Pod Wiatr w USA

Ballads & Brews w Bay City
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 27 kwietnia 2014
IV Festiwal Morza Nad Kanałem Fot. Basia Wójcik
Bay City, mała miejscowość nad Wielkimi Jeziorami, znana jest w świecie żeglarskim z organizacji zlotu żalgowców „The Tall Ship Celebration“ i towarzyszącego imprezie festiwalu muzyki morza. Ale że zloty odbywają się co 3-4 lata, tak długo nie chciano tam czekać i zorganizowano nową imprezę, festiwal „Ballads & Brews“. Na inauguracji będzie także grupa z Polski.

The Tall Ship Celebration to duża impreza jak na małe miasteczko Bay City, nad Wielkimi Amerykańskimi Jeziorami. Co kilka lat przybywa tu kilkanaście wielkich żaglowców i tysiące, setki tysięcy zwiedzających. Towarzyszący zlotowi festiwal marynistyczny to całkiem spora impreza, na którą przyjeżdżają wykonawcy z całej Ameryki oraz Europy. Występowali tu także szantymeni z Polski. Były Cztery Refy, Sąsiedzi, a ostatnio Banana Boat. Jako że zloty są co 3-4 lata, a wspólne śpiewanie szant tak spodobało się organizatorom, postanowiono zrobić coś, by szantymeni z całego świata przybywali do Bay City co roku.

Tak powstał pomysł na festiwal Ballads and Brews. Rok temu był jeszcze w programie zlotu, w tym roku odbędzie się już jako całkowicie osobne wydarzenie. Pomysłodawcą i koordynatorem tej imprezy jest Jerry Casault, członek grupy The Hoolie, z którą odwiedził już kilka festiwali w Europie. Był także w Polsce. Rok temu w duecie z Brucem Macartneyem wystąpili na IV Festiwalu Morza „Nad Kanałem“ w Gliwicach (relacja tutaj). Występowała tam też młoda grupa Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego (na zdjęciu powyżej). Spodobała się Jerremu i ten zaprosił ich do udziału w tegorocznej edycji Ballads  & Brews. To spory sukces tak młodego zespołu, dotąd niewiele polskich grup występowało nad Wielkimi Jezioramii. To także pierwszy zagraniczny wyjazd Pod Wiatr w historii grupy.

Wyjazd do Bay City to jednak dużo spraw do załatwienia i spore koszty, m.in. wiz, których organizatorzy w pełni nie pokryją, dlatego zespołowi przyda się każda pomoc by mogli domknąć budżet. Jeśli możecie pomóc zajrzyjcie na ich profil na WspieramKulturę.pl, można tam się dorzucić do wyjazdu.

My trzymamy kciuki by wszystko się udało i czekamy na pocztówkę z Bay City.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: