Szanty w dłoń! All Hands on deck!

Polsat pokaże "szanty"
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 27 lipca 2022
Szanty we Wrocławiu 2022 Fot. Basia Wójcik
Wielka telewizja wraca do Giżycka! Już w najbliższy piątek będziemy świadkami powrotu mediów ogólnopolskich na festiwal w Giżycku. Co prawda telewizja ostatnio traci na oglądalności, a i giżycki festiwal już nie jest tym, co kiedyś, ale morskie pieśni znów popłyną. Jak to w takich wypadkach (a często się nie zdarzają), jest i nadzieja, i obawa. Jak będzie, przekonamy się za dni parę.

O tym, że znów „szanty” pokażą w TV, wieść gminna niosła już od jakiegoś czasu, ale media milczały. Wiadomo było, że w Polsacie, wiadomo, że z okazji imprezy w Giżycku, ale jakoś tak dziwnie cicho przed sezonem było w sieci na ten temat. Nikt do końca niczego konkretnego nie wiedział.

Ale oto wreszcie 21 lipca (na kilka dni przed samym wydarzeniem – sic!)

Polsat oficjalnie na swej stronie ogłosił co następuje:

Ahoj Mazury! Takiego koncertu szantowego jeszcze nie było. Największe gwiazdy estrady i sceny szantowej prosto z Giżycka. Scena zbudowana na plaży zamienia się w keję, do której przybijają goście specjalni. W roli prowadzących koncert Paulina Sykut-Jeżyna i bosman Krzysztof Skiba. Na scenie między innymi Artur Andrus, Big Cyc, Dawid Kwiatkowski, Antek Smykiewicz, Sound'n'Grace i Mirosław Kalisiewicz. Transmisja w piątek 29 lipca od godz. 20:00 w Polsacie.

Dalej jest jeszcze lepiej, bo pojawiają się

przedstawiciele czołówki polskiej sceny szantowej

Dla widzów zgromadzonych na plaży oraz w żaglówkach na jeziorze tradycyjne szanty w wykonaniu przedstawicieli czołówki polskiej sceny szantowej: Banana Boat, Mechanicy Szanty, Cztery Refy, Ryczące Dwudziestki i Roman Tkaczyk.

a żeglarski klimat pomogą zbudować...

– artyści znani z innych gatunków muzycznych. Zespół Komodo przygotuje z Sabiną Jeszką oryginalną wersję piosenki „Drunken Sailor”, Lunaria kultowe „My Mother Told Me”, a BEMY zaskoczą aranżacjami „Wellerman” i hitu „Przez Twe Oczy Zielone” (...) Za taneczną atmosferę widowiska odpowiada grupa Next Tomasza Barańskiego.

Będą też nagrody

Debiut Ahoj Mazury 2022 i Nagroda Specjalna Ahoj Mazury 2022 za kultywowanie tradycji i promowanie muzyki szantowej.

O naszych szantowcach jeszcze

Wiemy już, czym ubawią nas w TV i na żywo w Giżycku zawodowi estradowcy, a co i kiedy zaprezentują nasze gwiazdy? Co nieco udało mi się wyciągnąć.

Koncert rozpoczną Mechanicy Shanty

Na pierwszy ogień pójdą Mechanicy Shanty. Jak myślicie, jaki utwór wykonają? Z pierwszej winylowej płyty czy może jednak coś z tych późniejszych? Nie spóźnijcie się – punkt 20:00 się okaże.

Dwadzieścia kilka minut później, ok. 20:25, na scenę i w ekran wejdą :D Ryczące Dwudziestki. Miejcie ze sobą szkło, bo bez kielicha to tak dziwnie jakoś, a ich pobyt na scenie co prawda kilka dni nie potrwa, ale z dwa utwory może wykonają ;).

Gdzieś między Skibą a Andrusem pojawią się Banana Boat z – jak twierdzą – ich chyba najbardziej znaną, autorską... „neoszantą”. Zgadniecie?

Z kolei bardzo znaną... szantę

Wykona Roman Tkaczyk. Tak, tak – nie piosenką żeglarską, nie swoim utworem autorskim (a ma ich sporo), a tradycyjną szantą objawi się szerokiej widowni Roman Tkaczyk. Sama jego obecność w tym gronie może zaskakiwać, ale mnie osobiście niekoniecznie. Dobry technicznie gitarzysta, z ciekawą barwą głosu i chwytliwymi autorskimi piosenkami wyrasta nam na kolejnego żeglarskiego barda. Może i do „czołówki” jeszcze się nie zalicza (choć przesądzał nie będę), ale na pewno nie można go też traktować jako li tylko debiutanta, bo lat na śpiewaniu żeglarskich piosenek i szant spędził sporo. Choć dotąd mało się na scenach „szantowych”, festiwalowych pokazywał, to się z pewnością za chwilę zmieni. Ja nieustająco czekam płyty solowej.

A na końcu pojawią się Cztery Refy

Cali w bieli? Chciałbym :D, ale wątpię. A skoro na końcu, to można w ciemno obstawiać chyba, jaką tradycyjną pieśń zaprezentują. Obstawicie?

I straszno, i ciekawie

Bardzo jestem ciekaw, jak to wszystko wypadnie, i chyba nie tylko ja, bo nasz „środowiskowy” fejzbuczek się rozkomentował w temacie, Bo i jest co komentować. Gorące dyskusje zwłaszcza budzą gwiazdy estrad wszelakich, co to „wesprzeć mają żeglarski klimat” :D. Poprzednie doświadczenia nastawiają mnie, i nie tylko mnie, raczej negatywnie do takich eksperymentów. Oddać jednak też trzeba pomysłodawcom tego koncertu, że spośród „czołówki sceny szantowej” wybrali naprawdę dobrze, tych rozpoznawalnych, najbardziej się z naszą sceną kojarzących, różnorodnych w tym, co wykonują. Pytanie, jak bardzo, oprócz wykonania jednego utworu (trochę śmiech, ale mam nadzieję, że to testowanie i że jak się sprawdzi, będzie więcej i częściej), będą mieli oni szansę na scenie zaistnieć.

Osobiście nie pamiętam, kiedy w takiej liczbie reprezentanci „mokrego folku” w takim czasie antenowym pojawili się ostatnio na popularnym szklanym ekranie. Smaczku tej prezentacji dodaje fakt, że zaangażowana w całość jest Nina Terentiew, autorka i prowadząca w latach 90. ub. w. program „Bezludna wyspa”, w którym pieśni żeglarzy i marynarzy także były głośno słyszalne.

To co? Szanty w dłoń, kielichy w dłoń i kibicujemy naszym! All hands on deck!

 

„Ahoj Mazury” koncert, 29.07.2022, 20:00, Giżycko/TV Polsat

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: