Polskie Radio wybiera

Folkowy Fonogram Roku 2012
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 21 stycznia 2013
Fonogram Źródeł 2009 Fot. Kamil Piotrowski
Rzadko kiedy, a właściwie w ogóle, wydawnictwom z naszej sceny udaje się coś wygrać w różnego rodzaju plebiscytach w naszym kraju. Generalnie pozycję startową mamy raczej słabą, bo z "ludowością" kiepsko, a szant nikt nie traktuje jako poważny materiał tradycyjny. Jednak w tym roku mamy dwa asy w rękawie, bardzo folkowe płyty Brasów i Smugglersów. Czy wystarczy?

W ubiegłym roku ukazały się co najmniej dwie płyty oparte mocno o muzykę tradycyjną, w naszym wypadku szanty, marynarskie pieśni pracy. Mowa oczywiście o "Powrotach" Smugglersów oraz "Live" Brasów. Nie sposób też nie wspomnieć projektu pszczyńskiego, który z kolei czerpał garściami z tradycji regionu, a w nagraniach brały udział także zespoły, znane ze sceny żeglarskiej. Countrowych smaczków można doszukać się na "Chciałabym być morzem..." Za Horyzontem, ale czy jury będzie wnikać tak głęboko?

Mimo wszystko wydawców, zespoły zachęcamy do nadsyłania płyt na konkurs Polskiego Radia na najlepszą folkową płytę, wydaną w 2012 roku w Polsce, czyli Folkowy Fonogram Roku. Regulamin i szczegóły konkursu można pobrać tutaj.

Jury w składzie: Dariusz Anaszko (etno.serpent.pl), Bartłomiej Chaciński ("Polityka", Program 2 PR), Andrew Cronshaw (muzyk i dziennikarz z Wielkiej Brytanii), Tomasz Janas (dziennikarz niezależny) oraz Piotr Kędziorek (Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Program 2 PR) oceniać będzie m.in. zawartość folku w szantach i piosence żeglarskiej (mamy nadzieję). Trzymamy kciuki, by wyniuchali tego folku jak najwięcej.

Na płyty Polskie Radio czeka do 12 lutego. Ogloszenie wyników, wręczenie nagród i koncerty zwycięzców odbędzie się podczas festiwalu XVI Festiwalu Folkowego PR Nowa Tradycja, który odbędzie się w dniach 16-19.05.2013.

Przypominam, że zgłoszone płyty automatycznie trafiają do internetowego plebiscytu "Wirtualne Gęśle", w którym kilka "naszych" wydawnictw zaszło dość wysoko.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: