Za górą, za wodą, zagłosowali

Folkowy Fonogram Dwójki 2013
Wieści Kamil Piotrowski 2 czerwca 2014
Płyty grupy Pod Wiatr, "Za górą za wodą" Fot. Kamil Piotrowski
Grupa Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego jest na fali. Ledwo co otrzymali zaproszenie na festiwal w Stanach Zjednoczonych, a już kolejny sukces. Ich fani, w plebiscycie „Folkowy Fonogram Dwójki”, który ogłosiła redakcja Programu 2 Polskiego Radia, nie dali szans takim folkowym potentatom jak Dikanda, Pomianowska & Kinior, Prusinowski Trio, czy nawet Cztery Refy.

Po raz pierwszy w historii, obok „Folkowego Fonogramu Roku”, na który głosują znamienici jurorzy, redakcja Polskiego Radia dała też szansę radiosłuchaczom na wskazanie swojego faworyta. Głosowanie na „Folkowy Fonogram Dwójki” odbyło się poprzez smsy, a fani mogli wybierać spośrod 40 tytułów.

Na liście znalazły się takie tytuły jak „400 lat“ - połączonych sił R.U.T.A. & Paprika Korps, „Better Place” Goorala, „Krakoff” Bester Quartet, „Po kolana w niebie” Janusz Prusinowski Trio czy „Rassi” Dikandy. Naszą scenę, oprócz płyty „Za górą, za wodąPod Wiatr, reprezentował jeszcze podwójny album pt. „Cztery Refy w Radiu Łódź - liveCzterech Refów.

Jak się okazało 15 maja, w dwójkowej audycji „Źródła”, fani Pod Wiatr ustąpili w głosowaniu tylko miłośnikom duetu Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk, którego płyta „Ogień i woda” zdobyła największą liczbę głosów. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo płyty: „Wieloma językami” Karoliny Cichej & Spółka feat. Bart Pałyga oraz „Wierni korzeniom” Kapeli Popieronie.

Drugie miejsce w liczbie oddanych na Pod Wiatr głosów świadczy o tym, że strategia, polegająca na rozszerzeniu sceny koncertowej o imprezy i festiwale związane z nurtem piosenki turystycznej (i spore na niej sukcesy), przynosi efekty. Zespół zdobył sobie na tyle silne i oddane grono fanów, że jest ono w stanie skutecznie wesprzeć go na koncertach i w... plebiscytach. Pogratulować.

Ci, którzy nie mają jeszcze płyty "Za górą, za wodą" (więcej o tej płycie tuaj) będą mieli okazję niedługo ją u nas zdobyć. Śledźcie portal i nasz profil na Facebooku.

Dodajmy, że równolegle z plebiscytem słuchaczy Dwójki, trwała 11 edycja plebiscytu internautów - „Wirtualne Gęśle”. Na liście do głosowania, wśród 100 folkowych tytułów, także znalazły się płyty z folkiem morskim, obok dwóch wspomnianych powyżej, była też „A‘cappella dookoła świata” North Cape. Tu niestety nasi nie zaliczyli spektakularnych sukcesów. Siła głosów fanów nie wystarczyła do wejścia do pierwszej dziesiatki, o pokonaniu tria Chłopcy kontra Basia nie wspominając.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: