"The Chór" świętuje swój okrągły jubileusz

10 lat Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny"
Wieści Katarzyna Marcinkowska 21 czerwca 2022
Shanties 2020 Fot. Kamil Piotr Piotrowski
Liczą sobie od dwudziestu do ponad osiemdziesięciu wiosen, jednak łącznie stuknęło im właśnie lat dziesięć. O kim mowa? Jedyny i niepowtarzalny Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Z okazji 10. urodzin chórzyści szykują zarówno dla siebie, jak i dla swoich fanów moc atrakcji. To doskonała okazja, by wybrać się na weekend do Trójmiasta.

Apogeum obchodów dziesięciolecia Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” przypadnie na weekend 24–26 czerwca. Na początek członkowie chóru – odziani w stroje z epoki, doskonale znane widzom choćby krakowskich Shanties – wezmą dział w piątkowej paradzie z okazji Święta Morza w Gdyni, która przejdzie ulicą Świętojańską oraz skwerem Kościuszki i zakończy się przy „Darze Pomorza”. Legendarny żaglowiec stanowić będzie tło oficjalnej inauguracji jubileuszu, a przypieczętuje ją (jakże by inaczej) koncert w wykonaniu szanownych jubilatów.

Z Daru Pomorza pod Contrast Cafe

Dziesięciolatkowie z reguły lubią dobrą zabawę, dlatego zaraz po koncercie chórzyści podejmą gości (wśród których znajdą się m.in. Władze Miasta Gdynia oraz Zarząd PZŻ) rautem na pokładzie „Daru Pomorza”. Ale gdy zakończy się ta urodzinowa uczta żeglarska, zaraz rozpocznie się kolejna uczta muzyczna – zaproszone na urodziny chóru zespoły zagrają ogólnodostępny koncert na letniej scenie Contrast Cafe przy bulwarze nadmorskim w Gdyni. Rozpocznie się on o 21:00, a wystąpią m.in. Formacja, Wild Rover i Trzy Majtki.

Na pokładzie Borchardta

Chór nie zapomina także o tych fanach, którzy w piątek pracują do późna. W sobotę w samo południe, po przemarszu sopockim deptakiem, odbędzie się kolejny krótki koncert w muszli koncertowej przy molo, po którym chór na pokładzie „Kapitana Borchardta” weźmie udział w paradzie żaglowców na Zatoce Gdańskiej. Po niej zaś z pokładu tegoż żaglowca, stojącego na kotwicy naprzeciw plaży miejskiej w Gdyni, Zawiszanie zaśpiewają ponownie – tym razem specjalnie dla żeglarzy, a następnie odbędzie się jeszcze jeden koncert dla szczurów i myszek lądowych – ok. 19:00 przy pomniku Tadeusza Wendy przy Basenie Prezydenta.

Gdańsk chór wita, chór wita Gdańsk

Także w niedzielę Jubilaci nie zamierzają osiadać na laurach. Odpocząwszy po sobotnich przygodach, pojawią się z kolei w Gdańsku, gdzie po przemarszu ul. Długą dadzą półgodzinny występ na schodach Dworu Artusa. Następnie o godzinie 17 odbędzie koncert finałowy w Europejskim Centrum Solidarności. U boku chóru wystąpią zaproszeni goście, w tym Perły i Łotry, Flash Creep i Klang, prócz muzyki zaś na widzów czekać będą poczęstunek oraz inne atrakcje.

Wypłynie załoga w rejs

Dziesięć lat to piękny wiek, dlatego też chórzyści zasłużyli na prezent, o którym marzy każdy żeglarz, a mianowicie rejs pod żaglami... Tym razem niestety nie „Zawiszy”, a innego gościnnego żaglowca. Po zakończonym koncercie panowie zaokrętują się na „Kapitana Borchardta”, którym popłyną do Szwecji. Oczywiście nie wątpimy, że ze śpiewem na ustach!

Wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu, panowie. Stopy wody pod kilem oraz samych spokojnych wacht. I cała naprzód, bo wiele jeszcze przed Wami! ;)

 

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: