Jury w składzie: Katarzyna Wolnik-Sayna, Mariusz Bartosik, Maciej Olszewski oraz Wawrzyniec Szwaja, Arek Wlizło i organizatorzy 41. „Shanties” przyznali w tym roku następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix XLI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” 2022 otrzymała Joanna Knitter wraz z towarzyszącym jej Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” – za, cytując jurorów, wzbogacenie pięknej morskiej pieśni pierwiastkiem kobiecym.
Ustanowioną w tym roku nagrodę im. Jerzego Porębskiego za wybitną osobowość sceniczną dostał Kwartet Skrzypcowy pod przewodnictwem Tadeusza Melona, ze szczególnym uznaniem dla jego 30-letniej obecności na scenie szantowej.
Nagrodę im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej organizatorzy przyznali zespołowi The Pioruners z Białegostoku, który powrócił na „Shanties” po wieloletniej nieobecności – jak widać, z powodzeniem!
Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina, dostał Krzysztof Jurkiewicz za mającą niezwykle chwytliwy refren „Winę Mikołajka”. Za tę samą piosenkę Krzysztof otrzymał także nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał”. Jury postanowiło wyróżnić również głębokie i wielowymiarowe znaczenie słów piosenki „Jacobites”, przełożonej przez Mariusza Bartosika, a wykonanej przez Ryczące Dwudziestki.
Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2022” otrzymała Helena Porębska, żona nieodżałowanego Jerzego Porębskiego: Zawsze obecna u jego boku. Aktorka drugiego planu, bez której Jurek nie napisałby tylu nastrojowych, ciepłych tekstów.
Nagrodę publiczności 41. „Shanties” otrzymał natomiast Roman Tkaczyk (i jest to jego trzecia nagroda przyznana przez krakowską publiczność – to się nazywa stałość w uczuciach!).
Za kreatywne łączenie muzycznych światów wyróżnienie otrzymał Ryszard Muzaj. Jednocześnie jury doceniło pomysł i reżyserię koncertów poświęconych pamięci Jerzego Porębskiego i Miry Urbaniak.
Nagrodę specjalną dla wybitnego wykonawcy „Shanties” 2022, ufundowaną przez żeglarzy zrzeszonych w Polskim Klubie Żeglarskim w Nowym Jorku, Polish Yacht Clubie w Chicago i Polsko-Kanadyjskim Yacht Clubie „Zawisza Czarny” w Hamilton – zaproszenie na tournée po USA i Kanadzie – z rąk Arka Wlizły odebrał Marek Szurawski.
Władze Krakowa postanowiły też nagrodzić za ich pracę i wytrwałość organizatorki festiwalu – Agnieszkę Krajewską, Annę Bobrowicz oraz Elżbietę Klęsk.
Medale za swoje zasługi otrzymali z kolei Jolanta i Sławomir Klupś, Ewa Nowak, Katarzyna Wolnik-Sayna, Michał Gramatyka i Wojciech Harmansa.
Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą ilość mil morskich przebytych w drodze na festiwal otrzymali Arkadiusz Wlizło i Jacek Jakubowski za trasę koncertową, którą rozpoczęli w Miami, by przez m.in. Toronto dotrzeć do Polski i do Krakowa.
Nagrodę „Krakowski rejs roku 2021”, przyznawaną przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port otrzymała Fundacja Cztery Kontynenty za rejs na jachcie „Sifu of Avon”. Nagrodzeni zdecydowali się na przekazanie swojej nagrody na licytację na rzecz dzieci z dotkniętej wojną Ukrainy. Szacunek, panowie! Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał natomiast Mateusz Ćwikliński za udział w rejsie jachtem „Ocean B”.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym z całego serca gratulujemy!