Tyski Port Pieśni Pracy od lat oznacza wędrowanie między miejscami festiwalowymi. Podczas Zimowej Rozgrzewki odbywającej się zawsze w styczniu poznaliśmy już Mediatekę, do której można będzie trafić także podczas letniej edycji wydarzenia. To nie jedyne miejsce festiwalowe – koncerty w piątek 18 sierpnia rozpoczną się w klimatycznym Pubie pod Browarem, też już znanym szantowej publiczności. Weekend dobrze rozpocząć w miejscu takim jak to, by przestawić się z trybu pracy w ten weekendowy czy urlopowy, mimo iż Port Pieśni Pracy odbywa się zawsze w drugiej połowie sierpnia, a więc raczej już pod koniec wakacji. Tego wieczoru w żeglarskie i folkowe klimaty wprowadzać nas będą: gość z zagranicy, kanadyjska grupa Pressgang Mutiny (na zdjęciu powyżej) oraz Atlantyda, Brasy, Cztery Refy, Formacja, The Nierobbers, Old Marinners, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi i Shanty Roots czyli Marek Szurawski i Filip Dąbrowski.
Wracamy nad Paprocany, te! Paprocany
Festiwal nie mógłby się odbyć bez koncertu na Paprocanach, ale w tym roku wracamy do starej, pierwszej lokalizacji, czyli na północny brzeg jeziora (k. Piramidy). W sobotę 19 sierpnia odbędą się regaty, a po południu – na Dzikiej Plaży rozbrzmiewać będą piosenki żeglarskie, szanty, muzyka folkowa, głównie tzw. celtycka w wykonaniu zespołów: The Nierobbers, Old Marinners, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Shanty Roots czyli Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, Trzecia Miłość i Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” oraz Pressgang Mutiny.
Nie zapomina się tu także o dzieciach i dla nich – specjalne „szanteczki” wyśpiewa zespół Klang. Swą obecność zapowiedziały też lokalne kluby żeglarskie z animacjami i sprzętem wodnym.
Dwudniowa tawerna festiwalowa
Wieczorem czeka nas odpoczynek (choć znając podobne wydarzenia z innych festiwali dobrze wiemy, że ten relaks wymaga nie lada kondycji) w tawernie festiwalowej browaru, gdzie organizatorzy zapraszają z instrumentami i gardłami gotowymi do wspólnego śpiewania. No bo kto oprze się wspólnemu śpiewaniu z ponad 30-osobowym chórem z Gdyni czy rzeszowianami?
Finalny dzień Portu Pieśni Pracy
Po szaleństwach sobotniej nocy w niedzielę 20 sierpnia ugości nas wspomniana już Mediateka – a warto o niej wspomnieć ponownie, bo właśnie tu będziemy mieć okazję zobaczyć musical – a więc formę, do której szantowa brać powraca po latach nieobecności. „Captain WHO”, autorstwa Wojcieca Stępnia z librettem Pawła Jędrzejki wystawiany był zaledwie kilka razy (premiera odbyła się w listopadzie 2022 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie). W musicalu na scenie zobaczymy zespół Brasy, a towarzyszyć im będą śpiewacy operowi Karolina Borodziuk, Maciej Bartczak, Artur Plinta i Remigiusz Nowak. Całości dopełnią skrzypce jazzowe Mikołaja Kostki i egzotyczna viola da gamba Krzysztofa Firlusa. Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć tego rodzaju teatru – lepszej okazji trudno szukać w Tychach i na Śląsku, a póki co także w całym kraju.
W drugiej części szantowej niedzieli Portu Pieśni Pracy w Mediatece zagrają ponownie ulubieńcy publiczności, ale warto pamiętać, że koncerty pod dachem charakteryzują się zupełnie inną dynamiką niż te w plenerze. Kto więc zechce wsłuchiwać się w teksty szant na siedząco, z pewnością doceni taką możliwość, którą zapewnia jedna z lepszych obecnie sal koncertowych w Polsce.
Chór Zawisza Czarny z nową płytą
W tym roku do Tychów ponad 30-osobowa dziarska grupa Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” przyjedzie w ważnym dla siebie momencie – niespełna miesiąc po kolejnym chórowym rejsie (tym razem obierają kurs na północny zachód, do Norwegii) oraz ciut ponad miesiąc po wodowaniu kolejnej, tak innej od poprzednich, płyty pt. „Because of those ships”. Nagrano ją z wyrazistą wokalistką Joanną Knitter, jedną z bardziej charakterystycznych jazzmanek w Polsce, która w towarzystwie Zawiszaków czuje się jak ryba w wodzie, a efekt ich współpracy na pewno zaskakuje. Moc chóru i Asi Knitter poczujemy także w Tychach – to jedna z pierwszych okazji, by usłyszeć ich razem po wydaniu czwartego krążka tej najliczniejszej – i jednej z niewielu prawdziwie szantowej – grupy w Polsce.
Wstęp wolny ale i biletowany
Wstęp na koncerty w piątek (Pub pod Browarem) i sobotę (Dzika Plaża Paprocany i Pub pod Browarem) jest wolny, na niedzielny musical i koncerty w Mediatece obowiązują bilety.
Link do biletów w naszym dziale koncerty: „39. Port Pieśni Pracy w Tychach”
Jak co roku, Port Pieśni Pracy wspiera działania charytatywne – organizatorzy kolejny raz przygotowali koszulki z motywem festiwalu, którym w tym roku jest fantazyjna ośmiornica.
Organizatorzy
Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Wydarzenie zorganizowane ze środków miasta Tychy
Partnerzy
MOSiR Tychy, Pub pod Browarem, Klub Żeglarski Ziemowit, Gang Żeglarzy, Ticketmaster.pl
Sponsorzy
FCA Poland, Kompania Piwowarska S.A. producent marki Tyskie, Invenio Polska
Patroni Medialni
Szanty24.pl, Magazyn WIATR, Tawerna Skipperów, szantymaniak.eu, Radio Katowice, Twoje Tychy, tychy.pl
Port Pieśni Pracy – edycja letnia, 18-20.08.2023, Tychy
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia