W Wirtualnym Pubie

Koncerty piosenki żeglarskiej on-line
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 21 marca 2020
31 „Szanty we Wrocławiu” Fot. Basia Wójcik

W czasach, gdy KONIECZNYM dla naszego zdrowia jest pozostawanie w domach, a kolejne koncerty i festiwale są odwoływane i w najlepszym wypadku, przenoszone na inne terminy, fani muzyki morza ratują się własnymi płytotekami, zasobami mp3 w komputerach lub filmami w sieci. Pojawiła się kolejna opcja, która pomoże nam przetrwać bez ulubionych artystów na żywo.

Szczęście w nieszczęściu, że kwarantanna dopadła nas świeżo po dwóch największych naszych festiwalach – krakowskim „Shanties” i „Szantach we Wrocławiu”, więc ci, którzy byli, naładowali sobie na trochę „szantowe akumulatory”. Ale też nie do końca, no bo część z nas nabrała apetytu na kolejne koncerty, a tu… klops.

Matka natura nie lubi pustki i stara się ją szybko zapełnić. Nie inaczej jest i z nami. Jak czegoś nam brakuje, staramy się znaleźć coś w zamian. W naszym imieniu „coś w zamian” odpalili Tomasz „Grom” Paciorek oraz Przemek Lisek. Pierwszy znany warszawskiemu środowisku z koncertów piosenki żeglarskiej i nie tylko. Drugi od niedawna aktywnie włączył się w promocję i integrację fanów i wykonawców polskiej sceny mokrego folku, m.in. zakładając i prowadząc z wielkim zaangażowaniem na Facebooku grupę „Szanty i inne pieśni mokre”.

Zaczęło się w piątkowy wieczór 13 marca, kiedy po szybkim internetowym koncercie Tomka obaj panowie uznali, że ludziom należy się więcej. Do rana mieli już uzgodnionych kolejnych wykonawców i w sobotni wieczór 14 marca na wspomnianej grupie „Szanty i inne pieśni mokre” wystąpili już na żywo Tomasz Paciorek, Roman Tkaczyk i Jasiek Drzewiecki. A dzięki rozpoczętemu wcześniej Festiwalowi „YAPA”, który odbywał się tym razem tylko on-line, członkowie wspomnianej grupy usłyszeli też występ zespołów Słodki Całus od Buby (tak, tak Jurkiel, Jakubowski i spółka) oraz Grupy Na Swoim. Przy wsparciu warszawskiej tawerny Gniazdo Piratów transmisje obejrzało około 400 osób, zgromadzonych przy smartfonach, komputerach i telewizorach.

Co więcej, pojawił się pomysł, by zrobić zrzutkę dla wykonawców, i tu słuchacze zaskoczyli wszystkich!

Dzień później grupowicze pytali kiedy kolejne koncerty. Do pomysłu organizacji występów on-line dołączyły kolejne osoby, tak powstał pomysł powołania na „fejzbuku” Wirtualnego Pubu.

Pierwszy koncert odbędzie się w pierwszy dzień wiosny czyli 21 marca, a wystąpią: Artur „Zibi” Zdanowicz, Jan Wydra i Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz. Kolejne koncerty w planach, zaglądajcie do Wirtualnego Pubu.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: