanie

Koncert dla Andrzeja „Qni” Grzeli
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 8 września 2015
Andrzej "Qnia" Grzela Fot. Kamil Piotrowski
Za nami już kilka koncertów dla Qni m.in. w Lublinie, Krakowie. Przyszedł też wreszcie czas na koncert w mieście rodzinnym Andrzeja Grzeli – Bytomiu, podczas którego, na scenie Bytomskiego Centrum Kultury spotkają się wszystkie, związane z tym miastem, zespoły sceny żeglarskiej, a jest (i było) ich tu zawsze sporo. A wszystko zaczęło się od legendarnych Ryczących Dwudziestek...

Kolebką wykonawców szant i pieśni morza w Bytomiu była Harcerska Drużyna Wodna. To jej reprezentanci – Zespół HDW (późniejsze Ryczące Dwudziestki) rozpoczęli rozsławianie tego miasta na scenie żeglarskiej. Po nich przyszli inni, m.in.: Watersztagi, KANT, V, nie wspominając najmłodszego zdobywcy Grand Prix „Shanties” – zespołu Kaktusy.

Drugą ostoją żeglarskiej muzy jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Tu z kolei działały grupy Segars, Passat, Sail Ho!, dziś funkcjonują Happy Crew i Brasy. Tu też, nieprzerwanie od lat, odbywa się, chyba jedyny dziś w kraju, Dziecięcy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Wiosenne Szantowisko” - nie jako część większej imprezy, ale jako niezależne, regularne wydarzenie, goszczące co roku setki dzieciaków.

Żeglarskie śpiewanie zawsze było słyszane w jednym z najstarszych grodów w Polsce, ale takiego koncertu tu jeszcze nie było. Oto sześć zespołów, działających w Bytomiu, lub z nim związanych poprzez zamieszkujących tu członków grupy, wystąpi wspólnie w koncercie charytatywnym „Bytom dla Qni”. A będą to:

Taki skład gwarantuje różnorodność – przegląd wszystkich typów i rodzajów pieśni morza, od tradycyjnych po współczesne, od śpiewu a cappella po granie tylko instrumentalne, od grup młodszych stażem, po żeglarskich weteranów. Praktycznie cały obraz polskiej sceny muzyki żeglarskiej pod jednym dachem.

Swoją obecność w Bytomiu zapowiedziało też kilku wykonawców już nie występujących na scenie - pojawią się więc pewnie też jakieś niespodzianki.

Koncert objął swym patronatem Prezydent Bytomia - Damian Bartyla, w organizację zaangażowało się wielu ludzi, a wszystko po to, by zebrać pieniądze na wsparcie dalszego leczenia Andrzeja Grzeli, będą więc licytacje (organizatorzy apelują o podrzucanie przedmiotów do licytacji), będą wystawione puszki. Pieniądze można też wpłacać na specjalne konto:
Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS, ul. Straszewskiego 27, 31-113 Kraków,
nr konta: PKO BP SA 71 1020 2906 0000 1902 0114 5689 (w tytule wpłaty: Pomoc dla Qni).

W imieniu organizatorów: Bytomskiego Centrum Kultury, Fundacji HALS oraz Ryczących Dwudziestek zapraszamy do Bytomia, 19 września. Bilety, w cenie 30 zł można nabyć w Beceku oraz na stronie Fundacji HALS

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale koncerty

 

„Bytom dla Qni”, 19.09.2015, BCK, Bytom
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: