Historia opolskiego żeglarstwa

Rychu Sobieszczański promuje... książkę
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 26 lutego 2018
Fragment okładki Fot. Press
Pasjonat żeglarstwa, kultury marynistycznej, oddany sprawie promowania pieśni spod żagli. Poprzez organizację koncertów muzyki morza w wielu miejscach w Opolu, w tym w Opolskiej Filharmonii, reanimował środowisko opolskich żeglarzy. Ostatnio, przy okazji obchodów 70 lecia opolskiego żeglarstwa, kapitan Sobieszczański dał się poznać w nowej roli - autora i badacza.

Rzadko opisuję na łamach serwisu wydawnictwa książkowe, zwłaszcza, gdy nie dotyczą one muzyki morza, ale ta zasada też ma wyjątki - a są nimi autorzy w jakiś sposób z szantami i muzyką morza związani. Wydawnictwo, o którym poniżej, powstało właśnie dzięki dużej pracy i uporowi człowieka, który sprawdził się także na niwie promocji szant i piosenek żeglarskich.

Kapitan Ryszard Sobieszczański, bo o nim mowa, znany jest w środowisku "szantowym" jako ten, który rozhulał lokalnych żeglarzy i rozkręcił koncerty szant i piosenek żeglarskich w Opolu i okolicach. Byłem pod niemałym wrażeniem goszcząc na kilku jego wydarzeniach. Koncerty potrafił zorganizować niemal wszędzie, od małego klubu, przez duży plener, aż po Filharmonię Opolską. Gościli u niego wszyscy, liczący się wykonawcy polskiej piosenki żeglarskiej i szant, a koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia zespołu Flash Creep przeszedł już do historii jako niebywałe wydarzenie. Cała Polska oglądała to w newsach!

Na pomysłowości i wytrwałości Rychowi nie zbywa. Udowodnił to znów, gdy zajął się bardzo aktywnie innym projektem. Z okazji 70-lecia opolskiego żeglarstwa wydał okolicznościowy album zatytułowany "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa, 1945-2017", zawierający 464 strony zdjęć, wspomnień, monografii ukazujących historię żeglarstwa w Opolu, w tym 29 historii najważniejszych opolskich klubów, ośrodków i drużyn, historię opolskich jachtów pełnomorskich i śródlądowych: m.in Daru Opola i mnóstwo nie publikowanych zdjęć i faktów.

Nie zabrakło tu też opowieści o opolskich kapitanach. Od najstarszych do najmłodszych, tych znanych i tych mniej. Opowieść nie byłaby pełna bez sylwetek legend opolskiego środowiska żeglarskiego czy relacji z najciekawszych rejsów z udziałem Opolan i..., i na to czekaliśmy, także bez opisu koncertów szant i pieśni spod żagli. Znalazło się też miejsce dla żeglarskich książek napisanych przez opolskich wodniaków.
 Album zawiera też wiele niepublikowanych do tej pory grafik Rysia Drucha z Trenton N.J. USA.

Dla opolan kopalnia wiedzy, faktów, materiałów. Dla tych spoza regionu źródło porównań, a może i inspiracji?

Premierze albumu, która miała miejsce 10 lutego, towarzyszyła niezwykła wystawa fotograficzna w Studenckim Domu Kultury w Opolu. Autor szykuje teraz kolejne spotkania autorskie.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: