Sąsiedzi znów na fiordy

21 Langesund International Shanty Festival
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 3 czerwca 2014
Langesund Mandssangforening Fot. Kamil Piotrowski
Sezon wakacyjny nabiera rozpędu, wielu wykonawców będziemy mogli posłuchać na licznych imprezach i festiwalach. Część z nich, jak co roku, pojawi się też za granicą. Pierwszym z ważniejszych na mapie europejskich, letnich festiwali szant i pieśni kubryku jest norweski Internationale Shanty Festival w malowniczym Langesund na południu kraju. Po raz drugi odwiedzą go Sąsiedzi.

Pierwsza edycja tego, bardzo kameralnego pod względem liczby widzów, za to bogatego pod względem liczby szantymenów, festiwalu odbyła się w 1991 roku. Wzięło w niej wówczas udział12 zespołów, głównie z Norwegii, ale po jednym reprezentancie miały Niemcy i Ukraina. Kolejna edycja odbyła się dopiero w 1994, trzecia w 1996 i od tej edycji festiwal już odbywał się co roku.

Gościły tu takie znamienitości sceny folku morskiego jak Jim Magean, Johnny Collins, Stormalong John i Four'n Aft (z Anglii), Tom Lewis (z Kanady), Danny Spooner (z Australii). Hooks & Crookes i Irish Stew (z Irlandii), The Royal Fortune (z Nowej Zelandii).

Występowały tu także grupy z Polski. Jako pierwsze dotarły na południe Norwegii Cztery Refy. Byli tu dwukrotnie w 1997 i w 1999 roku. W 2006 wystąpiły Perły i Łotry (wtedy właśnie poznali francuski Les Pirates, który gościł później na PPP w Tychach), w 2011 pojawił się zespół Sąsiedzi, a dwa lata później Kliper.

W tym roku po raz drugi w Langesund pojawią się Sąsiedzi, otwierając tym samym letni sezon występów polskich grup na zagranicznych festiwalach. Poza tym w programie znalazły się: norweskie Pråm & Sill, Porsgrunds Sangforening, Fredrikstad Mannskor, Risør Shantykor (znany w Polsce), Ankerfest, Ship&Whales, Fish & Ships Company, Solrik, Tordenskilds Soldater  i gospodarze Langesund Mandssangforening (na zdjęciu powyżej). Poza tym Blind Man's Buff z Niemeic, Four 'n' Aft z Anglii, holenderskie Plenty of Hornpipe i Armstrong's Patent, KadrejerneMHV 804 Andromeda z Danii. Większość z wymienionych to chóry, wśród nich znalazły się reprezentacje dwóch żaglowców: MHV 804 Andromeda oraz Solrik.

W programie festiwalu obok koncertów, odbywających się na kilku scenach w mieście, jest także rejs żaglowcem i wspólne śpiewanie z szantymenami na jego pokładzie. No i oczywiście niekończące się all hands (noc zapada tam w tym czasie gróbo po północy).

Wszystkich tych, którzy będą w okolicy, lub mieszkają w Norwegii czy sąsiednich krajach skandynawskich w imieniu organizatorów zapraszamy. Sąsiedzi wystąpią w składzie: Dominika Płonka, Kamil Piotrowski, Piotr Świeściak, Mirosław Walczak, Marek Wikliński.

 

21 International Shanty Festival, 6-8.06.2014, Langesund, Norwegia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: