Smugglers dla pięciolatka

Jubileusz Starego Portu w Chorzowie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 24 kwietnia 2013
Smugglers Fot. Kamil Piotrowski
Są takie miejsca na żeglarskich mapach, do których nie da się dopłynąć, ale bywa się w nich regularniej, gdy łódka wyciągnięta na brzeg, za oknem mrozy a część kolegów popłynęła w rejs. Tam można z kimś znajomym posmakować dobrego trunku i posłuchać żeglarskiej muzyki. To tawerny. Jedna z nich obchodzić będzie swój jubileusz - z niebyle jakimi gośćmi na pokładzie.

Z niemałym zdumieniem odebraliśmy w redakcji imienne (sic!) zaproszenia do chorzowskiej tawerny Stary Port na obchody zbliżającego się w maju jej pięciolecia. Coś takiego wydarzyło się chyba pierwszy raz w historii Portu, a na pewno w naszej. Cóż jubileusz zobowiązuje.

- Grubo ponad sto zaproszeń - opowiada obecna menago tawerny, Marzena Dec - skierowaliśmy do przyjaciół Starego Portu, wśród zaproszonych gości licznie reprezentowani są śląscy wykonawcy folku morskiego, liczymy, że na urodzinach tawerny dojdzie do prawdziwego zlotu szantymenów. Trzymamy kciuki, bo różnie z tym bywało…

Z pomysłem uruchomienia tawerny na Śląsku Krzysztof Bobrowicz i Janusz Garduła, właściciele Starego Portu w Krakowie, nosili się już od jakiegoś czasu. Pierwsze wici o uruchomieniu filii krakowskiej tawerny w Chorzowie pojawiły się jesienią 2007 r. „Wybrańcy” (załapałem się) mieli okazję być gościem pierwszej, jeszcze nieoficjalnej wigilii portowej w grudniu 2007. Opłatek wśród starych mebli, z zaimprowizowanym barem w miejscu obecnej sceny, będę długo wspominał. Prace przygotowawcze, remontowe, niezbędna papierologia, trwały do maja. Pierwszą menago Portu była Basia „Mrufa” Thomas, która znalazła miejsce, nadzorowała remont, by wreszcie wraz z Krzysztofem i Januszem otworzyć uroczyście tawernę 10 maja 2008 roku. Na otwarciu wystąpili Piotr Zadrożny oraz grupa Banana Boat.

Kolejną menago SP była Aleksandra „Pola” Jędrzejec, która także pomagała przy otwarciu (znana m.in. z występów w grupach Passat i Bez Paniki). Po niej, przez prawie dwa lata Stary Port nie miał oficjalnego dowodzącego „ze śląskiego środowiska”. Tawerna toczyła się swoim rytmem, a koncerty znów w pełni organizowała tawerna matka - czyli Stary Port Kraków. Dobrym duchem tego czasu stała się Kasia „Figa” Bomba, która niejako wypełniała wolontariacko tą lukę i z uporem nakręcała tawerniane all hands, goniła do organizacji kolejnych portowych wigilii, rozsyłała portowego newslettera - konsolidując małą, szantową społeczność. Nadal w Starym Porcie bywa i osobiście uważam, że to dzięki niej muzyczne żeglarskie klimaty przetrwały w Chorzowie ten trudniejszy czas.

Duży ruch zrobił się z końcem ub. roku i nastaniem obecnej menedżer programowej, Marzeny Dec. Warsztaty nawigacji, prelekcje i pokazy zdjęć z rejsów, rajdów, wypraw, znów głośno zabrzmiały szanty. Ale i o innych nurtach w tawernie nie zapominają. Choćby ostatnie koncerty Macieja Balcara, grupy Nie-Bo - to ukłon w stronę mniej żeglarskiej publiczności, bo dziś nie samymi żeglarzami tawerny żyją.

Za niecały miesiąc Stary Port w Chorzowie po raz piąty obchodzić będzie swoje urodziny - niby mało, ale jednak dla tawerny to całkiem sporo. Czy spełniła pokładane w niej nadzieje zarówno właścicieli jak i gości? Z pewnością w sobotni wieczór sporo się będzie o tym przy piwie i muzyce mówić.

A skoro urodziny, to i wyjątkowy koncert. W tym roku pojawi się w Chorzowie grupa godna jubileuszu i odpowiednia na dzisiejsze czasy - Smugglers. To już legenda sceny morskiego folku. Jedyna w Polsce folk-rockowa formacja, która wykonuje tradycyjny maritime folk, w tym szanty, (sic!) w rockowej stylistyce, i to po mistrzowsku.

- Tawerna to nie tylko fani morskiej muzyki, jest tu też spora grupa fanów rocka. To m.in. z myślą o połączeniu tych dwóch światów przy muzyce, którą zaakceptują oba, zaprosiliśmy na urodziny folk-rockowych Smugglersów. Dzięki temu zarówno miłośnicy tradycyjnych pieśni morskich, jak i ci preferujący ostrzejsze granie, powinni być usatysfakcjonowani - wyjaśniała nam Marzena Dec.
Pomysł podsunęła Mrufa - znów częściej pojawiająca się w Porcie, a jest on o tyle ciekawy, że Smugglersi ostatnio są znów na fali. Po sporej koncertowej i jeszcze większej wydawniczej przerwie wrócili na początku ub.r. z niesamowitą płytą - nomen omen pt. „Powroty”, za którą zbierają bardzo dobre recenzje.

Oczywiście będą przemówienia, będą niespodzianki, będzie z pewnością kilka niezapowiedzianych koncertów, o all hands do świtu nie wspominając. Szykuje się więc spore wydarzenie.

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy zamierzają dołączyć do świętujących. Organizator przeznaczył też dla fanów pulę biletów, skromną - tawerna nie z gumy - dlatego warto zadbać o ich rezerwację lub zakup wcześniej. Szczegóły znajdziecie w naszym dziale „koncerty”.

Ciekawe czy będzie Tamarka?

Smugglers, 5 urodziny Starego Portu, 11.05.2013, Chorzów
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
  Gość 26 kwietnia 2013, 13:10
  Sprostowanie:
  "Pola" była menedżerem Bez Paniki a nie członkiem zespołu. Fakt, zdarzało jej się wystąpić, ale to były incydentalne przypadki.
  Czytelnikom za czujność dziękuję, za nadinterpretację przepraszam ;)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • Gość 7 maja 2013, 22:51
   pomyłka proszę skasować :D
   Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 7 maja 2013, 22:56
  Dziękuję. Nikt tego jeszcze nigdy nie powiedział, a ja nakręcona Muzyką, nawet nie zauważyłam.
  Warto było! No bo jak zostawić takie miejsce bez żywych szant...


  :* wszystkim za `wczoraj` i za `dziś` :)

  Marzenka jest najpiękniejszym Kimś, kogo mógł spotkać Stary Port... :* Bananku roztomiły :*
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: