Za górą, za wodą, zagłosowali

Folkowy Fonogram Dwójki 2013
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 2 czerwca 2014
Płyty grupy Pod Wiatr, "Za górą za wodą" Fot. Kamil Piotrowski
Grupa Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego jest na fali. Ledwo co otrzymali zaproszenie na festiwal w Stanach Zjednoczonych, a już kolejny sukces. Ich fani, w plebiscycie „Folkowy Fonogram Dwójki”, który ogłosiła redakcja Programu 2 Polskiego Radia, nie dali szans takim folkowym potentatom jak Dikanda, Pomianowska & Kinior, Prusinowski Trio, czy nawet Cztery Refy.

Po raz pierwszy w historii, obok „Folkowego Fonogramu Roku”, na który głosują znamienici jurorzy, redakcja Polskiego Radia dała też szansę radiosłuchaczom na wskazanie swojego faworyta. Głosowanie na „Folkowy Fonogram Dwójki” odbyło się poprzez smsy, a fani mogli wybierać spośrod 40 tytułów.

Na liście znalazły się takie tytuły jak „400 lat“ - połączonych sił R.U.T.A. & Paprika Korps, „Better Place” Goorala, „Krakoff” Bester Quartet, „Po kolana w niebie” Janusz Prusinowski Trio czy „Rassi” Dikandy. Naszą scenę, oprócz płyty „Za górą, za wodąPod Wiatr, reprezentował jeszcze podwójny album pt. „Cztery Refy w Radiu Łódź - liveCzterech Refów.

Jak się okazało 15 maja, w dwójkowej audycji „Źródła”, fani Pod Wiatr ustąpili w głosowaniu tylko miłośnikom duetu Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk, którego płyta „Ogień i woda” zdobyła największą liczbę głosów. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo płyty: „Wieloma językami” Karoliny Cichej & Spółka feat. Bart Pałyga oraz „Wierni korzeniom” Kapeli Popieronie.

Drugie miejsce w liczbie oddanych na Pod Wiatr głosów świadczy o tym, że strategia, polegająca na rozszerzeniu sceny koncertowej o imprezy i festiwale związane z nurtem piosenki turystycznej (i spore na niej sukcesy), przynosi efekty. Zespół zdobył sobie na tyle silne i oddane grono fanów, że jest ono w stanie skutecznie wesprzeć go na koncertach i w... plebiscytach. Pogratulować.

Ci, którzy nie mają jeszcze płyty "Za górą, za wodą" (więcej o tej płycie tuaj) będą mieli okazję niedługo ją u nas zdobyć. Śledźcie portal i nasz profil na Facebooku.

Dodajmy, że równolegle z plebiscytem słuchaczy Dwójki, trwała 11 edycja plebiscytu internautów - „Wirtualne Gęśle”. Na liście do głosowania, wśród 100 folkowych tytułów, także znalazły się płyty z folkiem morskim, obok dwóch wspomnianych powyżej, była też „A‘cappella dookoła świata” North Cape. Tu niestety nasi nie zaliczyli spektakularnych sukcesów. Siła głosów fanów nie wystarczyła do wejścia do pierwszej dziesiatki, o pokonaniu tria Chłopcy kontra Basia nie wspominając.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: