Sąsiedzi z nowym singlem

Premiera „Here's a Health (to the Company)”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 23 grudnia 2021
32 Szanty we Wrocławiu – Sąsiedzi Fot. Basia Wójcik
W ramach obchodów jubileuszu dwudziestolecia działalności na scenie śląski zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi nagrał i w połowie grudnia zaprezentował fanom folku w większości liczących się kanałów streamingowych singiel pt. „Here's a Health (to the Company)”. Zespołowi w trakcie nagrań udało się też skorzystać z przełomowej, dopiero wprowadzanej na rynek technologii audio.

Dokładnie 16 października przypadały dwudzieste urodziny pochodzącego z Gliwic zespołu folku morskiego Sąsiedzi. Z tej okazji zespół nagrał i 19 grudnia opublikował m.in. w Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer i innych kanałach streamingujących muzykę – song folkowy pt. „Here's a Health (to the Company)”. Na swojej stronie internetowej tak zapowiadają tę premierę:

Oto prezentujemy Wam PIERWSZY w historii światowej muzyki NASZ SINGIEL!!! ;) Świat już nie będzie taki sam.

I trudno się z tym nie zgodzić, bo utwór nagrano w zupełnie nowej technologii audio, ale od początku...

„Here's a Health” to irlandzka pieśń tradycyjna. Trafiła do repertuaru Sąsiadów już jakiś czas temu, ale po raz pierwszy wykonali ją publicznie w połowie 2021 roku na 32. Spotkaniach z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”. Tematyka tej pieśni, oparta na długiej historii emigracji Szkotów, Irlandczyków (pieśń może pochodzić z Ulsteru, ale jak twierdzą znawcy, ma też mocne szkockie korzenie) idealnie oddaje też współczesność. Tak jak sto, dwieście lat temu, tak i teraz wciąż wiele rodzin, wielu przyjaciół rozdziela emigracja i choć dziś, w dobie wszechobecnej elektronicznej komunikacji i szybkiego transportu nie jest już ona tak dotkliwa, to jednak wyjazd kogoś bliskiego na dłużej czy na zawsze jest trudnym momentem dla wszystkich stron. Ta pieśń to forma pożegnalnego toastu, bo w jakiś sposób przecież tę osobę najbliżsi tracili.

Here’s a Health to dla nas także pieśń przypominająca tych, których – jakże niespodziewanie wielu i bliskich nam, Sąsiadom – pożegnaliśmy na zawsze, zwłaszcza w ostatnich kilku latach. Tekst ma kilka wersji, ale tę najbardziej znaną spopularyzowali nieśmiertelni The Chieftains, którego lidera Paddy Moloneya także pożegnaliśmy w 2021 roku – piszą dalej Sąsiedzi.

Smaczku tej premierze dodaje fakt, iż utwór został nagrany w zupełnie nowej technologii audio – PONA sound – która jest właśnie po zakończeniu procedur patentowych na kilku najważniejszych światowych rynkach i teraz wychodzi z cienia. Wiele wskazuje na to, że może ona stać się kolejnym przełomem w muzyce. Wynalazcą technologii jest Jerzy Pona, inżynier, elektronik, żeglarz, audiofil z Bielska-Białej, a właścicielem marki i technologii PONA sound jest spółka YAYUMA audio z Katowic.

Sąsiedzi, niczym morscy odkrywcy, przetarli szlak, bo choć technologia PONA sound była już wykorzystywana w cyfrowym postprocessingu – m.in. do nagrań Kasi Moś – to w konfiguracji, która daje najlepszą jakość, czyli w preprocessingu, za mikrofonem – analogowo – nikt jeszcze tego nie zrobił. Jest to zatem pierwsze na świecie nagranie wykonane w ten sposób, który, co ciekawe, nie dość, że znacząco podnosi jakość dźwięku, to jeszcze eliminuje etap miksów końcowych.

 

Tytuł: Here’s a Health (Irish folk song)
Słowa i muzyka: tradycyjne
Wykonawca: Sąsiedzi (www.sasiedzifolk.pl)
Wydawca: Fundacja Folk24 (www.folk24.org)
Czas całkowity: 5:31 min.
Producent: Jakub Owczarek
Nagranie: Alternativ Studio w Będzinie (alternativstudio.pl)
Technologia nagrań: PONA sound (ponasound.com)
Właściciel technologii: YAYUMA audio (yayuma.com)

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: