Folkowy Fonogram Roku

Konkurs Polskiego Radia
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 12 lutego 2014
Logo Nowej Tradycji Fot. Polskie Radio
Do 17 lutego radiowa Dwójka czeka na zgłoszenia do konkursów na najlepszą płytę folkową (Folkowy Fonogram Roku) oraz najlepszy album z muzyką tradycyjną (Fonogram Źródeł). Konkursy dotyczą płyt wydanych w Polsce w minionym, 2013 roku. Mogą do tego konkursu startować także wydawcy płyt z tradycyjnym folkiem morskim. Kilka takich w ub. roku się pokazało.

Celem konkursu na Folkowy Fonogram Roku jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Mogą w nim uczestniczyć zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. Konkurs na Folkowy Fonogram Roku towarzyszy Festiwalowi "Nowa Tradycja" od samego początku, czyli od 1998 roku. Zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem - w ubiegłym roku zgłoszono do niego 35 albumów, a I nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012 zdobyły ex aequo płyty „Nord” zespołu Kapela ze Wsi Warszawa oraz „Adieu” Adama Struga.

Fonogram Źródeł również wybierany jest corocznie, po raz pierwszy konkurs odbył się w 2008 roku. Ma na celu promocję muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. W ubiegłym roku zgłoszono 12 albumów, I nagroda przypadła ex aequo Muzeum Etnograficznemu w Toruniu za płytę „Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk” oraz Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie za „Muzykę i śpiew ludowy Podkarpacia”.

Zespołów, na polskiej scenie maritime folk, inspirujacych się "tradycjami muzycznymi świata" jest sporo, niestety płyt wydanych w ubiegłym roku, na których znalazł się tradycyjny folk morski, już znacznie mniej. Do konkursu na pewno mogą startować

Powyższe to tylko te płyty, którym patronowaliśmy i o których pisaliśmy. Zgłosić można każdą płytę, w której wyraźne są odniesienia do muzyki tradycyjnej, ludowej. Zgłaszać mogą je zarówno wydawcy jak i same zespoły. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio S.A., al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa, z dopiskiem „Folkowy Fonogram Roku” lub „Fonogram Źródeł”. Fonogram może zgłosić wykonawca lub wydawca, a tegorocznych zwycięzców poznamy podczas XVII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, który odbędzie się w dniach 15-18 maja br. w Warszawie.

Więcej informacji o Festiwalu „Nowa Tradycja” znajdziecie na stronie festiwalowej.

 

Źródło: Polskie Radio SA

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: