Osiemnastka Sąsiadów i ćwiartka Bananów

Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców w Sosnowcu
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 14 listopada 2019
Sąsiedzi i Banana Boat w Muzie Fot. Basia Wójcik
O ile na Śląsku, Górnym czy Dolnym festiwali promujących współczesną piosenkę żeglarską i tradycyjny folk morski, w tym szanty trochę się odbywa, o tyle graniczące z Górnym Śląskiem Zagłębie jak dotąd nie ma szczęścia do festiwali. Może organizowany przez Fundację Folk24 i Klub Kiepury koncert „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” stanie się takim wydarzeniem?

Znów pieśni mórz i oceanów, jezior i tawern, pracy i czasu wolnego dawnych pokładów, zabrzmią w stolicy Zagłębia. Idea tego koncertu zrodziła się kilka lat temu, gdy zespół Sąsiedzi,

świętując w 2016 r. koncertami w regionie swoje piętnastolecie zawitał także do Sosnowca (relacja eMKi tutaj). Na swoje urodziny w Muzie zaprosili sosnowiecki zespół Banana Boat.

Rok później z kolei w tym samym składzie świętowano Bananowe dwudziestolecie nieprzerwanej działalności (wiadomo, że powstali kilka lat wcześniej). Oba koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Korzystając z tamtych doświadczeń Fundacja Folk24 i Klub im. Jana Kiepury postanowili ponownie zaprosić miłośników dobrej muzyki na taki koncert, lecz w nieco rozszerzonej formule, gdyż tym razem nie tylko pieśni morza, ballady morskie, piosenki żeglarskie i szanty zabrzmią w Sali Widowiskowo-Koncertowej „MUZA”, ale także muzyka folkowa i nowość – piosenka autorska, poetycka, kabaretowa, a to za sprawą gościa specjalnego, prawdziwego barda, poety, autora tekstów i kompozytora – Marka Majewskiego.

Wielu z fanów mokrej muzyki wie, że Marek Majewski współpracował bardzo blisko ze Starymi Dzwonami, przyjaźnią się, czasem razem koncertują, ale już mniej z osób może wiedzieć, że Marek Majewski, znany wielu jako satyryk, kabareciarz, piosenkarz, od wielu lat w swoim repertuarze, obok piosenki poetyckiej ma także piosenki o tematyce żeglarskiej. Sam żegluje i pasjonuje się też kulturą marynistyczną, w tym szantami. Potrafi o nich długo i ze znawstwem opowiadać, czego mamy nadzieję próbkę pokaże w Sosnowcu, nie tylko grając i śpiewając, ale także prowadząc ten koncert jako konferansjer.

Koncert nosi tytuł „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”.

Co ciekawe w tym roku znów będzie okazja do świętowania. Zespół Sąsiedzi będzie celebrował swoje 18 urodziny, a zespół Banana Boat 25-lecie od swojego festiwalowego debiutu, dlatego po koncercie w Muzie wszystkich chętnych (posiadaczy biletu) Sąsiedzi zapraszają do Folkowego Klubu Nocnego („Magiel Kulinarny”, ul. Warszawska 5A), na nocne, urodzinowo-jubileuszowe śpiewanki przy gitarach…

Szczegóły wydarzenia i link do zakupu biletów znajdziecie w naszym dziale „koncerty

 

„Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”: Marek Majewski, Sąsiedzi, Banana Boat, 23.11.2019, Sosnowiec
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: